Polskie Radio
Section05

robotnicy

Grudzień '70. Posłuchaj fragmentów rozmów milicjantów pacyfikujących robotnicze powstanie

17 grudnia 1970, tzw. czarny czwartek, był najtragiczniejszym dniem protestów grudniowych na Wybrzeżu. Wojsko i milicja strzelały do protestujących robotników. Zginęło 45 osób, w tym Zbyszek Godlewski, którego zakrwawione ciało demonstranci ponieśli w pochodzie pod siedzibę władz. Prezentujemy fragmenty zachowanych nagrań rozmów milicjantów, którzy brali udział w pacyfikowaniu robotników.  
Zobacz więcej na temat:  Grudzień 1970 komunizm strajki skarby archiwum historia

Komunikat KOR. Jawna obrona robotników przed represjami władz PRL

29 września 1976 roku ukazał się pierwszy numer Komunikatu Komitetu Obrony Robotników - organu prasowego Komitetu Obrony Robotników. Poświęcony był represjom po wydarzeniach czerwcowych oraz pomocy dla rodzin prześladowanych robotników, jednak najważniejszymi informacjami były nazwiska, adresy i telefony członków KOR. 
Zobacz więcej na temat:  KOR Antoni Macierewicz Komitet Obrony Robotników Henryk Wujec Jacek Kuroń Piotr Naimski Radom Czerwiec 1976 HISTORIA

Łukasz Gorczyca: Edward Dwurnik był artystą klasy ludowej

- Są artyści, którzy uciekają od rzeczywistości w świat jakiejś czystej kreacji czy formy. Są tacy, którzy tę rzeczywistość komentują, i są tacy - wydaje mi się, że takim był też Dwurnik - którzy są swego rodzaju medium, to znaczy ludźmi, którzy nie patrzą z zewnątrz, nie patrzą ponad, tylko są w środku tego czegoś, tego naszego życia - mówił Łukasz Gorczyca. Fundacja Edwarda Dwurnika wydała właśnie album na temat cyklu "Robotnicy" tego malarza.
Zobacz więcej na temat:  Edward Dwurnik malarstwo album Paweł Siwek PRL dzieła sztuki Dwójka Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Wiele znanych niemieckich firm nadal nie rozliczyło się z nazistowskiej przeszłości

Wiele firm rodzinnych w nazistowskich Niemczech korzystało z pracy robotników przymusowych. Przyznają się do tego niechętnie - najczęściej tylko w wyniku presji opinii publicznej i mediów. W wielu przypadkach zaczęło się to dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej, nierzadko trwa do dziś - opisuje portal Deutschlandfunk (DF).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy II wojna światowa nazizm