Polskie Radio
Section05

Katarzyna Jankowska

O polowaniach na czarownice w nowożytnej Europie

Wyobrażenie o magicznym świecie i jego destrukcyjnych mocach stało się - między XVI i XVIII wiekiem - narzędziem eliminacji ludzi myślących inaczej, odmiennych społecznie. Badacze zajmujący się historią "czarów" i ich konsekwencji, ukazują mechanizmy wrogości wobec rzekomych czarownic, zwracają uwagę na różne elementy będące przyczynami tragedii, które dotykały ówczesną Europę.
Zobacz więcej na temat:  czarownica Katarzyna Jankowska – PODCAST

Archeolodzy odkryli cenne srebra w Sieniawie. Skarby należały do rodziny Czartoryskich

W parku Pałacu w Sieniawie archeolodzy odnaleźli srebrne szkatułki i sztućce schowane w skórzanym worku. Historycy zastanawiają się, kiedy i w jakich okolicznościach zostały one ukryte. Bardzo dobry stan tych przedmiotów, prowadzi uczonych do wniosków, że mógł to być rok 1939 i pospieszna ucieczka mieszkańców pałacu przed Niemcami.
Zobacz więcej na temat:  Sieniawa Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski Paweł Ignaczak Zobacz także Jacek Konik Izabela Czartoryska

Kobiecy świat rzeczy w XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej

W świecie konwenansów i sztywnych zasad, tworzenie własnych przestrzeni było podkreśleniem odmienności i indywidualności, przejawem kobiecej emancypacji. Kobieca sfera posiadania i aranżowania przedmiotów materialnych w kreowaniu pomieszczeń domowych jest przedmiotem badań naukowych. Pokazuje bowiem nie tylko rywalizację o piękno, prestiż i pozycję społeczną, ale również przemiany gospodarcze w XVIII wieku.
Zobacz więcej na temat:  kobieta Katarzyna Jankowska – PODCAST

Przeszłość i pamięć w historii mówionej. Świadectwa wydarzeń XX i XXI wieku

Historią mówioną, czyli nagrywaniem świadków historii zajmują się między innymi uczeni, studenci, także instytucje takie jak archiwa i muzea. Badania nad pamięcią, emocjami, doświadczaniem i przeszłością stały się obecnie dyscypliną akademicką. - Polega na praktyce rejestrowania opowieści wspomnień, nagrywania audio albo wideo - wyjaśnia Marcin Jarząbek. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski

Anna Bretońska - księżna Bretanii, dwukrotna królowa Francji

- Anna Bretońska jest dla współczesnych Bretończyków postacią emblematyczną, symbolem ich tożsamości. Za jej czasów, w konsekwencji jej dziedzictwa, Bretania została ostatecznie przyłączona do Królestwa Francji, choć sama Anna robiła bardzo wiele, żeby odrębność Bretanii od Francji utrzymać - powiedział w audycji "Eureka" prof. Jerzy Pysiak, historyk, mediewista z UW.
Zobacz więcej na temat:  Francja Bretania średniowiecze Katarzyna Jankowska – PODCAST

Historia Herbaciarni w Łazienkach Królewskich

Na granicy Ogrodu Botanicznego i Łazienek Królewskich, niedaleko bramy wejściowej od Alei Ujazdowskich, zachował się budynek dawnej Ananasarni, zbudowany na początku XIX wieku. Szklarnia przetrwała do I wojny światowej, następnie została przekształcona w budynek gospodarczy. W ostatnim czasie pawilon przeszedł modernizację, podczas której odsłonięto dawny system ogrzewania cieplarni.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie Warszawa Katarzyna Jankowska – PODCAST

Śmierć w religiach i kulturach świata. Niezwykłe obyczaje, obrzędy i rytuały

Szeroka, wielokulturowa perspektywa postrzegania śmierci pozwala nam otworzyć się na obyczaje innych cywilizacji. Hinduizm, buddyzm, islam, judaizm i chrześcijaństwo to pięć wielkich religii, które różnią się co do doktryn, kultur i historii. Przedstawiliśmy egzotyczne, często dla nas niezrozumiałe, podejście do śmierci, w obyczaju, stroju czy emocjach towarzyszących odchodzeniu bliskich.
Zobacz więcej na temat:  śmierć Dzień Zaduszny judaizm hinduizm żałoba społeczeństwo święto zmarłych Meksyk religia