Historia

1 maja. Historia Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 05:50
1 maja został wybrany jako Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy przez kongres założycielski II Międzynarodówki. W ten sposób uczestnicy kongresu postanowili uczcić rocznicę brutalnie stłumionego strajku robotników w Chicago.
Chleba i pracy dla bezrobotnych : do ludu robotniczego miast i wsi : Towarzyszki i Towarzysze : Święto 1-go maja w roku bieżącym obchodzić będziemy w okresie ciężkiego zmagania się proletarjatu z klasami posiadającemi [...]. Warszawa, kwiecień 1935 r.
"Chleba i pracy dla bezrobotnych! : do ludu robotniczego miast i wsi! : Towarzyszki i Towarzysze! : Święto 1-go maja w roku bieżącym obchodzić będziemy w okresie ciężkiego zmagania się proletarjatu z klasami posiadającemi [...]". Warszawa, kwiecień 1935 r.Foto: Polona

Posłuchaj
27:30 28.04.14 Dr Marcin Zaremba - Zakład Historii XX wieku, UW.mp3 Prof. Marcin Zaremba opowiada o genezie, przebiegu i stosunku ludzi do Święta Pracy (PR, 28.04.2014)

 

Robotnicy w Chicago

Obchody Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy są związane z rozwojem ruchu robotniczego w ostatnich dekadach XIX wieku. W 1886 roku policja stłumiła strajk robotników w Chicago. Co ciekawe powodem protestu McCormick Harvester Co. nie było łamanie praw pracowników, lecz planowana modernizacja fabryki, która oznaczała zwolnienie dużej części załogi.

– Firma McCormick Harvesting Co, która produkowała wówczas najbardziej innowacyjny sprzęt rolniczy – żniwiarki - potrzebowała wysoko wykwalifikowanych robotników. Właściciel, chcąc wprowadzić dalsze innowacje, postanowił zwolnić większość pracowników. Innowacja oznaczała automatyzację produkcji, czyli potrzebę zatrudnienia mniejszej liczby ludzi – mówił dość Polskiego Radia Marek Karczmarzyk, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

– W tej sytuacji działacze związkowi podęli decyzję, aby 1 maja zorganizować wielką demonstrację w mieście, po pierwsze, by żądać przywrócenia do pracy zwolnionych robotników, a po drugie, by walczyć o wprowadzenie ośmiogodzinnego dnia pracy - wyjaśniał Łukasz Sobechowicz z Muzeum Historii Polski. - Musimy pamiętać, że w tym okresie zwyczajowy dzień pracy w fabryce trwał 14 godzin z przerwami na posiłki. To pokazuje, w jak trudnym materialnym i egzystencjalnym położeniu znajdowali się ówcześni robotnicy.  

1 maja rozpoczęły się starcia z policją. 4 maja jeden z robotników rzucił w funkcjonariuszy bombą. Zginęło jedenastu robotników i siedmiu policjantów. Sąd skazał siedmiu przywódców zamieszek na kary śmierci (wyrok wykonano wobec czterech).

Publikacja z 1896 roku, autor Edward Abramowski. Fot. Polona.pl Publikacja z 1896 roku, autor Edward Abramowski. Fot. Polona.pl

Posłuchaj
02:43 _PR3_AAC 2021_05_01-08-20-26 geneza swieta pracy.mp3 Geneza święta pracy - protesty w Chicago były początkiem zmiany sytuacji robotników. (PR, 1.05.2021)

 

Trzy lata później, na pamiątkę tych wydarzeń - by uczcić rocznicę brutalnie stłumionego strajku robotników w Chicago - kongres założycielski II Międzynarodówki (międzynarodowe stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych) wybrał 1 maja Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Socjaliści określali skazanych jako męczenników bitwy o prawa robotnicze. 

Demonstracje i strajki, organizowane w tym dniu od 1890 roku, przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych. 1-majowe manifestacje, początkowo nielegalne, z czasem zyskiwały oficjalne uznanie w niektórych krajach.

Lata zaborów w Polsce

Na terenie Polski po raz pierwszy Święto Pracy obchodzono jeszcze w XIX wieku. – W zaborze austriackim i pruskim działalność partii socjalistycznym była dozwolona, o tyle w zaborze rosyjskim wszelka działalność związana z ruchem socjalistycznym była ona surowo tępiona, co jednak nie przeszkadzało w organizowaniu wieców i demonstracji – mówił Łukasz Sobechowicz w Polskim Radiu.


