Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Śmierć sierżanta Karosa - młodzieńcza naiwność i cynizm komunistów

43 lata temu w Warszawie grupa młodych ludzi próbowała rozbroić sierżanta MO, Zdzisława Karosa. W wyniku niefortunnej szamotaniny funkcjonariusz został postrzelony, a rana okazała się śmiertelna. Sprawa zabójstwa była wykorzystana przez władze do usprawiedliwienia terroru stanu wojennego oraz stała się źródłem dokonanego siedem lat później mordu politycznego na księdzu.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm

Kazimierz Kutz. "Pokazywał Śląsk, który kochał miłością szaleńczą"

Pochodzący z tradycyjnej śląskiej rodziny górniczej twórca, trafił do szkoły filmowej w Łodzi dzięki peerelowskiej polityce promowania osób z pochodzeniem robotniczo-chłopskim. Na swój sukces jednak ciężko zapracował, ucząc się po 18 godzin dziennie ze strachu przed wyrzuceniem ze studiów. 16 lutego 1929 roku urodził się Kazimierz Kutz, reżyser filmowy i teatralny. 
Zobacz więcej na temat:  śląskie Śląsk kopalnia Wujek kino Kazimierz Kutz film polski

Śmierć za zamach na pomnik Dzierżyńskiego - mały sabotaż czasu stanu wojennego

10 lutego 1982 roku 16-letni Emil Barchański wraz z grupą uczniów stołecznych szkół średnich oblali farbą i podpalili pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Kilka miesięcy później, na początku czerwca, Barchański zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. 5 czerwca 1982 roku, odnaleziono zwłoki chłopca.
Zobacz więcej na temat:  bezpieka Warszawa służba bezpieczeństwa SB PRL komunizm

Wojciech Ziembiński. Stróż pamięci ofiar Wschodu

– Dla nas, żołnierzy II Rzeczpospolitej, walka o niepodległość zaczęła się pierwszego i siedemnastego września 1939. Naszym obowiązkiem było wykonać ten imperatyw zawarty w przykazaniach żołnierzy dawnej Rzeczpospolitej: nie spoczniesz, dopóki kraj twój wolny nie będzie – mówił opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Komitet Obrony Robotników opozycja demokratyczna Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela Ruch Odbudowy Polski Wojciech Ziembiński zbrodnie sowieckie historia Polski historia PRL Solidarność

Wanda Wiłkomirska. "Ikona polskiej kultury muzycznej"

- Ojciec zaplanował, że mój starszy brat Józef będzie wiolonczelistą i nim został. Ja byłam przeznaczona na skrzypaczkę i nikt się mnie nie pytał, czy ja tego chcę, czy nie – tak w audycji Polskiego Radia o wyborze swojej drogi życiowej opowiadała Wanda Wiłkomirska, jedna z najwybitniejszych polskich wirtuozek skrzypiec.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Wanda Wiłkomirska skrzypce II RP II wojna światowa PRL filharmonia narodowa

MEN pracuje nad nową strategią nauczania języka polskiego za granicą

Dr Joanna Mucha, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, zapowiada nową strategię nauczania języka polskiego za granicą i edukację w tym języku oraz akcję informacyjną skierowaną do Polonii. Ma ona ma zachęcać rodziców do zapisywania dzieci do szkół, w których mogą nauczyć się języka polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Donald Tusk Polonia Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Edukacji Narodowej Joanna Mucha

"Wichrzyciele". Propaganda w PRL wobec społecznych protestów

- Propaganda stosowana przez cały okres PRL, miała na celu pokazanie strajkujących jako "wichrzycieli", którzy buntują "normalnych" robotników przeciwko władzy ludowej. Tak było w roku: 1956, 1970, 1976 i w czasie "karnawału Solidarności", zakończonego stanem wojennym - mówił w Polskim Radiu 24 historyk z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Rafał Habielski.  
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Paweł Wojewódka Edward Gierek Władysław Gomułka Wojciech Jaruzelski PRL propaganda Grudzień 1970