Polskie Radio
Section05

potop szwedzki

Fenomen Trylogii. "Magia Sienkiewicza nadal działa"

Powstała pod koniec XIX wieku "ku pokrzepieniu serc". Trylogia autorstwa Henryka Sienkiewicza jest do dziś najbardziej popularnym polskim cyklem powieściowym w historii. Czy po 150 latach potrzebujemy jej nowej wersji? W audycji TurboHistoria rozmowa z Adamem Stawickim, autorem "Mroku północy" i "Korony carów", czyli dwóch pierwszych tomów prequelu sienkiewiczowskiej Trylogii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Henryk Sienkiewicz Trylogia literatura

Przepowiednie dla Polski. Proroctwo Eustachiusza, wizje Wernyhory, znaki na niebie

Przełom roku jest czasem zarówno podsumowań, jak i rozmyślań o przyszłości. Te ostatnie dotyczą często losów całej wspólnoty. W historii polskiej kultury zachowało się wiele przykładów prób odpowiedzi na pytania: "Co będzie z Polską?". Przepowiednie te pojawiały się zwłaszcza w dramatycznych i trudnych dla kraju momentach.
Zobacz więcej na temat:  przepowiednia Rzeczpospolita rozbiory Polski II wojna światowa Czesław Miłosz tajemnica POLSKA HISTORIA magazyn 2022/2023

"Potopu" powtórzyć się nie da: 50-lecie wielkiego filmu Jerzego Hoffmana

"Potop" w reżyserii Jerzego Hoffmana ma już 50 lat. Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia był dla nas okazją, by przyjrzeć się kulisom powstawania tej ekranizacji i jej znaczeniu w polskiej kinematografii. Porozmawiać o "Potopie" jako zjawisku społecznym i wyjątkowym osiągnięciu filmowym, które na stałe wpisało się w historię polskiej kultury.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM film polski Jerzy Hoffman Michał Matus Trójka kino Zobacz także

Przeor Augustyn Kordecki. Obrońca Jasnej Góry

– Obrona Częstochowy jest wydarzeniem, które dostało się do historycznej pamięci przede wszystkim dzięki prozie Henryka Sienkiewicza. Oto natchniony przeor paulińskiego klasztoru z pomocą kilkuset żołnierzy, mnichów i szlachty wytrzymał czterdziestodniowe ciężkie oblężenie w niewielkiej twierdzy i zmusił do sromotnego odwrotu liczniejszą armię szwedzką – mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika w audycji Polskiego Radia z 2001 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jasna Góra Częstochowa

Jan Amos Komensky. Prekursor nowoczesnej pedagogiki

Pochodzący z Czech i osiadły w Polsce naukowiec i teoretyk nauczania postulował wprowadzenie powszechnego obowiązku szkolnego przez państwo blisko dwieście lat przed tym, jak ta sztuka powiodła się w pierwszym europejskim państwie. Mógł przyczynić się do rozwoju szkolnictwa w Rzeczpospolitej, jednak fatalna decyzja z czasów potopu szwedzkiego spowodowała, że zmarł na wygnaniu i w niesławie dokładnie 354 lata temu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA szkoła protestantyzm NAUKA Rzeczpospolita edukacja

"Vivat Carolus Gustavus Rex". Co zrobił, a czego nie zrobił Janusz Radziwiłł w 1655 roku

"Niech diabeł wyklnie mi duszę, jeślim się kiedy o to znosił dawniej" - pisał hetman Janusz Radziwiłł do swojego stryjecznego brata Bogusława po rozpoczęciu rozmów ze Szwedami latem 1655 roku. Już wówczas nieprzychylni zarzucali mu zdradę i przygotowywanie antykrólewskiego spisku. Jaką w rzeczywistości rolę odegrał Janusz Radziwiłł w czasie potopu szwedzkiego?
Zobacz więcej na temat:  Janusz Radziwiłł historia Polski Litwa Henryk Sienkiewicz zdrada Moskwa