Polskie Radio
Section05

fizyka

Prof. Krzysztof Meissner: świat fizyki poddany jest ścisłym, prostym i eleganckim prawom

Prof. Krzysztof Meissner, wybitny fizyk, początkowo interesował się… chemią. Dlaczego z czasem postanowił realizować się w świecie fizyki? Czym dla niego jest autorytet tej nauki budowany na "pięknych równaniach i eleganckich teoriach"? Nad czym pracuje z najwybitniejszym fizykiem matematycznym na świecie Rogerem Penrose'em?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Krzysztof Meissner

Ciemna materia kontra superziemia. Astronomiczne rewolucje Bohdana Paczyńskiego

Astronomem był właściwie od dziecka. Nigdy nie zastanawiał się nad praktycznym zastosowaniem swoich odkryć. Chciał po prostu wiedzieć coraz więcej. – Wiele osób interesuje się różnymi rzeczami tylko dlatego, że są dziwne i ciekawe, że coś niezwykłego się z nimi dzieje – mówił Bohdan Paczyński w Polskim Radiu w 2005 roku.
Zobacz więcej na temat:  astronomia kosmos Uniwersytet Warszawski odkrywcy Wszechświat USA Wilno NAUKA

Isaac Newton. Wszechstronny geniusz, który zrewolucjonizował świat nauki

382 lat temu urodził się sir Isaac Newton zaliczany do najwybitniejszych naukowców wszech czasów. Nic zresztą dziwnego, bowiem wiele jego odkryć położyło podwaliny pod współczesną naukę. Sformułował m.in. prawo powszechnego ciążenia i trzy zasady dynamiki, a także opracował rachunek różniczkowy i całkowy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy NAUKA matematyka odkrycia i ciekawostki

Nellie Bly - kobieta, która podbiła świat dziennikarstwa

Dokładnie tego dnia - 14 listopada, 135 lat temu, pewna uparta i utalentowana Amerykanka postanowiła pobić rekord fikcyjnego bohatera powieści Juliusza Verne’a "W 80 dni dookoła świata". Anna Kowalczyk wraz z - i tu niespodzianka i magia radia - Melchiorem Wańkowiczem, opowie dziś jej herstorię. Okaże się, że nie zawsze warto wierzyć na słowo nawet wybitnym reportażystom. Fact checking gawędy Melchiora Wańkowicza przeprowadziła Anna Kowalczyk, która opowieść o zapomnianych bohaterkach historii ma dla Państwa co tydzień o tej samej porze.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Maria Skłodowska-Curie NAUKA chemia Anna Kowalczyk Kobiety medycyna

NASZ WYWIAD "Do czata GPT mówmy grzecznie". Fizyka już szykuje nowe rewolucje

- Bez fizyki nie byłoby ani sztucznej inteligencji, ani procesorów o wielkich mocach. To jest bowiem nauka o relacjach między elementami, na przykład, co będzie, gdy zamiast dwóch magnesów ustawimy trzy. Fizyka pomaga również upraszczać rzeczywistość - kulka o danej masie zawsze spada tak samo - niezależnie, czy jest czerwona, czy zielona. Trzeba wyławiać proste prawa i zasady - mówi prof. Andrzej Wysmołek, fizyk (UW). 
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja ŚWIAT nagroda Nobla AI grafen nanotechnologia komputery kwantowe fale grawitacyjne NAUKA

Nagroda Nobla z fizyki przyznana. Laureatami pionierzy AI

Nagroda trafiła w ręce Johna J. Hopfielda i Geoffreya E. Hintona. Komitet Noblowski docenił badaczy za "fundamentalne odkrycia, które umożliwiają uczenie maszynowe przy zastosowaniu sztucznych sieci neuronowych". W cyklu Czwórki "O co chodzi z tymi Noblami?" wyjaśniamy, jakie znaczenie dla społeczeństwa mają opracowane przez naukowców technologie i dlaczego werdykt komisji wzbudza wątpliwości części środowiska naukowego.   
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan Weronika Puszkar nagroda Nobla Nobel nowe technologie NAUKA sztuczna inteligencja