Polskie Radio
Section05
odkrycia i ciekawostki

Cahokia i jej tajemnica. Badania rzucają nowe światło na zagadkę opustoszenia najstarszej metropolii Ameryki Północnej

Dziewięćset lat temu miasto Cohokia nad rzeką Missisipi, na obszarze dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, tętniło życiem. Mieszkało tu być może nawet 50 tys. ludzi. Była to wówczas jedna z największych aglomeracji na świecie. Jednak około roku 1400 ta metropolia opustoszała. Do tej pory uważano, że winna temu była przedłużająca się susza. Nowe odkrycia naukowców zdają się przeczyć tej tezie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ameryka Północna USA archeologia odkrycia archeologiczne

Nad rozwiązaniem tej zagadki głowiono się 60 lat. Kto spoczywa pod starożytnym mostem w Szwajcarii?

Pod koniec lat 60. nad rzeką Thielle w zachodniej Szwajcarii odkryto pozostałości mostu sprzed 2000 lat, a pod elementami jego konstrukcji - szczątki około 20 osób. Do dziś archeolodzy spierali się, czy ciała należały osób złożonych tu w ofierze, czy do nieszczęśników, którzy zginęli w katastrofie budowlanej. Najnowsze badania sugerują, że być może obie te hipotezy są prawidłowe. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Szwajcaria archeologia odkrycia archeologiczne

Piekło na rajskiej wyspie. Tysiąc lat temu na Samoa rozegrała się walka o zasoby

Kurczące się zasoby na Samoa i innych wyspach Polinezji doprowadziły do powstania nierówności społecznych. Świadczą o tym najnowsze odkrycia archeologiczne – informują naukowcy na łamach pisma "PLOS ONE". Część mieszkańców wyspy odgrodziła się od pozostałych murem, by utrzymać kontrolę nad kurczącymi się zasobami.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA samoa archeologia odkrycia archeologiczne

Wyspa Wielkanocna i "ekosamobójstwo"? Niekoniecznie

Gdy w 1722 roku do brzegów Rapa Nui, którą nazwali Wyspą Wielkanocną, przybyli Europejczycy, ten jeden z najbardziej izolowanych skrawków lądu zamieszkiwało zaledwie kilka tysięcy ludzi. Dotąd uważano, że niewielka liczba mieszkańców była efektem upadku cywilizacji spowodowanego przez nadmierny rozrost populacji i niezrównoważone wykorzystanie zasobów wyspy. Nowe badania podważają tezę o "ekobójstwie" popełnionym przez ludność Wyspy Wielkanocnej.
Zobacz więcej na temat:  Wyspa Wielkanocna ekologia NAUKA