Robotnicy! Zbliża się dzień 1-go Maja - wielkie święto robotnicze [...]  Warszawa, w kwietniu 1905 r. Fot. Polona.pl Robotnicy! Zbliża się dzień 1-go Maja - wielkie święto robotnicze [...] Warszawa, w kwietniu 1905 r. Fot. Polona.pl

Pierwsze pochody i strajki organizowały II Proletariat i Związek Robotników Polskich. W 1891 roku w Łodzi i Żyrardowie doszło do starć z wojskiem, a następnie do represji władz carskich. Z późniejszych demonstracji największe rozmiary przybrały wystąpienia w okresie rewolucji 1905 roku. Na 1 maja wydawano też specjalne ulotki i jednodniówki.

Ulotka 1-majowa, Kraków 1905, Fot. Polona.pl Ulotka 1-majowa, Kraków 1905, Fot. Polona.pl

Dwudziestolecie międzywojenne

Polityka w dwudziestoleciu międzywojennym nie była uprawiana wyłącznie w Sejmie lub na łamach gazet. Miejscem walki politycznej stały się także ulice polskich miast. Partyjne bojówki działały już od zarania niepodległej Polski, ale do zaostrzenia przemocy doszło na przełomie lat 20. i 30., kiedy polskie życie polityczne uległo jeszcze większej brutalizacji.

Olbrzymią "zasługę" miały w tym środowiska młodych narodowców, oskarżające starą endecję o nieskuteczność i postulujące radykalizm na wzór coraz popularniejszego w Europie faszyzmu. Młodzi byli zdecydowanie bardziej radykalni i co za tym idzie, znacznie śmielej poczynali sobie na ulicy.


Posłuchaj
56:11 Rzeczypospolite 14.10.2019.mp3 Rozmowa z prof. Szymonem Rudnickim, autorem książki "Falanga. Ruch narodowo-radykalny". Audycja prof. Antoniego Dudka z cyklu "Rzeczypospolite" (PR, 14.10.2019)

 

Na ulicach walczyli także zwolennicy lewicy niepodległościowej i agenturalnej Komunistycznej Partii Polski. Oddzielne pochody organizowała też żydowska partia Bund. W niektórych regionach własne uroczystości miały również środowiska chłopskie. Były one wyjątkowo okazałe ze względu na udział orkiestr ludowych. Wszystkie pochody i wiece były chronione przez uzbrojone (czasami w broń palną) bojówki partyjne.


Policja rozpędza demonstrację antyżydowską zorganizowaną przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego, listopad 1931. Fot. NAC Policja rozpędza demonstrację antyżydowską zorganizowaną przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego, listopad 1931. Fot. NAC

W latach 30. XX wieku w największych ośrodkach przemysłowych – Warszawie, Łodzi i na Górnym Śląsku – robotnicy zbierali się w fabrykach lub dzielnicach i wspólnie dołączali do wielkiego marszu w centrum miasta.

Niekiedy w pochodach z tamtego czasu niesiono portrety teoretyków socjalizmu – Karola Marksa i Fryderyka Engelsa – oraz Ignacego Daszyńskiego i zamordowanego przez włoskich faszystów przywódcę socjalistów Giacoma Matteottiego. Od wieców odbywających się w innych krajach Europy te organizowane przez polską lewicę niepodległościową odróżniały też śpiewane pieśni: "Międzynarodówkę" zastępowano "Czerwonym sztandarem" i "Warszawianką 1905". Stołeczne zgromadzenia PPS kończyły się z reguły na pl. Dąbrowskiego, gdzie przywódcy formacji wygłaszali płomienne przemówienia.

Po II wojnie światowej

W pierwszych latach powojennych święto 1 maja komuniści wykorzystywali do propagowania ideałów "wolności, demokracji, postępu". Walka o nie miała być kontynuacją walki z "reżimem sanacji" i okupantem niemieckim.

