Polskie Radio
Section05

1 maja

Wolna Wigilia, ale jest warunek. Poseł wskazał święto "do likwidacji"

Wciąż nie wiadomo, czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Przeciwnicy tego pomysłu wyliczają, ile będzie to kosztować polską gospodarkę i proponują, aby w zamian zlikwidować inne święta. Polska 2050 chce, aby Polacy poszli do pracy w Trzech Króli. Inną propozycję ma marszałek senior. - Zróbmy wolną Wigilię zamiast 1 maja - mówi Marek Sawicki.
Zobacz więcej na temat:  Wigilia święta polityka Marek Sawicki POLSKA

Polskie Radio 24 Znaczenie związków zawodowych współcześnie

Rynek pracy się zmienił, ale to nie znaczy, że związki zawodowe tracą rację bytu. Po prostu musimy odpowiedzieć na to wyzwanie, z którym mamy do czynienia - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Ostrowski, przewodniczący OPZZ. Gość audycji mówił też o znaczeniu Święta Pracy 1 maja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka Piotr Ostrowski OPZZ Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych święto pracy

"Tu jest wolna Polska!": posłuchaj reportażu Moniki Chrobak

"Zima wasza, wiosna nasza" – pod tym hasłem 40 lat temu w wielu polskich miastach przeszły liczne demonstracje przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W ten sposób członkowie "Solidarności" próbowali wyjść z podziemia po grudniowej porażce Związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13.12.1981 roku został on niemal doszczętnie rozbity, a wielu jego przedstawicieli aresztowanych bądź internowanych. Masowe wystąpienia publiczne odbyły się już w kwietniu 1982 roku, jednak te najliczniejsze – 1 i 3 maja.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Solidarność stan wojenny 3 Maja Kraków Trójka Monika Chrobak

231. rocznica uchwalania Konstytucji 3 Maja. Fudakowski: to święto ludzi odpowiedzialnych za Polskę

- 3 maja to wielkie święto. Było ono zrywem ludzi odpowiedzialnych za Polskę, którzy postanowili właśnie w tym dniu w 1791 roku w Warszawie przedsięwziąć środki, aby ratować Rzeczpospolitą. Udało się to na pewien czas - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Fudakowski (opozycjonista w czasach PRL). Gościem Tadeusza Płużańskiego był także Andrzej Michałowski (opozycjonista w czasach PRL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo PRL historia Polski POLSKA dekomunizacja opozycja 3 Maja konstytucja 3 maja

"Modlimy się o to, aby praca miała wymiar ewangeliczny". Marek Lewandowski o obchodach Święta Pracy

- Tak jak co roku, "Solidarność" pojawiła się w Kaliszu, w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach.  Wspólnie z  pracodawcami modlimy się o to, aby praca miała wymiar ewangeliczny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24, Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność praca pracownicy pracodawcy Polskie Radio 24

Święto Pracy w okresie PRL. Andrzej Rozpłochowski: bojkotowaliśmy komunistyczne uroczystości

Najważniejsze dla mnie, to pierwszy 1 maja i 3 maja już w ramach Solidarności. Czyli 1 maja i 3 maja w roku 1981. My w ramach MKZ Katowice 1 maja bojkotowaliśmy komunistyczne uroczystości, a swoją obecność pokazywaliśmy w specjalnie zamówionych mszach świętych w dziesiątkach, setkach parafii na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego - wspominał w Polskim Radiu 24 działacz śląskiej Solidarności Andrzej Rozpłochowski. Gośćmi audycji byli także działacze antykomunistyczni: Andrzej Michałowski z Gdańska i Jan Rulewski z Bydgoszczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Andrzej Rozpłochowski Jan Rulewski POLSKA Solidarność HISTORIA historia Polski historia PRL 3 Maja

Dr Beata Rajba: polscy pracodawcy wciąż są nieufni wobec pracy zdalnej

- Mniej więcej połowa pracodawców jeszcze nie zdecydowała, czy po pandemii dalej będzie w jakiś sposób kontynuować pracę zdalną czy też pracę hybrydową. Natomiast, jeśli chodzi o pracowników, to mimo wszystko większość z nich chciałaby pracować wciąż elastycznie - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Rajba, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA praca praca zdalna pandemia