Polskie Radio
Section05

architektura

Inwestycje przy obiektach zabytkowych. Jaki jest stan polskich zabytków?

Szereg praktycznych informacji i wskazówek dotyczących inwestycji przy obiektach zabytkowych, w tym zapisy i regulacje prawne, znalazły się w najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków pt. "Inwestycje przy zabytku. Poradnik dla samorządów".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka zabytki dziedzictwo narodowe Zobacz także historia Polski Małgorzata Nieciecka- Mac Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków KULTURA

Jak budowano katedry? Grzeszne finansowanie, lista fachowców i walka o rekord

W ciągu trzech wieków wzniesiono we Francji 80 katedr, w tym paryską Notre Dame, a ogółem na budowę kościołów wykorzystano wtedy więcej kamieni niż kiedykolwiek w starożytnym Egipcie. Czas powstawania katedry rozciągał się na pokolenia – nic dziwnego, bo przedsięwzięcie to należało do kosztownych, arcytrudnych i zakrojonych na pozaludzką skalę.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Notre Dame Francja Paryż budownictwo chrześcijaństwo

Dzwonnik z Notre Dame. Ta historia uratowała katedrę, ale i trafiła na listę ksiąg zakazanych

Powieść Victora Hugo o dzwonniku Quasimodo – "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu" – nie tylko skłoniła XIX-wiecznych Francuzów do ratowania ich zaniedbanej bezcennej świątyni, lecz także została jedną z ukochanych lektur o tragicznej miłości. Książka okazała się jednak na tyle niejednoznaczna, że znalazła się na liście dzieł zakazanych przez Kościół.  
Zobacz więcej na temat:  Paryż Francja chrześcijaństwo literatura Victor Hugo powieść musical FILM zabytki

Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Z główną nagrodą World Architecture Festival 2024

- Dworzec Metropolitalny w Lublinie ma wiele nowatorskich technologii proekologicznych, które można zastosować w projektach rewitalizacji wielu starych polskich dworców  - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Federowicz-Boule, założycielka pracowni Tremend i główna projektantka Dworca Metropolitalnego w Lublinie. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także Marta Hoppe ekologia dwutlenek węgla

Siedziba Hitlera, której dyktator nigdy nie odwiedził. Co Niemcy planowali w "Kraju Warty"?

- Kraj Warty ma być też terenem wzorcowym, który może służyć potem jako punkt odniesienia do kolejnych zdobywanych na wschodzie terenów - powiedziała o niemieckich planach z czasów okupacji dr Aleksandra Paradowska - historyk sztuki i kurator wystawy "Iluzje wszechwładzy. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką". Wystawa opowiada o latach 1939-1945 z perspektywy architektury i życia codziennego w ustanowionym przez Niemców Warthegau (Kraju Warty).
Zobacz więcej na temat:  Dwójka II wojna światowa Aleksandra Łapkiewicz Poznań Niemcy Aleksandra Paradowska Zobacz także