Polskie Radio
Section05

architektura

Pawilon Polski na Expo w Osace - drewniana spirala na wystawowej wyspie

W oddalonej od Warszawy o ponad 8 tys. kilometrów Osace zapanowała radość. Dokładniej mówiąc, pojawiła się ona w zespole Alicji Kubickiej i Borji Martineza - zespole architektów, którzy zaprojektowali Pawilon Polski na trwającą wystawę światową. O swoim dziele opowiedzieli Annie Dudzińskiej w kolejnej odsłonie cyklu "Dobrze Zaprojektowane".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Anna Dudzińska EXPO 2025 Osaka

Dom Baby Jagi, który był celem wycieczek z całej Polski. Co dalej z ikoną Wrocławia?

- Budowa Trzonolinowca zakończyła się w 1967 roku. Jeszcze w tym samym roku został Misterem Wrocławia. Przez następne co najmniej 10 lat był celem wycieczek, lokalnych i krajowych, miejscem niemalże kultowym i budynkiem, który został ochrzczony różnymi nazwami, jak np. Dom Baby Jagi czy Dom na kurzej stopce - mówiła w Dwójce dr Agata Gabiś, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Wrocław Muzeum Architektury we Wrocławiu Dwójka KULTURA

Polskie Radio 24 Wystawa "Humanistyczny modernizm". Maciej i Stanisława Nowiccy w ZODIAKu

3 kwietnia zostanie pokazana w ZODIAKu, Warszawskim Pawilonie Architektury, pierwsza polska prezentacja wystawy poświęconej życiu i twórczości Stanisławy i Macieja Nowickich. - Szczyt ich karier, w tym Dorton Arena Macieja Nowickiego, wiąże się z USA. Postać Macieja jest bardziej znana. Pamięć o Stanisławie jest niewielka. Nie pamięta się o tym, ile wnieśli do architektury - mówił w Polskim Radiu 24 kurator wystawy Kacper Kępiński.
Zobacz więcej na temat:  wystawa maciej nowicki Stanisława Nowicka

"Barbarzyńskim ogromem przytłacza Notre-Dame", "ma być rozebrana". Wieża Eiffla i jej początki

136 lat temu Gustave Eiffel wywiesił francuską flagę na właśnie ukończonej paryskiej wieży. Ta ustawiona w sercu Paryża olbrzymia budowla miała mieć charakter tymczasowy, od początku spadały na nią gromy nieprzejednanych krytyków – po latach jednak stała się największym symbolem miasta i celem turystycznych pielgrzymek. Jak wyglądały początki wieży Eiffla?    
Zobacz więcej na temat:  wieża Eiffla Francja sztuka współczesna Paryż wystawa

"Dobre wzornictwo i świadkowie czasów". Katowickie neony wracają do łask

- Estetyka to też jakość naszego życia, to, że nie jesteśmy w przestrzeni zabałaganionej, w przestrzeni, która jest zaśmiecona reklamami, a taką przestrzeń w PRL-u nie była. Stąd popularność i chęć zachowania starych napisów, które są dobrze zaprojektowane, a jednocześnie mają wymiar historyczny i sentymentalny oraz wzorniczy - mówił w Polskim Radiu 24 Dominik Tokarski z Fundacji Silesia Neon.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Śląsk neony

Spodek do remontu. Symbol Katowic czekają kontrowersyjne zmiany

Mamy w Polsce budynek, którego konstrukcję podziwiają inżynierowie z całego świata. Powstał 54 lata temu, a zaprojektowany został przez profesora Wacława Zalewskiego. To katowicki Spodek, którego pokrycie, rozpięte na stalowych linach i oparte na nowatorskim systemie słupów i lin, opisywane jest w podręcznikach do architektury na całym świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska Rzym starożytny Rzym starożytność

Służewiecki Mordor. Historia biurowców, których część stała się mieszkaniami

Jakub Gładysz i Jakub Kompa ze Stowarzyszenia Lepszy Służewiec mówili w Polskim Radiu 24 o historii przekształcenia przemysłowego Służewca w największe w Polsce zbiorowisko biurowców – nie tylko na tle stolicy, ale i całego kraju. Na szczęście ta część Warszawy przestaje być Mordorem, czyli biurową monokulturą, bo buduje się tam coraz więcej osiedli mieszkaniowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mokotów Warszawa korporacja Błażej Prośniewski

"Wtoczył się walec socrealizmu". Leopold Tyrmand i powojenna Warszawa

"Groza socrealizmu zmaterializowała się w samym środku miasta jak kwitnąca narośl na nosie pijaka", pisał Leopold Tyrmand w "Dzienniku 1954" o powstającym właśnie Pałacu Kultury i Nauki. Zapiski tego znakomitego pisarza i publicysty mogą stanowić interesujący przewodnik po rozwijającym się wówczas nowym, socjalistycznym z ducha, architektonicznym stylu.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa socjalizm PRL Leopold Tyrmand literatura