Polskie Radio
Section05

Katarzyna Sanocka

Odwaga i poświęcenie. Balet "Spartakus" z muzyką Arama Chaczaturiana

Balet o odwadze, determinacji, poświęceniu i dążeniu do wolności w widowiskowej pełnej emocji i ekspresji formie. "Spartakus" z muzyką Arama Chaczaturiana w choreografii czeskiego twórcy Roberta Balogha będzie mieć swoją premierę 8 marca na deskach Opery Śląskiej. Z Robertem Baloghem i Grzegorzem Pajdzikiem - kierownikiem bytomskiego zespołu baletu, rozmawialiśmy o fenomenie tego spektaklu i pracy nad przedstawieniem.
Zobacz więcej na temat:  balet taniec spektakl Katarzyna Gardzina Dwójka

"Performanse plastyczne Władysława Hasiora". Dorobek zakopiańskiego artysty

Był artystą oryginalnym i nowoczesnym, nie bał się wykorzystywać niekonwencjonalnych materiałów. Władysław Hasior uchodzi za jednego z najlepiej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Nakładem Instytutu Teatralnego ukazała się pierwsza monografia w całości poświęcona perfomatywnej twórczości zakopiańskiego artysty. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Władysław Hasior Zakopane rzeźba SZTUKA Zobacz także Instytut Teatralny im. Raszewskiego

Od wielkiej kariery aktorskiej do mistrzyni zen. Wspomnienie Małgorzaty Braunek

Małgorzatę Braunek znają wszyscy miłośnicy kina. W pamięci widzów zapisała się przede wszystkim jako Oleńka Billewiczówna z "Potopu" oraz Izabella Łęcka z "Lalki". U szczytu sławy postanowiła zrezygnować z aktorstwa i poświęcić się buddyzmowi. - Dokonywała wielu odważnych decyzji. Fascynujące, jak ta, wydawałoby się, krucha blondynka, potrafiła postawić wszystko na jedną kartę i wygrać - mówiła biografka Joanna Podsadecka.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Braunek aktor aktorka Dwójka Artur Zaborski KULTURA Andrzej Wajda Andrzej Żuławski Zobacz także Łukasz Maciejewski Jacek Borcuch Jerzy Schejbal FILM film polski kino

"Magdalena Abakanowicz. Prolog". Dzieła artystki powracają do Kordegardy

"Magdalena Abakanowicz. Prolog" to ekspozycja prac Magdaleny Abakanowicz w Kordegardzie - galerii Narodowego Centrum Kultury. Jest ona próbą przywołania pierwszej indywidualnej wystawy, która odbyła się właśnie w tej przestrzeni w 1960 r. To także próba przyjrzenia się międzynarodowym sukcesom i kontekstom sztuki poprzez pierwsze artystyczne gesty Magdaleny Abakanowicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także wystawa Kordegarda Magdalena Abakanowicz KULTURA

"Czy złożyłabyś tu jaja?". Wystawa, która przyszła do MSN z miejskiego mokradła

- Gdy 5 lat temu po raz pierwszy zagłębiłyśmy się w niesamowitą przestrzeń Zakola Wawerskiego, nie sądziłyśmy, że zostaniemy tam na tak długo - mówiła Olga Roszkowska z grupy ZAKOLE, która przygotowała wystawę "Czy złożyłabyś tu jaja? Nawiedzone krajobrazy miejskiego mokradła". Otwarcie 7 lutego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Sztuki Nowoczesnej mokradła Dwójka SZTUKA KULTURA wystawa Zobacz także Wawer

Taniec w filmie i na fotografii

Czy taniec da się zamknąć w dwóch wymiarach i jak to jest z filmowaniem dzieła baletowego? Jak pokazać spektakl taneczny, aby widz nic nie stracił z niuansów wykonania i urody całości widowkiska? Na te i inne pytania staraliśmy się znaleźć odpowiedzi w rozmowie z Ewą Krasucką, fotografką i realizatorką wideo i wideoprojekcji, od dwudziestu lat specjalizującą się w filmowaniu i fotografowaniu tańca.
Zobacz więcej na temat:  taniec Katarzyna Gardzina Dwójka

