Polskie Radio
Section05

III Rzesza

Przeżyliśmy Gross-Rosen. 80 lat od wyzwolenia obozu

Dziś w tym miejscu leży Rogoźnica, oddalona około 60 km od Wrocławia. W czasie II wojny światowej Niemcy założyli tu obóz pracy. Gross-Rosen oficjalnie nazywany był przez Niemców obozem aresztu ochronnego. W rzeczywistości, jak to przyznali sami członkowie jego załogi w zeznaniach na procesie w Hamburgu, był to jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Gross-Rosen II wojna światowa Armia Czerwona Niemcy nazizm

Żydzi z getta w Łodzi trafili do piekła Auschwitz

Łódzkie getto było jedynym na ziemiach polskich, które funkcjonowało prawie do końca niemieckiej okupacji. Mieszkający na jego terenie Żydzi byli zmuszani do niewolniczej pracy w fabrykach. Większość z nich nie doczekała końca II wojny światowej - zginęli w komorach gazowych w niemieckich nazistowskich obozach zagłady w Auschwitz i Kulmhof. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żydzi nazizm Holokaust Auschwitz II wojna światowa Łódź

INFOGRAFIKA Akcja Kutschera. 81. rocznica wyroku na "kata Warszawy" [INFOGRAFIKA]

- Całość trwała bardzo krótko. Lot został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji Kruszynka. Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął - wspominał Michał Issajewicz ps. Miś.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Pietraszkiewicz Franz Kutschera Generalne Gubernatorstwo Hans Frank HISTORIA II wojna światowa Niemcy Warszawa zamach nazizm zbrodnie wojenne

Karol III z wizytą w Auschwitz. "To był dla niego priorytet"

Król Karol III weźmie udział w 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu w Auschwitz. - Obecność króla Karola potwierdza brytyjskie zobowiązanie, by o przemysłowej brutalności Zagłady pamiętano zawsze. By lekcje zostały wyciągnięte - mówi Polskiemu Radiu posłanka Rosena Allin-Khan, szefowa brytyjskiej grupy parlamentarnej ds. Polski.
Zobacz więcej na temat:  Karol III Wielka Brytania Europa Auschwitz Auschwitz rocznica historia Polski Niemcy ŚWIAT

Auschwitz. 80. rocznica wyzwolenia więźniów obozu śmierci

27 stycznia 1945 roku oswobodzonych zostało 7 tysięcy więźniów największej niemieckiej fabryki śmierci, w tym ponad 300 dzieci. Kierownictwu obozu Auschwitz nie udało się zatrzeć wszystkich śladów ludobójstwa. Spośród 1,3 miliona uwięzionych (głównie Żydów, Polaków, Romów i Sinti) śmierć poniosło 1,1 miliona Żydów.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Niemcy Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

80. rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Wrażenie zawsze jest piorunujące"

- Zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości, horror Holokaustu. Moja mama zawsze uważała, że powinnam się o tym nauczyć wcześnie - mówi mówi brytyjska posłanka, szefowa parlamentarnej grupy ds. Polski, która będzie częścią oficjalnej delegacji Zjednoczonego Królestwa. Rosena Allin-Khan ma korzenie nad Wisłą.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica historia Polski Niemcy Wielka Brytania Europa ŚWIAT

Życie prywatne komendanta Auschwitz. "Żona czuła się jak w raju. Dzieci bawiły się w obóz"

Duża willa z pięknie utrzymanym ogrodem, z piwnicami pełnymi żywności, z centralnym ogrzewaniem. W domu wiele rodzinnych zdjęć, obrazów, dwie łazienki, pokój do zabaw dla dzieci. Obok, za murem z zasiekami, wieżyczka wartownicza. Dalej komora gazowa, krematorium. I wielki obóz śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz wspomnienie Niemcy nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne FILM kino Rudolf Hoess Oscary 2024

Zdzisława Włodarczyk: jak ojciec zobaczył tabliczkę Auschwitz, zaczął krzyczeć "Boże, gdzie nas przywieźli!"

- Brat został na terenie obozu, a mnie włączyli do marszu śmierci. Krzyczałam do mamy, że brat został. Esesman uderzył mnie strasznie aż się obróciłam. Kucnęłam i tak zrobiłam, że odłączyłam się od marszu i udało mi się wrócić do brata - wspominała Zdzisława Włodarczyk, która do obozu śmierci Auschwitz została przywieziona z Warszawy 12 sierpnia 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Niemcy Holokaust Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Tadeusz Pietrzykowski. Bokser, który walczył w Auschwitz

Znalazł się w gronie Polaków przywiezionych pierwszym transportem do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Aby przeżyć, brał udział w obozowych walkach bokserskich organizowanych przez Niemców. Działał też w obozowej konspiracji i utrzymywał kontakty z rotmistrzem Witoldem Pileckim. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy HISTORIA boks niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Auschwitz Witold Pilecki Maksymilian Maria Kolbe II wojna światowa Sporty walki

Zginęli za współpracę z Pileckim. 82 lata temu Niemcy dokonali egzekucji 53 więźniów

25 stycznia 1943 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz Niemcy rozstrzelali kilkudziesięciu Polaków. Wśród zamordowanych byli przedstawiciele polskiej inteligencji oraz wyżsi oficerowie sił zbrojnych, w tym członkowie założonego przez rotmistrza Witolda Pileckiego konspiracyjnego Związku Organizacji Wojskowej.   
Zobacz więcej na temat:  niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne nazizm II wojna światowa Auschwitz Witold Pilecki Niemcy