Polskie Radio
Section05

literatura polska

Stanisław Lem. Pisarz uzależniony od czytania

- W pewnym momencie nie wyjeżdżał już na wakacje ani nie spotykał się z przyjaciółmi. Czytał wszystko - mówiła prof. Agnieszka Gajewska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. - Kiedy szukał, w jakim tonie napisać "Summę technologiae", uznał, że najlepszy będzie Jan Chryzostom Pasek. Że Pasek pisał tak ładną polszczyzną. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura fantastyka science-fiction

Ku wiośnie i przyjaźni – książki polskich autorów na Bundku w Zagrzebiu

20 marca w parku Bundek w stolicy Chorwacji - Zagrzebiu - odbyło się wyjątkowe wydarzenie pod nazwą "Ku wiośnie i przyjaźni". W jego trakcie zaprezentowano projekt wzbogacenia księgarni plenerowej w parku Bundek o chorwackie tłumaczenia dzieł polskich autorów. Wśród nazwisk, które trafiły na półki, znaleźli się m.in. Stanisław Lem, Andrzej Sapkowski, Marek Krajewski, Barbara Gawryluk, Janusz Korczak, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Władysław Reymont, Bruno Schulz, Sławomir Mrożek oraz Henryk Sienkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Chorwacja

tylko u nas Miłosz, Różewicz, Szymborska... Polscy poeci współcześni, których warto znać

W drugiej połowie XX wieku poezja była jednym z najbardziej cenionych polskich towarów eksportowych. Przyniosła nam dwoje noblistów - Miłosza i Szymborską. Z okazji Światowego Dnia Poezji prezentujemy sylwetki dziesięciu polskich twórców, których dorobek - zdaniem czytelników - zmienił oblicze polskiej poezji. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Tadeusz Różewicz Czesław Miłosz Wisława Szymborska Adam Zagajewski Julian Tuwim Ewa Lipska Konstanty Ildefons Gałczyński Krzysztof Kamil Baczyński Jan Twardowski poezja literatura KULTURA Dwójka Zobacz także Światowy Dzień Poezji

Szczepan Twardoch: "Null" to powieść historyczna, pisana na bieżąco

"Bo jeśli wierzę w cokolwiek w świecie, to właśnie w powieść. Wierzę, że powieść jest osiągnięciem cywilizacyjnym. Powieść to jest coś wielkiego. Naprawdę. I chcę się tym zajmować, dopóki nie umrę" - tak w jednym z wywiadów mówił Szczepan Twardoch. Przywiązany do tej wiary w siłę powieści, ofiarował nam kolejną, zatytułowaną "Null".
Zobacz więcej na temat:  Szczepan Twardoch literatura wojna na Ukrainie Dorota Gacek KULTURA Dwójka Zobacz także Dwójka Ukraina KSIĄŻKA

Stanisław Ignacy Witkiewicz. Rozpacz pod maską błazna

Był jednym z najoryginalniejszych twórców kultury polskiej. Malarz, pisarz, dramaturg, filozof, fotograf, twórca słynnych portretów, a także główny teoretyk awangardowej grupy malarzy formistów. Założył w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. 24 lutego 1885 roku urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy".
Zobacz więcej na temat:  pisarz filozofia fotografia malarstwo literatura rewolucja październikowa 1917