Polskie Radio
Section05
Prusy

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie. Symbol zwycięstwa dla pokrzepienia serc

W 1910 roku w Krakowie miały miejsce uroczystości z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji 15 lipca na Placu Matejki odsłonięto - ufundowany przez Ignacego Paderewskiego - konny pomnik króla Władysława Jagiełły. Monument miał umocnić w Polakach uczucia patriotyczne.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Rosja Austria pomniki Ignacy Jan Paderewski bitwa pod grunwaldem zabytki Kraków HISTORIA

Polskie Radio 24 Severski: zawodowi szpiedzy bardzo lubią oglądać "Bondy"

- Ian Fleming, tworząc postać Bonda i cały popkulturowy świat wokół tej postaci, niesłychanie przysłużył się ojczyźnie, Zjednoczonemu Królestwu. Do dzisiaj James Bond jest symbolem solidności, niezawodność, pewności w stosunku do swojego państwa, do królowej - mówił w Polskim Radiu 24 Vincent V. Severski, który o postaci agenta 007 rozmawiał z tłumaczem książek Iana Fleminga, Tomaszem Konatkowskim.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki kryminał Polskie Radio 24 James Bond Ian Fleming Grzegorz Kalinowski

Polskie Radio 24 Mazury jako utracona ziemia obiecana w książce Hansa Helmuta Kirsta

"Bóg śpi na Mazurach" to jedna z mniej znanych powieści niemieckiego pisarza Hansa Helmuta Kirsta. - Ma wręcz biblijny posmak. Jest osiągnięciem literackim, które wybiega poza literaturę popularną - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Adam Węgłowski. Gośćmi byli również inni autorzy kryminałów Krzysztof Bochus i Krzysztof Beśka.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki kryminał Polskie Radio 24 Niemcy

232 lata temu wybuchła wojna w obronie Konstytucji 3 maja

18 maja 1792 roku wojsko Imperium Rosyjskiego, liczące blisko 100 tysięcy żołnierzy, wkroczyło na teren Rzeczpospolitej. W ten sposób rozpoczął się polsko-rosyjski konflikt zbrojny, który do historii przeszedł pod nazwą "wojny w obronie Konstytucji 3 maja". Jego konsekwencją było unieważnienie ustawodawstwa Sejmu Wielkiego oraz II rozbiór Polski. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski rozbiory Polski konstytucja 3 maja Rosja Stanisław August Poniatowski

Biskup Chrystian z Oliwy. Wróg numer jeden Krzyżaków

Pierwszy i jedyny biskup misyjny Prus był kluczowym graczem w rywalizacji o władzę na tych terenach. Nie tylko zręcznie lawirował między polskimi książętami i Krzyżakami, ale z konsekwencją realizował własny, ambitny projekt polityczny. Jego niespodziewana śmierć, 4 grudnia 1245, przyczyniła się do zmiany układu sił w regionie, którego dzieje wpłynęły na historię Polski i Europy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Krzyżacy średniowiecze Kościół Grudziądz Chełmno

Sejm Rozbiorowy i jego skutki

- Sejm od samego początku został uznany jako skonfederowany. Wykorzystano sytuację, że do takiego sejmu mogli dołączyć tylko Ci, którzy popierali konfederację, a więc zamierzenia organizatorów sejmu – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Jacek Staszewski. 250 lat temu, 30 września 1773 roku, obradujący w Warszawie Sejm ratyfikował traktaty rozbiorowe. 
Zobacz więcej na temat:  Austria HISTORIA Rosja rozbiory Polski Rzeczpospolita Sejm Stanisław August Poniatowski Tadeusz Reytan