Polskie Radio
Section05

Jerozolima

Słowo "Żegota" oznaczało życie dla skazanych na Zagładę

27 września 1942 roku powstał Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom. Założono go z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej, znanej pisarki, współzałożycielki konspiracyjnego Frontu Odrodzenia Polski. Członkowie "Żegoty" zostali upamiętnieni w Izraelu zasadzeniem drzewka w Alei Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie.
Zobacz więcej na temat:  Europa getto warszawskie II wojna światowa Irena Sendlerowa Władysław Bartoszewski Żydzi

"Wszystkie Książki Świata". Nathan Thrall: patrząc daleko w przyszłość, jestem optymistą

Gościem Michała Nogasia był Nathan Thrall, amerykański pisarz i dziennikarz żydowskiego pochodzenia, od lat mieszkający w Jerozolimie. Jego teksty na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego publikowały i publikują czołowe gazety świata. Jest także tegorocznym laureatem Nagrody Pulitzera za książkę "Jeden dzień z życia Abeda Salamy". We "Wszystkich Książkach Świata" opowiedział, jak dziś, po atakach z 7 października i w obliczu wojny w Strefie Gazy, wygląda życie w Izraelu, oraz o szansie na pokój, pracy nad książką i tym, co musiałoby się stać, by – ewentualnie – zmienił miejsce zamieszkania.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura reportaż Nagroda Pulitzera Strefa Gazy Palestyna konflikt w Strefie Gazy Michał Nogaś Trójka Nathan Thrall

Grzegorz Kapla: podróżowanie jest o tym, żeby rozumieć świat wokół siebie

Według Grzegorza Kapli, znanego podróżnika i pisarza, miasta mają serca tak samo jak ludzie. Mają swego ducha - genius loci. Do podróżniczych poszukiwań zachęca publikacją "Państwa - miasta. Raport z rajów nieutraconych". Ma nadzieję, że książka będzie impulsem dla innych, żeby się nie bać i "polecieć". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże Podróże z Czwórką podróże zagraniczne Piotr Firan Kair Berlin Nowy Jork

Adolf Eichmann. "Morderca zza biurka" skazany na śmierć

11 kwietnia 1961 roku w Izraelu rozpoczął się proces Adolfa Eichmanna, niemieckiego zbrodniarza odpowiedzialnego za śmierć milionów Żydów w czasie II wojny światowej. W wyniku procesu Eichmann został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w maju 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adolf Eichmann II wojna światowa akt oskarżenia Izrael deportacja Argentyna nazizm Niemcy III Rzesza Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Konflikt izraelsko-palestyński: ofiary, przemoc, niewyobrażalne cierpienie. Czy można to powstrzymać?

1200 osób – taka jest przybliżona liczba ofiar morderczego rajdu, którego 7 października 2023 roku dokonał Hamas oraz Islamski Dżihad, na terenie Izraela. W odpowiedzi Izrael rozpoczął i do tej pory prowadzi akcję wojskową w Strefie Gazy, w wyniku której zginęło już ponad 30 tys. Palestyńczyków. I właśnie temu, trwającemu już pół roku, kolejnemu etapowi blisko stuletniego konfliktu izraelsko-palestyńskiego, poświęcona była audycja Patrycji Sasnal.
Zobacz więcej na temat:  konflikt w Strefie Gazy Izrael Palestyna Strefa Gazy Hamas Waszyngton USA Unia Europejska Stanisław Krajewski Patrycja Sasnal Trójka

"Jesteście naszymi starszymi braćmi". Dialog Jana Pawła II z Żydami

Jan Paweł II jedną z podstaw swojego pontyfikatu uczynił dialog z innymi religiami, szczególnie z judaizmem, bliskim mu ze względu na wspólne korzenie wiary. Był pierwszym w historii biskupem Rzymu, który przekroczył próg synagogi. Był papieżem, który modlił się pod Ścianą Płaczu o wybaczenie win popełnionych przez katolików wobec Żydów. Zależało mu na prawdziwym i trwałym pokoju między obiema religiami.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II HISTORIA Izrael Żydzi antysemityzm Palestyna