Polskie Radio
Section05

konserwacja

Dawne malarstwo. Jakie są tajemnice powstawania dzieł?

- Pracownie malarskie starych mistrzów zawsze miały swoje tajemnice, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dotyczy to np. technik tworzenia barwników, podkładu obrazów i robienia podmalówek   - powiedziała w Polskim Radiu 24 Grażyna Bastek, historyczka sztuki z UW. od lat związana z Muzeum Narodowym w Warszawie autorka książki "Ilustrownik" w audycji "Między sztukami". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Sanocka SZTUKA malarstwo

"Eldorado" - niezwykłe odkrycie w Pałacu w Wilanowie

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie trwają prace konserwatorskie. W ich trakcie, w północnym skrzydle, w tzw. Salonie Malinowym, spod warstwy purpurowych tkanin wyłoniły się bogato zdobione tapety. - Spodziewaliśmy się, że te tapety się zachowały - mówiła w Dwójce Agnieszka Pawlak, kierowniczka Działu Prewencji i Konserwacji Pałacu.
Zobacz więcej na temat:  Wilanów muzeum Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Monika Zając zabytki Dwójka odkrycia i ciekawostki KULTURA

Od Ukrainy, przez Łotwę, po Francję. Instytut Polonika konserwuje polskie zabytki za granicą

Remonty kościołów, renowacje obrazów, rzeźb i zabytkowych nagrobków rozsianych po Europie Środkowej i Zachodniej i związanych z polską historią - to plany Instytutu Polonika na ten rok. - Zawsze wybór obiektów był wskazywany nie tylko ze względu na wartość artystyczną, ale też wartość historyczną, było to dzieło tworzone przez Polaków lub dla Polaków - mówiła dyrektorka instytutu Dorota Janiszewska-Jakubiak.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Polonika zabytki Witold Banach Kresy historia Polski dziedzictwo narodowe Dwójka KULTURA GOSPODARKA inwestycje

Naturalne metody konserwowania żywności. SGGW szuka rozwiązań

SGGW chce wdrożyć nowe sposoby konserwowania żywności i planuje wprowadzić na rynek szereg rozwiązań opartych na metabolitach bakterii. Jednym z obszarów ich zastosowań jest konserwacja żywności bazująca na naturalnych procesach. Na razie prace trwają jeszcze w laboratorium, ale być może rozwiązanie z powodzeniem będzie stosowane w rzeczywistości. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe żywność jedzenie studenci badania

Kościół franciszkanów w Zamościu i jego rewitalizacja. Reportaż "Franciszkańska perła" [POSŁUCHAJ]

– Wjeżdżając do Zamościa od strony Krakowa, od strony Szczebrzeszyna widzimy ten kościół w sylwecie miasta, na tle architektury murów obronnych, dominujący nie tylko swoją wielkością, bryłą, ale też dekoracją zewnętrzną. Z daleka jest bardzo widoczny, zachęcający do wjazdu do miasta – opowiada rozmówczyni Joanny Gąski. Dzięki rewitalizacji świątynia odzyskała swój wygląd sprzed 200 lat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Joanna Gąska reportaż pr poleca Zamość

Masz w domu starą cukiernicę, fotografię, obraz? A czy na pewno wiesz, jak o nie dbać?

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków wydaje książkę o odrestaurowaniu dzieł sztuki i architektury. "Materiały i techniki. Poradnik dla artysty współczesnego" to wydawnictwo wyjątkowe, gdyż jest adresowane do amatorów. Co więcej, ta książka to początek całej serii wydawniczej pomagającej właścicielom obiektów, nie tylko zabytkowych, zdobyć wiedzę, jak o nie dbać.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki dzieła sztuki poradnik KSIĄŻKA Tomasz Miara Trójka

Co robić z ruinami zamków: odbudować, zmienić, zachować? Problem, którego nie można lekceważyć

W Warszawie trwa dwudniowa konferencja "Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski", którą Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków organizuje we współpracy ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki oraz Stowarzyszeniem Konserwatorów Zabytków. Zgromadzeni na niej specjaliści z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Ukrainy spróbują nie tylko odpowiedzieć na tytułowe pytanie konferencji, podając dobre i złe przykłady krajowych czy międzynarodowych realizacji.
Zobacz więcej na temat:  zamek odbudowa zabytki historia Polski Katarzyna Cygler Trójka