Polskie Radio
Section05
PZPR

Wybory 1989 r. Janusz Zemke: kompromis na krawędzi prawa

- To były najtrudniejsze wybory, byłem jak zbity pies (…) w przekonaniu, że kandyduję z drużyny, która przegrała nie tylko mecz, ale całą ligę (…). Jak się pojawiłem w Bydgoszczy, skąd kandydowałem, wiele osób nie podawało mi ręki. Były sytuacje, że koledzy ze szkoły przechodzili na drugą stronę ulicy. Rozumiem to, wcześniejsze czasy nie były łaskawe dla wszystkich - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Zemke, poseł sejmu kontraktowego z list PZPR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka wybory w Polsce wybory 1989 Solidarność Janusz Zemke

Pochody pierwszomajowe w historii PRL-u. Jakie były rytuały tej epoki?

W epoce PRL-u wypracowano stałe scenariusze dla nowo ustanowionych świąt. W dniu Święta Pracy najważniejszym elementem były pochody. O pierwszomajowych pochodach i innych rytuałach w PRL-u mówili prof. Antoni Dudek oraz prof. Zdzisław Zblewski - autorzy książki "Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu".
Zobacz więcej na temat:  PRL Antoni Dudek Michał Wójcik Zdzisław Zblewski święto pracy komunizm społeczeństwo propaganda

Eksplodujące wiersze. Julian Przyboś, wojna i poezja [POSŁUCHAJ]

123 lata temu, 5 marca 1901, urodził się Julian Przyboś, awangardowy poeta, eseista, teoretyk literatury, a także członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  Julian Przyboś wiersze eseistyka pisarz pisarze i poeci poezja literatura literatura polska KSIĄŻKA książki II wojna światowa Tadeusz Peiper PRL Dwudziestolecie międzywojenne Lwów wojna polsko-bolszewicka HISTORIA

Adolf Ciborowski. Misja: odbudować dwie stolice

– Miasto buduje się bardziej sercem niż rozumem – powiedział kiedyś w Polskim Radiu. Adolf Ciborowski. Przez całe życie związany był z Warszawą. Brał udział w odbudowie miasta zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej. Doświadczenia te wykorzystał później w stolicy Macedonii, która podnosiła się z gruzów po tragicznym trzęsieniu ziemi.
Zobacz więcej na temat:  architektura Warszawa skopje macedonia Macedonia Północna II wojna światowa PRL miasto budowa

Socrealizm w literaturze polskiej. "Bumelanci", stonki ziemniaczane i "pryszczaci"

Twórcy socrealistyczni musieli przestrzegać ściśle określonych zasad. Mieli przedstawiać rzeczywistość w sposób prosty i realistyczny, jednak zgodny z założeniami partii komunistycznej. W praktyce oznaczało to wysyp wierszy i powieści wychwalających robotników oraz przywódców ZSRR. W rolach antagonistów natomiast stawiano "bumelantów" - osoby duchowne, kapitalistów i inteligentów. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia PRL historia Polski PRL KSIĄŻKA literatura 1949 Szczecin

Stalinizm w Polsce. Przeciwko wystąpili Żołnierze Wyklęci

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza powstała w grudniu 1948 roku z połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej. W swoim programie partia deklarowała, że reprezentuje interesy "ludu pracującego miast i wsi". Jednak od kilku lat, pod wpływem Moskwy, nad Wisłą instalowano system komunistyczny. Utworzenie PZPR uważa się za początek stalinizmu w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Dorota Truszczak stalinizm Józef Stalin historia Polski komunizm Moskwa

Sukces i klątwa. Roman Bratny w cieniu "Kolumbów"

Pozostawił po sobie ponad sto książek poetyckich i prozatorskich, kilkadziesiąt scenariuszy filmowych i dramatów, ale znany jest jako autor jednego dzieła: powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". – Jestem zdominowany przez ten jeden konkretny utwór – przyznał w Polskim Radiu w 1970 roku.
Zobacz więcej na temat:  Roman Bratny Andrzej Mularczyk Tadeusz Gajcy Powstanie Warszawskie PRL historia Polski HISTORIA II wojna światowa Solidarność komunizm Armia Krajowa proza poezja literatura KSIĄŻKA książki