Warszawskie Obserwatorium Kultury - miejsce, które łączy wiedzę ze sztuką

Warszawskie Obserwatorium Kultury to miejsce, które zajmuje się badaniami zjawisk, jakie zachodzą we współczesnej kulturze i naszym społeczeństwie. Gdzie chodzimy w wolnym czasie? Jakie są nasze potrzeby i oczekiwania? Między innymi na te pytania stara się odpowiedzieć ta samorządowa instytucja.
Zobacz więcej na temat:  badanie Warszawa Warszawskie Obserwatorium Kultury KULTURA socjologia Dwójka Zobacz także

Maria Callas - fenomen opisywany na kartach literatury i taśmie filmowej

Jedna z największych artystek w historii świata. Obdarzona sopranem dramatycznym grecka śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie. Nazywana La Divina, czyli "Boska", primadonna mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Maria Callas wciąż inspiruje literaturę i kinematografię.
Zobacz więcej na temat:  Maria Callas Ałbena Grabowska Jacek Marczyński Artur Cichmiński Angelina Jolie Dwójka KULTURA

"Gaudete!". Hity muzyki dawnej na koncercie Chóru Polskiego Radia - Lusławice

"Gaudete" - to tytuł jednej z najpopularniejszych kolęd, opracowywanych w XVI i XVII wieku. To również tytuł wyjątkowego koncertu Chóru Polskiego Radia - Lusławice, który usłyszymy już 31 stycznia w kościele Przemienienia Pańskiego w Krakowie. - Ułożyliśmy bardzo ciekawy program z kompozycjami, które ujrzą światło dzienne po raz pierwszy od 500 lat - zapowiadał dyrygent Andrzej Zawisza.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Chór Polskiego Radia Andrzej Zawisza muzyka dawna koncert chór muzyka klasyczna Zobacz także

Polskie Radio 24 Wystawa dzieł Chełmońskiego w Muzeum Narodowym. "Uczymy się doceniać świat, który nas otacza"

Ciesząca się olbrzymim powodzeniem wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego została przedłużona do 2 lutego. W audycji "Między sztukami" podsumowanie wystawy i rozmowa tym, jak w naszej świadomości zapisał się autor "Bocianów". Gośćmi Katarzyny Sanockiej byli Ewa Micke-Broniarek i Wojciech Głowacki, kuratorzy wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo Józef Chełmoński Muzeum Narodowe w Warszawie

Tryptyk "Sąd Ostateczny" Memlinga czeka konserwacja. Dzieło będzie "bardziej dostęne"

Jeden z najwybitniejszych i najlepiej zachowanych przykładów malarstwa niderlandzkiego na świecie, tryptyk "Sąd Ostateczny", niebawem zniknie z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wszystko przez zabiegi konserwatorskie, którym zostanie poddany. O samym dziele i planowanych pracach opowiedziały w Dwójce Cátia Viegas Wesołowska, główna konserwator MN, i dr Magdalena Mielnik - kuratorka Oddziału Sztuki Dawnej.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo holenderskie Catia Viegas Wesołowska Magdalena Mielnik Dwójka Zobacz także

Wielki malarz, świetny eseista, kronikarz żywej historii. Wywiad rzeka z Józefem Czapskim

"Świat w moich oczach" to wywiad rzeka z Józefem Czapskim, niezwykłym świadkiem burzliwej historii XX wieku. Współtworzył paryską "Kulturę". Był więziony w Starobielsku. Swoim życiem świadczył o historii. O sowieckich zbrodniach pisał m.in. we "Wspomnieniach starobielskich" oraz "Na nieludzkiej ziemi".
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski II wojna światowa historia Polski sowieckie obozy pracy malarstwo SZTUKA KULTURA literatura Zobacz także Dwójka