W kolejnych latach wraz z umacnianiem się nowego systemu obchody 1 maja stawały się coraz bardziej masowe i przymusowe. Oficjalne ogłoszenie 1 maja świętem państwowym było tylko tego formalnym potwierdzeniem. Propaganda komunistyczna w okresie stalinizmu wydaje się dokładnym odzwierciedleniem zapisów ustawy z kwietnia 1950 roku. Podczas wielkiego pochodu 1 maja 1950 roku szczególnie wiele transparentów i słów poświęcono "współpracy i przyjaźni" ze Związkiem Sowieckim.


Warszawa, 1951-05-01. Warszawiacy z kwiatami, transparentami i flagami maszerują w pochodzie pierwszomajowym. Fot. PAP/CAF Warszawa, 1951-05-01. Warszawiacy z kwiatami, transparentami i flagami maszerują w pochodzie pierwszomajowym. Fot. PAP/CAF

Po przełomie 1956 roku ideologiczne natężenie propagandy nieco zelżało. Zniknęło wiele "rekwizytów" epoki stalinowskiej – portrety przywódców ZSRS (poza "wodzem rewolucji" Włodzimierzem Leninem) i hołubieni przez propagandę przodownicy pracy. Szczególnym czasem był rok 1971. Przed wszystkim na Wybrzeżu, gdzie świeża była pamięć o krwawej masakrze strajkujących robotników w proteście przeciw podwyżkom cen żywności. Na rozkaz komunistycznej władzy wojsko krwawo spacyfikowało protestujących robotników. Była to największa tragedia w powojennej historii Polski - 45 zabitych i ponad tysiąc rannych. 1 maja 1971 roku był okazją do zamanifestowania pamięci o zamordowanych oraz upomnienia się o ukaranie odpowiedzialnych za ich śmierć.

W latach 80. niezależne od władz pochody organizowała solidarnościowa opozycja. Manifestacje często przekształcały się w brutalne starcia z milicją. Do oficjalnych obchodów przyłączali się działacze "Solidarności". Biuro Polityczne KC PZPR odnotowało wiele przypadków "nacjonalizmu i antyradzieckości". Od 1982 roku wiele świąt 1 maja przeradzało się w zamieszki. W 1985 roku oficjalny pochód w Gdańsku został niemal całkowicie rozbity nie przez "Solidarność", która zorganizowała niewielki marsz prowadzony przez Lecha Wałęsę, lecz anarchistyczny Ruch Społeczeństwa Alternatywnego.


Nielegalne obchody 1 Maja 1982 w Gdańsku i 1 Maja 1985 w Warszawie. Fot. IPN/Rzeszów Nielegalne obchody 1 Maja 1982 w Gdańsku i 1 Maja 1985 w Warszawie. Fot. IPN/Rzeszów
PAP/im
Czytaj także

Święto Pracy – esencja propagandy PRL

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 05:45
- Największą rangę święto miało w okresie stalinowskim. Wówczas do obchodów 1 maja szykowano się już w marcu. Wydział propagandy KC PZPR przygotowywał scenariusz, hasła i trasę pochodu. Przygotowywała się także Służba Bezpieczeństwa - mówił na antenie Polskiego Radia historyk, prof. Marcin Zaremba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Święta Pracy. Od wyzysku do sprawiedliwości?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 08:20
Korzenie ustanowienia Święta Pracy sięgają maja 1886. Chicago było wówczas prężnie rozwijającym się miastem, w którym powstawały kolejne zakłady przemysłowe, a te istniejące już decydowały się na wprowadzenie nowatorskich, jak na owe czasy rozwiązań i unowocześnienie pracy robotników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od zaborów, przez II Rzeczpospolitą, PRL i po odzyskaniu niezależności. Obchody 1 maja miały różne oblicze i przebieg

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 08:14
Od pierwszych pochodów i strajków w czasie zaborów, przez burzliwe świętowanie w II RP i propagandowe defilady w okresie komunizmu po pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę - tak 1 maja obchodzono w Polsce na przestrzeni lat Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy zwany Świętem Pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Stan rzeczy". Prof. Maciej Drzonek o obchodach 1 maja

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 21:07
Od pierwszych pochodów i strajków w czasie zaborów, przez burzliwe świętowanie w II RP i propagandowe defilady w okresie komunizmu, po pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę - tak 1 maja obchodzono w Polsce na przestrzeni lat Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy zwany Świętem Pracy.
rozwiń zwiń