Polskie Radio
Section05

literatura polska

Mało brakowało, a zostałby… organistą. 100 lat temu Władysław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla

- Nieznany wczoraj i lekceważony nawet przez rodaków, dzisiaj muszę przybierać pozę i twarz sławnego człowieka. Czy to nie warte śmiechu? Stałem się od razu dumą swojego narodu. Rodacy gotowi jeszcze czytać moje książki! - napisał Władysław Reymont po otrzymaniu Nagrody Nobla. Prestiżowe wyróżnienie przyznano mu 100 lat temu. 
Zobacz więcej na temat:  Władysław Reymont Dwójka nagroda Nobla literatura historia Polski

Radykalny tekst w tonie manifestu. "Bulion z gwoździ" Czesława Miłosza

Czesław Miłosz – poeta, pisarz, eseista. Jeden z najwybitniejszych, a zarazem wzbudzających do dziś największe kontrowersje polskich twórców. Po raz pierwszy wzbudził głośne dyskusje w 1931 roku, publikując w piątym numerze wileńskich "Żagarów" manifest "Bulion z gwoździ". Co postulował w nim poeta?
Zobacz więcej na temat:  Jan Kanty Zienko Czesław Miłosz Dwójka literatura KULTURA pisarz Dwudziestolecie międzywojenne

Zbigniew Herbert. Zachłanny podróżnik, uważny obserwator

"Znów jestem w ruchu. Śpieszę ku śmierci" – te słowa Zbigniew Herbert umieszcza w zakończeniu tomu esejów "Barbarzyńca w ogrodzie". Ruch był u Herberta wielowymiarowy i nie oznaczał jedynie podróży po świecie. Był także podróżą filozoficzną. - Herbert to ruch widziany na różne sposoby, ruch egzystencjalny - mówiła w Dwójce kuratorka Anna Romaniuk.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Dorota Gacek Dwójka literatura poezja KULTURA Anna Romaniuk

Poeta o różnych obliczach. Stulecie Zbigniewa Herberta - mistrza i inspiracji

Jedni zapamiętali jego słynne wybuchy wściekłości i gniewu, do dziś nosząc w sobie urazę. Dla innych był wspaniałym kompanem i przyjacielem. Potrafił uwodzić ludzi swoją błyskotliwością, poczuciem humoru. Bywał duszą towarzystwa. Jednocześnie miewał ciężkie depresje, podczas których izolował się od ludzi. Wybitny poeta kończyłby 100 lat.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zbigniew Herbert Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura poezja książki KULTURA

Henryk Bereza. Jeden z najoryginalniejszych krytyków literackich II połowy XX wieku

"Był krytykiem w pełni tego słowa niezależnym, autonomicznym i niepodległym. Nikt nie miał wpływu na jego system wartości artystycznych, żaden inny krytyk, żaden pisarz" - pisze w tekście "Henryk Bereza jakiego znałem" krytyk literacki Janusz Drzewucki. 98 lat temu urodził się Henryk Bereza, znany i ceniony krytyk literacki i eseista.
Zobacz więcej na temat:  eseistyka Marek Hłasko Edward Stachura Wiesław Myśliwski

Targi Książki w Krakowie: Piotr Pytlakowski z nagrodą im. Jana Długosza

Targi Książki w Krakowie to blisko pół tysiąca wystawców, prezentujących nowości wydawnicze. Czytelnicy z kolei mają niepowtarzalną okazję, by spotkać się z ulubionymi autorami. To także świetny moment, aby poznać laureata Nagrody im. Jana Długosza. W tym roku został nim Piotr Pytlakowski, autor reportażu "Strefa niepamięci".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dorota Gacek Nagroda im. Jana Długosza Piotr Pytlakowski Ryszard Nycz literatura książki Targi Książki w Krakowie Dwójka KULTURA