Polskie Radio
Section05
archeologia

Cahokia i jej tajemnica. Badania rzucają nowe światło na zagadkę opustoszenia najstarszej metropolii Ameryki Północnej

Dziewięćset lat temu miasto Cohokia nad rzeką Missisipi, na obszarze dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, tętniło życiem. Mieszkało tu być może nawet 50 tys. ludzi. Była to wówczas jedna z największych aglomeracji na świecie. Jednak około roku 1400 ta metropolia opustoszała. Do tej pory uważano, że winna temu była przedłużająca się susza. Nowe odkrycia naukowców zdają się przeczyć tej tezie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ameryka Północna USA odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne

Nad rozwiązaniem tej zagadki głowiono się 60 lat. Kto spoczywa pod starożytnym mostem w Szwajcarii?

Pod koniec lat 60. nad rzeką Thielle w zachodniej Szwajcarii odkryto pozostałości mostu sprzed 2000 lat, a pod elementami jego konstrukcji - szczątki około 20 osób. Do dziś archeolodzy spierali się, czy ciała należały osób złożonych tu w ofierze, czy do nieszczęśników, którzy zginęli w katastrofie budowlanej. Najnowsze badania sugerują, że być może obie te hipotezy są prawidłowe. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Szwajcaria odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne

Piekło na rajskiej wyspie. Tysiąc lat temu na Samoa rozegrała się walka o zasoby

Kurczące się zasoby na Samoa i innych wyspach Polinezji doprowadziły do powstania nierówności społecznych. Świadczą o tym najnowsze odkrycia archeologiczne – informują naukowcy na łamach pisma "PLOS ONE". Część mieszkańców wyspy odgrodziła się od pozostałych murem, by utrzymać kontrolę nad kurczącymi się zasobami.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA samoa odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne

Antyczny port w Egipcie. Co odnaleziono w Berenike?

Berenike, starożytny port nad Morzem Czerwonym w Egipcie, zyskał międzynarodową sławę dzięki odkryciom polskich archeologów. Na terenie dawnego miasta odnaleziono niezwykłe cmentarzysko zwierząt domowych. Ponad 500 kotów, psów i małp zostało pochowanych z niezwykłą starannością - owinięte w tkaniny, przykryte kocykami, z zabawkami u boku. W niedawno zakończonym sezonie wykopaliskowym natrafiono na kolejne zwierzęce groby, a wśród nich odkryto intrygujące znalezisko - drobne zwitki papirusów. Kto mógł być ich właścicielem?
Zobacz więcej na temat:  Egipt Morze Czerwone Katarzyna Kobylecka Berenike Marta Osypińska Tomasz Płonka

Waldemar Jerke o roli fotografa w archeologicznych pracach terenowych

Waldemar Jerke przez kilka dekad dokumentował badania w Afryce, Syrii, Iraku i na Cyprze z ramienia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Towarzyszył naszym specjalistom w chwilach naukowego triumfu, ale także i w zaskakujących sytuacjach kulturowo odmiennej rzeczywistości. W audycji "Po drugiej stronie lustra" z gościem rozmawialiśmy o roli fotografa w archeologicznych pracach terenowych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka fotografia Sudan Bliski Wschód podróże Egipt zdjęcia dokumentacja

Sztuka naskalna. Petroglify z Toro Muerto odczytane przez Polaków

W pustynnym wąwozie południowego Peru znajduje się Toro Muerto - najbogatsze stanowisko sztuki naskalnej Ameryki Południowej. Wzory geometryczne, zygzaki, linie, różnorodne zwierzęta i wizerunki tancerzy (tzw. danzantes)… niemal 100 tysięcy petroglifów, które wyryte są na głazach rozrzuconych na obszarze ok. 10 kilometrów kwadratowych. Stworzyli je przedstawiciele lokalnych kultur, którzy przez wiele stuleci – prawdopodobnie od początku naszej ery po czasy inkaskie, przybywali do tego miejsca, by wziąć udział w nieznanych nam dziś  ceremoniach.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Ameryka Południowa Peru