Polskie Radio
Section05

zdjęcia

Tadeusz Sumiński. Powstaniec warszawski, który pokochał fotografię

W historii zapisał się nie tylko jako jeden z najwybitniejszych fotografów polskiego krajobrazu, lecz także żołnierz Armii Krajowej, który podczas Powstania Warszawskiego brał udział m.in. w wyzwoleniu "Gęsiówki", czyli niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Warszawie (KL Warschau). 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy Powstanie Warszawskie fotografia Armia Krajowa II wojna światowa Warszawa

"Oczy moje zwodzą pszczoły". Przekrojowa wystawa fotografii w CSW Zamek Ujazdowski

"Oczy moje zwodzą pszczoły" to pierwsza od wielu lat wystawa polskiej fotografii o takim formacie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. - Pomysł zrobienia takiej dużej wystawy fotograficznej wziął się z ogólnego namysłu nad tym, jaką rolę ma Centrum Sztuki Współczesnej na mapie warszawskich instytucji - mówiła kuratorka Kamila Bondar.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka SZTUKA KULTURA CSW Zamek Ujazdowski CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie wystawa fotografia Zobacz także Katarzyna Sanocka

Wystawa "W bezczasie Athos" Tomasza Mościckiego w Starej Galerii ZPAF

Fotografie Mościckiego powstawały od 2001 roku w greckim klasztorze na Górze Athos. Bohaterami zdjęć są mnisi, osoby świeckie i krajobraz otaczający Świętą Górę. Użyta przez autora historyczna technika gumy dwuchromianowej podkreśla ponadczasowość i uniwersalność prac. Z kuratorem wystawy Andrzejem Zygmuntowiczem oraz Tomaszem Mościckim rozmawia Iga Niewiadomska
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto KULTURA

Opór Zwierząt

Czy zwierzęta mogą mieć własną narrację w kulturze? Czy zwierzęta stawiały nam, ludziom opór kiedy wykorzystywaliśmy je do pracy - choćby w polu czy transporcie? Jak wyglądałaby historia pisana przez inne niż człowiek gatunki? Te pytania zadaje sobie artystka Marta Bogdańska, która w swoich pracach często wykorzystuje fotograficzne archiwa. Na pierwszy wgląd w jej projekt o Oporze Zwierząt zabiera nas Michał Matus.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Michał Matus fotografia

Antologia "Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989"

Tom opracowany przez Witolda Kanickiego, Dorotę Łuczak, Macieja Szymanowicza zawiera ponad 260 tekstów napisanych przez kilkudziesięciu autorów i autorek. Publikacja opowiada o fotografii i jej relacji ze sztuką, kulturą oraz polityką. Z dr Dorotą Łuczak, współautorką publikacji, na temat pojęcia fotografiki oraz dziesięcioletniej pracy przy tworzeniu wydawnictwa rozmawia Iga Niewiadomska.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto KULTURA

AI w świecie fotografii. Czy sztuczna inteligencja może być autorem zdjęcia?

Fotografie tworzone przez sztuczną inteligencję (AI) są już na tyle doskonałe, że nie jesteśmy w stanie odróżnić ich od prac zrobionych ludzką ręką. Czy wytwory AI są chronione prawem autorskim? O perspektywie prawnej autora fotografii na etapie tworzenia oraz wykorzystywania jego twórczości przez narzędzia sztucznej inteligencji mówił w Polskim Radiu 24 mec. Marek Trojnarski, który specjalizuje się w prawie własności intelektualnej.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto KULTURA sztuczna inteligencja

Chris Niedenthal zdradza w Jedynce, jak robił legendarne zdjęcia. Jest jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie

- Praca fotografa to jednak praca człowieka anonimowego. To mi wystarcza, że czasami taki pozostaję - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Chris Niedenthal, jeden z najsłynniejszych fotoreporterów na świecie. To właśnie jego "oczami" oglądaliśmy m.in. upadek rządu Ceaucescu, aksamitną rewolucję w Czechosłowacji, zburzenie muru berlińskiego, pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce, powstanie Solidarności, stan wojenny czy upadek komuny.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Zobacz także fotografia fotograf chris niedenthal