Polskie Radio
Section05

Rafał Skąpski

Operacja Most - nieznana historia z życia Wincentego Witosa

Wincenty Witos, jako jeden z niewielu polityków II RP, po klęsce wrześniowej pozostał w kraju. Aresztowany przez Niemców i wywieziony do Berlina, ostatecznie był internowany w majątku Wierzchosławice. Między 1944 i 1945 rokiem miał zostać przez Armię Krajową przewieziony do Londynu, aby dołączyć do Stanisława Mikołajczyka, jednak plan się nie powiódł.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Wincenty Witos Katarzyna Jankowska – PODCAST

"Trzeci Wokulski" Rafała Skąpskiego. To on zainspirował Bolesława Prusa?

Bohaterem książki "Trzeci Wokulski. Leon Krupecki pierwowzorem Wokulskiego?" jest Leon Krupecki, kupiec warszawski z II połowy XIX wieku, zesłaniec syberyjski. Elementy jego barwnej biografii i cechy charakteru czynią z niego - zdaniem autora, Rafała Skąpskiego - postać zbliżoną do Stanisława Wokulskiego, bohatera "Lalki".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Bolesław Prus książki KSIĄŻKA KULTURA Zobacz także

Rafał Skąpski w "Kulturalnej Jedynce". Kto jest "Trzecim Wokulskim"?

W "Kulturalnej Jedynce" rozmowa z Rafałem Skąpskim, autorem książki "Trzeci Wokulski". Jej bohaterem jest Leon Krupecki, kupiec warszawski z drugiej połowy XIX wieku, zesłaniec syberyjski, o którym zapewne słyszał... Bolesław Prus. Elementy jego barwnej biografii i cechy charakteru czynią z niego - zdaniem autora książki - postać zbliżoną do Stanisława Wokulskiego, bohatera "Lalki".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Mikołajczuk

Operacja "Most". Nieznany epizod z życia Wincentego Witosa

Wincenty Witos – ideowy przywódca chłopów, jeden z Ojców Niepodległości, trzykrotny premier, a także lider ruchu ludowego. Znakomita większość epizodów z jego życia była szeroko opisywana przez historyków. Niewielu zna jednak szczegóły o kilkutygodniowym pobycie polityka w Krakowie jesienią 1944.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wincenty Witos Anna Lisiecka historia Polski literatura polska literatura Rok Wincentego Witosa 1944 II wojna światowa Zobacz także

"Panny z Genewy" Rafała Skąpskiego. Książka o Polkach, które chciały zmienić świat

Nowa książka Rafała Skąpskiego pt. "Panny z Genewy" to dokumentalna opowieść o kilku nieprzeciętnych kobietach Polski międzywojennej, m.in. o wybitnej neurolożce dr Natalii Zand, z którą przyjaźniła się i studiowała w Genewie na początku XX wieku babka autora. Ich losy przeplatają się z historią dwóch innych kobiet, a w tle pojawiają się m.in. Maria Dąbrowska i Janusz Korczak. Tragiczną kulminacją tej opowieści jest ucieczka z warszawskiego getta i śmierć dwóch z czterech bohaterek.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki KSIĄŻKA literatura

"Tu mówi Londyn" Rafała Skąpskiego w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Słuchowisko opisuje nieznane szerzej szczegóły ważnego epizodu w życiu trzykrotnego premiera II RP Wincentego Witosa. Rzecz dotyczy kulisów próby przerzucenia Witosa do Londynu, gdzie miał zastąpić na urzędzie prezydenta RP na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza. Autor oparł scenariusz na nieznanej historykom, zachowanej w rodzinie, relacji głównego organizatora i realizatora akcji - szefa kontrwywiadu okręgu AK Władysława Skąpskiego. Reżyseria: Dobrosława Bałazy. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski. Obsada: Ewa Serwa, Henryk Talar, Krzysztof Wakuliński, Piotr Bajor, Wojciech Machnicki, Robert Czebotar, Przemysław Wyszyński, Kamil Pruban, Michał Podsiadło, Piotr Makarski, Przemysław Niedzielski
Zobacz więcej na temat:  Wincenty Witos Władysław Raczkiewicz historia Polski pr poleca

"Kwiaty Pani Zofii". Słuchowisko Rafała Skąpskiego i Tomasza Skilera w reżyserii Dobrosławy Bałazy

"Kwiaty pani Zofii” to domknięcie cyklu słuchowisk opartych na wspomnieniach Zofii z Odrowąż Pieniążków Skąpskiej. Poprzednie dwa zatytułowane były „Dziwne jest serce kobiece” oraz „Kobieta i wojna”. Wspomnienia ukazały się w trzech tomach, pod łącznym tytułem „Dziwne jest serce kobiece”; obejmują one lata 1900-1961, choć w reminiscencjach autorka sięga czasów powstania styczniowego. "Kwiaty pani Zofii” oparte są na tomie trzecim wspomnień dotyczącym lat powojennych.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia RepertuarTeatruPR2023 TEATR słuchowisko Dobrosława Bałazy Grażyna Barszczewska Krzysztof Wakuliński Ewa Serwa Robert Czebotar Mirosław Wieprzewski Piotr Makarski

"Panny z Genewy". Słuchowisko Rafała Skąpskiego w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Słuchowisko "Panny z Genewy" oparte jest na autentycznych wydarzeniach i postaciach.  Jest to historia przyjaźni matczynej babki autora i poznanej podczas genewskich studiów znanej w II RP lekarz neurolog Natalii Zand.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Dobrosława Bałazy Dorota Landowska Lidia Sadowa Ewa Serwa Joanna Pach-Żbikowska Michał Klawiter Robert Czebotar Janusz Zadura

"Dziwne jest serce kobiece". Słuchowisko na podstawie wspomnień Zofii Skąpskiej w reżyserii Dobrosławy Bałazy 

Wspomnienia Zofii Skąpskiej to nieczęste połączenie sagi rodzinnej, mocno osadzonej w realiach historii całego Narodu. Przełom XIX i XX wieku, dążenie do niepodległości, emancypacja... a jednocześnie codzienność życia atmosferą przypominająca "Noce i Dnie" Marii Dąbrowskiej, czy serial "Z biegiem lat, z biegiem dni..." Andrzeja Wajdy i Edwarda Kłosińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Zofia Skąpska​ Tomasz Lerski Dobrosława Bałazy Grażyna Barszczewska Hanna Kinder-Kiss Joanna Pach-Żbikowska Krzysztof Szczepaniak