Polskie Radio
Section05
Katarzyna Kobylecka

"Dagome iudex" - wielka zagadka polskiej mediewistyki

"Dagome iudex" to łaciński dokument z końca X wieku, wedle którego Mieszko I tuż przed śmiercią miał oddać pod papieską opiekę swoje państwo. Czy Dagome to normańska wersja imienia Mieszka, a może to imię, które władca otrzymał podczas chrztu? Co na ten temat uważa prof. Adam Łukaszewicz z Uniwersytetu Warszawskiego?
Zobacz więcej na temat:  Mieszko I mediewistyka początki państwa polskiego Dagome iudex dynastia Piastów Piastowie Adam Łukaszewicz Tomasz Łojewski

Antyczny port w Egipcie. Co odnaleziono w Berenike?

Berenike, starożytny port nad Morzem Czerwonym w Egipcie, zyskał międzynarodową sławę dzięki odkryciom polskich archeologów. Na terenie dawnego miasta odnaleziono niezwykłe cmentarzysko zwierząt domowych. Ponad 500 kotów, psów i małp zostało pochowanych z niezwykłą starannością - owinięte w tkaniny, przykryte kocykami, z zabawkami u boku. W niedawno zakończonym sezonie wykopaliskowym natrafiono na kolejne zwierzęce groby, a wśród nich odkryto intrygujące znalezisko - drobne zwitki papirusów. Kto mógł być ich właścicielem?
Zobacz więcej na temat:  Egipt Morze Czerwone archeologia Berenike Marta Osypińska Tomasz Płonka

Waldemar Jerke o roli fotografa w archeologicznych pracach terenowych

Waldemar Jerke przez kilka dekad dokumentował badania w Afryce, Syrii, Iraku i na Cyprze z ramienia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Towarzyszył naszym specjalistom w chwilach naukowego triumfu, ale także i w zaskakujących sytuacjach kulturowo odmiennej rzeczywistości. W audycji "Po drugiej stronie lustra" z gościem rozmawialiśmy o roli fotografa w archeologicznych pracach terenowych.
Zobacz więcej na temat:  archeologia fotografia Sudan Bliski Wschód podróże Egipt zdjęcia dokumentacja

Sztuka naskalna. Petroglify z Toro Muerto odczytane przez Polaków

W pustynnym wąwozie południowego Peru znajduje się Toro Muerto - najbogatsze stanowisko sztuki naskalnej Ameryki Południowej. Wzory geometryczne, zygzaki, linie, różnorodne zwierzęta i wizerunki tancerzy (tzw. danzantes)… niemal 100 tysięcy petroglifów, które wyryte są na głazach rozrzuconych na obszarze ok. 10 kilometrów kwadratowych. Stworzyli je przedstawiciele lokalnych kultur, którzy przez wiele stuleci – prawdopodobnie od początku naszej ery po czasy inkaskie, przybywali do tego miejsca, by wziąć udział w nieznanych nam dziś  ceremoniach.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Ameryka Południowa Peru

Biskup Otto i chrzest Pomorza. Odnaleziono zaginioną wieś Kłodonę

900 lat temu, w roku 1124, przez kilka miesięcy św. Otto przemierzał Pomorze i nawracał mieszkańców m.in. Pyrzyc, Kamienia Pomorskiego, Wolina, Szczecina, Lubina, Kołobrzegu i Białogardu. W trakcie pierwszej misji prawdopodobnie założył 11 kościołów i ochrzcił tysiące ludzi. Co wiemy o niedawnym odkryciu zaginionej wsi Kłodony?
Zobacz więcej na temat:  Wolin Kamień Pomorski historia Polski archeologia Kłodona Otto z Bambergu Marian Rębkowski Jakub Niebylski

Europejskie Dni Archeologii. Odkrywanie tajemnic przeszłości i poznawanie historii

Europejskie Dni Archeologii to inicjatywa realizowana w Polsce od 2019 roku, wzorowana na francuskim pomyśle, który zdobył uznanie w całej Europie. Ta kilkudniowa impreza jest okazją do odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii oraz eksplorowania dziedzictwa kulturowego poprzez różnorodne aktywności i wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Europejskie Dni Archeologii Agnieszka Oniszczuk Zasław Adamaszek Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie