Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

Pięciu Braci Męczenników. Kim byli pierwsi polscy święci?

W nocy z 10 na 11 listopada doszło do napadu na pięciu mnichów, którzy w okolicach Międzyrzecza gospodarowali w niewielkiej pustelni, wyznaczonej im przez księcia Bolesława Chrobrego. Był rok 1003, a ową grupę stanowili dwaj zakonnicy z Italii - Benedykt i Jan, do których dołączyli miejscowi nowicjusze "z kraju i mowy słowiańskiej" - Izaak, Mateusz oraz pomocnik Krystyn.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki NAUKA

"Santi - odnaleźć Orła". Tomasz Stachura: Orła jeszcze nie odnaleźliśmy, ale wydobyliśmy go z czeluści niepamięci

- Do dzisiaj zorganizowaliśmy 10 ekspedycji. Przebadaliśmy kawał Morza Północnego, odkryliśmy ok. 700 nowych wraków. Jestem dumny, że młodzi ludzie bardzo się tym interesują - powiedział w audycji "Po drugiej stronie lustra" Tomasz Stachura, pomysłodawca i szef długofalowego projektu "Santi - odnaleźć Orła". Nurek ma nadzieję, że to właśnie jego ekipie uda się rozwiązać zagadkę słynnego polskiego okrętu podwodnego.
Zobacz więcej na temat:  nurkowanie badanie ORP Orzeł

Skąd pochodzą Słowianie? Czy spór ostatecznie rozstrzygną badania genetyczne?

Koncepcji pochodzenia Słowian jest wiele. W Polsce dominują dwie. Pierwsza z nich (autochtoniczna) zakłada, że społeczność ta zamieszkiwała obszary między Odrą, Wisłą a Bugiem zdecydowanie przed okresem wędrówek ludów. Według zwolenników drugiej koncepcji (allochtonicznej), Słowianie przybyli na ten obszar we wczesnym średniowieczu znad Dniepru.
Zobacz więcej na temat:  Słowianie genetyka

Serengeti w Tanzanii. Na jakie znaleziska natrafili polscy badacze?

Park Narodowy Serengeti w Tanzanii to jeden z największych chronionych obszarów dzikiej przyrody na świecie. Kilkadziesiąt kilometrów na wschód od jego granic leży słynny wąwóz Olduvay, gdzie od lat 70. XX wieku znajdowane są najstarsze kości hominidów. Z dużym prawdopodobieństwem zatem i na obszarze Serengeti muszą znajdować się stanowiska związane z najstarszą historią człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Tanzania archeologia

Skąd przybyli Sumerowie? "Musiał to być kierunek wschodni"

Sumerowie stworzyli pierwszą w dziejach ludzkości tak wysoko zaawansowaną cywilizację, wyprzedzając czasowo nawet starożytnych Egipcjan. W IV tys. p.n.e., w dorzeczu dwóch mezopotamskich rzek - Eufratu i Trygrysu - zakładali swoje miasta-państwa. Zawdzięczamy im najstarsze pismo świata, rachubę czasu, imponujące zigguraty (wieże świątynne) i podstawy wydajnego rolnictwa (systemy irygacyjne).
Zobacz więcej na temat:  Sumerowie Mezopotamia