Książkowa apteczka zdrowia psychicznego - 10 tytułów!

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 14:15
Czwórka, Big Book i Młode Głowy połączyły siły, by wraz z zaproszonymi gośćmi stworzyć "Książkową apteczkę zdrowia psychicznego". Znalazło się w niej mnóstwo tytułów, a chętnie dołożylibyśmy jeszcze kilka. Bo taka apteczka u każdego z nas może być inna. Sprawdźcie 10 tytułów, które znalazły się w naszej!
Książkową apteczkę zdrowia psychicznego stworzyliśmy w Czwórce wraz z naszymi gośćmi
"Książkową apteczkę zdrowia psychicznego" stworzyliśmy w Czwórce wraz z naszymi gośćmiFoto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio

Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich postanowiliśmy popatrzeć na książki nieco inaczej - sprawdzić, czy mogą być pomocą w tych chwilach, gdy czujemy się źle, czujemy się gorzej, w czasie gdy zmagamy się z kryzysem psychicznym czy już zdiagnozowaną chorobą. 

Do wyjątkowego miejsca, jakim jest warszawski Big Book, zaprosiliśmy wyjątkowych gości. W tym gronie znaleźli się:

  • Małgorzata Gołota - reporterka, pisarka,
  • Jacek Hołub - reporter,
  • Lucyna Kicińska - suicydolożka i pedagożka,
  • Daniel Mituła - historyk sztuki,
  • Maciej Ryszawy - samorzecznik w spektrum autyzmu,
  • Joanna Szulc - psycholożka, ekspertka projektu Młode Głowy,
  • Weronika Snoch - współtwórczyni Nastoletniego Azylu,
  • Julia Święch - dziennikarka,
  • Justyna Suchecka - dziennikarka, pisarka.

Zainteresowanych tematem nie zabrakło też po stronie publiczności, wśród zabierających głos i przysłuchujących się znaleźli się też m.in. Agnieszka Święch i Grzegorz Święch oraz Beata Rolak, psycholog znana w sieci jako @Storyabouttme_psychologsportu, która po Czwórkowej audycji napisał o naszym spotkaniu, że odnalazła w tym inspirujące doświadczanie. "Zatrzymała mnie szczególnie sama koncepcja książkowej apteczki - zbioru tytułów, do których można sięgać w chwilach kryzysu, niepokoju czy po prostu wtedy, gdy potrzebujemy zatrzymać się i pobyć bliżej siebie. To piękne i niezwykle praktyczne narzędzie troski o siebie".

O polecanych przez siebie książkach Joanna Szulc powiedziała: "To książki, które dają inspirację, wiedzę, poczucie, że nie tylko nam się przytrafiają dane doświadczenia. To trochę zamiennik rozmowy, bliskości z drugim człowiekiem. Nie chodzi o to, by zamieniać ludzi na książki, ale żeby i ludzi, i książki zapraszać do swojego życia".

Naszych gości poprosiliśmy o przyniesienie trzech książek do "Książkowej apteczki zdrowia psychicznego". 

Powędrowała do niej m.in. ta dziesiątka: 

  • "Myśli samobójcze. Jak pokonać ból emocjonalny, odzyskać siłę i przywrócić życiu sens" Kathryn Hope Gordon. Lucyna Kicińska poleca sięgnąć po tę pozycję, kiedy mamy poczucie, że to, co dzieje się w naszym życiu. nas przerasta.
  • "Jak płakać w miejscach publicznych" Emilii Dłużewskiej - to nie jest poradnik, ale to na pewno książka dla tych osób, które chciałyby przeczytać o cudzym doświadczeniu i być może je porównać, a czasem nawet się zaśmiać - mówiła Justyna Suchecka. 

  • "Intermezzo" Sally Roomey - to najnowsza powieść Sally Rooney, jednej z ulubionych pisarek Julii Święch. - Do "apteczki" przyniosłam dziś tylko powieści, książki, które mi pomogły, sprawiły, że mogłam poczuć, że nie jestem sama. 

