Polskie Radio
Section05

Sudan

Sensacyjne odkrycie związane z malowidłami z Galerii Faras

- Galeria Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie to unikalna na skalę światową galeria malowideł nubijskich sięgających od być może VIII do nawet XIII wieku n.e. - mówiła w "Poranku Dwójki" dr Magdalena Łaptaś, archeolożka i historyczka sztuki z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Muzeum Narodowe w Warszawie Dwójka SZTUKA Zobacz także archeologia Kazimierz Michałowski Galeria Faras

Jak ubierali się władcy średniowiecznej Nubii? Wyjątkowy polski projekt do zobaczenia w Luwrze

W ramach projektu "Kreacje władzy. Obraz rodziny królewskiej i kleru w średniowiecznej Nubii" badacze zrekonstruowali wygląd szat noszonych przez władców, matki królewskie i biskupów średniowiecznego królestwa Makurii. Efekty ich pracy już od 17 października br. będzie można podziwiać w Luwrze. 
Zobacz więcej na temat:  odkrycia i ciekawostki Uniwersytet Warszawski Luwr archeologia Egipt Afryka

Polskie Radio 24 Sudan we krwii. Przez konflikt generałów cierpią tysiące

Sudan pogrążył się w wojnie domowej 15 kwietnia 2023 roku, gdy narastające napięcia między wojskiem dowodzonym przez generała Abdela Fattaha Burhana a podporządkowanymi im wcześniej Siłami Szybkiego Wsparcia, dowodzonymi przez Mohammeda Hamdana Dagalo, przerodziły się w starcia zbrojne. W Polskim Radiu 24 o przyczynach konfliktu mówił dr Jędrzej Czerep (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Sudan Południowy

Wojna generałów w Sudanie. "Grozi nam fala uchodźców"

- Konflikt w Sudanie nie ma żadnego głębszego sensu. Ale będzie się toczył jeszcze długo. Przywódcy europejscy powinni zdecydowanie zaangażować się w ten konflikt, zwłaszcza że odczujemy jego skutki, jakimi będzie fala uchodźców - mówi w Polskim Radiu 24 Rafał Malarowski, ekspert ds. Afryki i Bliskiego Wschodu, były konsul RP w Sudanie i Egipcie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Polskie Radio 24 konflikty międzynarodowe

Waldemar Jerke o roli fotografa w archeologicznych pracach terenowych

Waldemar Jerke przez kilka dekad dokumentował badania w Afryce, Syrii, Iraku i na Cyprze z ramienia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Towarzyszył naszym specjalistom w chwilach naukowego triumfu, ale także i w zaskakujących sytuacjach kulturowo odmiennej rzeczywistości. W audycji "Po drugiej stronie lustra" z gościem rozmawialiśmy o roli fotografa w archeologicznych pracach terenowych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia fotografia Bliski Wschód podróże Egipt zdjęcia dokumentacja