  • "Sploty" Anny Ciarkowskiej


  • "Cała nadzieja w szkole" Justyny Sucheckiej


  • "Człowiek w poszukiwaniu sensu" Viktora E. Franka. Joanna Szulc o tej książce powiedziała tak: - To jest autor, który chyba ma największy mandat do tego, żeby powiedzieć, że naprawdę bywa w życiu ciężko, a jednocześnie, że mamy wybór, jak zareagować, jaką drogą pójść, ku jakimś wartościom się skłonić. Czytając tę książkę, będzie ciężko, ale jednocześnie zakończymy tę lekturę z nadzieją i poczuciem, że jest coś ważnego, że sens można znaleźć w życiu.
  • "Klub Smutnych Duchów" Lize Meddings - to opowieść graficzna, historia ducha, który mierzy się z samotnością i lękiem. - Będzie to dobra pozycja dla nastolatków, którzy czują się osamotnieni, którzy mają gonitwy myśli, których lęk obezwładnia - mówiła Weronika Snoch z Nastoletniego Azylu. 

  • "Żar" Sandora Maraiego. Tę pozycję poleca Daniel Mituła. - To książka o poszukiwaniu prawdy w przeszłości, o męskiej przyjaźni. Krótka opowieść, kilkudziesięciostronicowa, która pozwala się zatrzymać. 
  • "Burza w mózgu nastolatka" Daniela J. Siegela. Z Czwórkowego studia Kasia Dydo do "Książkowej apteczki zdrowia psychicznego" dorzuciła pozycję dla rodziców, którzy mierzą się z sytuacjami, w których spontaniczne rodzicielstwo "przestaje dawać radę".
  • "Wspomnienia z domu umarłych" Fiodora Dostojewskiego. - To lektura, która mi pomogła. Dziś zastanawiam się, co mi w tym pomagało - może fakt, że to historie ludzi, którzy znaleźli się w skrajnym położeniu, na zesłaniu - mówił Jacek Hołub. - W naszych książkowych apteczkach powinno znaleźć się to, co nam pomaga, przynosi nam uśmiech, ucieczkę od problemów, które nas gniotą. Ważne, byśmy szukali i potrafili się cieszyć tym, co czytamy w danym momencie. 

Czwórkowi goście i publiczność do Czwórkowej apteczki wrzucili dużo więcej tytułów. Tytuły ich wszystkich można poznać, słuchając audycji "Książkowa apteczka zdrowia psychicznego", którą Czwórka zrealizowała wspólnie z Big Bookiem i Młodymi Głowami.

***

Jeśli szukasz pomocy w walce z depresją, możesz skorzystać z poniższych numerów telefonów:

116 123
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00 - 22.00

116 111

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

800 108 108

Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00 - 20.00

121 212

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

22 635 09 54

Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00 - 20.00

***

Czwórka/pj/kor

Czytaj także

"Łączy nas czytanie". Debata o literaturze young adult w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 23:00
"Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?" - to hasło pierwszej debaty, która odbyła się w Czwórce. Uczestniczące w niej autorki i autor opowiadali o swoich powieściowych debiutach, a ekspertki i publiczność zastanawiali się, jaki wpływ na życie nastoletnich czytelniczek(-ków) ma literatura młodzieżowa.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Dziewit-Meller: dla mnie literatura jest narzędziem do zmiany świata

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 13:00
-  Dla mnie książki, literatura to istotny element uczenia się siebie - mówi Anna Dziewit-Meller, pisarka, dziennikarka, jedna z prelegentek Igrzysk Wolności, w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem i zdradza, od jakich lektur zaczynała swoją przygodę ze światem literackim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Audycja specjalna "Książkowa apteczka zdrowia psychicznego" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2025 08:00
Zapraszamy do odsłuchania specjalnej audycji "Książkowa apteczka zdrowia psychicznego" w Czwórce. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich rozmawialiśmy o literaturze, która pomaga przetrwać kryzysy zdrowia psychicznego.
rozwiń zwiń