Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Spektakl "Polowanie". Rywalizacja i utrzymanie hierarchii w rodzinie

Spektakl "Polowanie" podbił serca krytyków na polskich i międzynarodowych festiwalach. Otrzymał nagrodę za najlepszy spektakl Teatru Telewizji/Teatroteki na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" oraz nagrodę dla najlepszej filmowej adaptacji sztuki teatralnej na festiwalu Logcinema Theatre on Films w Buenos Aires. Reżyser tej sztuki - Julia Ruszkiewicz - opowiedziała w Dwójce o przesłaniu, jakie niesie przedstawiana historia, oraz o kulisach pracy nad spektaklem.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Katarzyna Sanocka Julia Ruszkiewicz rodzina Dwójka TEATR KULTURA

ChatGPT pisze prace zaliczeniowe za studentów. Czy wykładowca to rozpozna?

- ChatGPT nie wymyśla zupełnie nowych rzeczy. Te typowe fragmenty kodu, tekstu czy zdania zrobi dobrze, ale jeśli mamy nietypowe zadanie czy takie wymagające trochę wyższej abstrakcji, to człowiek jest jednak niezbędny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Bilski z Politechniki Warszawskiej. Czy wykładowca rozpozna, że student korzysta z AI, pisząc pracę na zaliczenie?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej ChatGPT chat GPT studenci Piotr Bilski

Prawda o człowieku wg Józefa Tischnera. "Przemoc jest znowu blisko nas"

Ks. prof. Józef Tischner został ogłoszony jednym z patronów 2025 roku. Ten niezwykły kapłan i filozof w swojej pracy podejmował rozważania na temat miłości, dobra, relacji międzyludzkich, życia społecznego i miejsca człowieka. Mówił, że kluczowe dla człowieka są czasy, w których żyje. - Wydaje się, że to element przeszłości, ale przemoc jest znowu bardzo blisko nas. Jest częścią naszego własnego doświadczenia - ocenił w Dwójce Wojciech Bonowicz. Wraz ze Stefanem Szarym pochylili się nad prawdą o człowieku według ks. prof. Józefa Tischnera.
Zobacz więcej na temat:  Józef Tischner filozofia Michał Nowak Wojciech Bonowicz Dwójka KULTURA człowiek

Spektakl "Skrzywienie kręgosłupa". Jeden dzień w biurze, gdzie każdy walczy o przetrwanie

- Praca często staje się naszą tożsamością. Wobec tego kim jesteśmy, gdy stracimy pracę? Chciałam też przyjrzeć się temu, jak radzimy sobie z pracoholizmem, z przepracowaniem i stresem. Sięgnęłam więc do ćwiczeń Alexandra Lowena i do "Porozumienia bez przemocy" Rosenberga, starając się zajrzeć w taką szczelinę: co, jeśli to nie pomaga? - mówiła w Dwójce Monika Jarosińska, reżyserka spektaklu "Skrzywienie kręgosłupa".
Zobacz więcej na temat:  spektakl TEATR Maria Czok pracoholizm wypalenie zawodowe stres KULTURA

Będą wyższe opłaty za wodę i ścieki? Samorządy mają same ustalać taryfy

Rząd chce, żeby gminy znowu mogły ustalać wysokość opłat za wodę i ścieki. - Obecnie uprawnienia do tego mają Wody Polskie, a te przez lata, jak twierdzą przedstawiciele samorządów i branży wodno-kanalizacyjnej, blokowały podwyżki - mówi Błażej Prośniewski z Programu 1 Polskiego Radia. Mieszkańcy mogą już spodziewać się wyższych rachunków za wodę i ścieki?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Błażej Prośniewski samorząd woda pieniądze ścieki Wody Polskie

Hotele. Dlaczego stają się miejscem akcji książek, filmów i seriali?

Hotele to miejsca, które na akcję swoich dzieł chętnie wybierają pisarze i scenarzyści. Zdaniem Magdy Mikołajczuk nie dzieje się to przypadkowo. - To miejsce, w którym zwykle jest wielu bohaterów. Fabuła aż skrzy się od różnorodności charakterów. W hotelach mamy dużo zakamarków, więc różne rzeczy mogą się dziać - zwraca uwagę Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA Magda Mikołajczuk hotel

Linda Nochlin i rewolucyjny esej o zapomnianych artystkach

Rok 2025 został ustanowiony przez polski Sejm m.in. rokiem Olgi Boznańskiej - wybitnej malarki i wielkiej artystki. Ale choć mamy już trzecią dekadę XXI wieku, wciąż zdecydowanie więcej wiemy o wielkich malarzach czy rzeźbiarzach, niż wielkich malarkach i rzeźbiarkach. Dlaczego tak jest i czy są szanse, by to zmienić, pytała już ponad pół wieku temu Linda Nochlin - amerykańska krytyczka i historyczka sztuki, które jest bohaterką dzisiejszego odcinka "Brakującej Połowy Dziejów".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Kowalczyk Linda Nochlin feminizm

Nowy język, stare problemy. Zdrowie psychiczne w mediach tradycyjnych i społecznościowych

Jak media kształtują nasze postrzeganie zdrowia psychicznego? Czy narracje obecne w prasie, telewizji i internecie pomagają młodym ludziom zrozumieć swoje emocje, czy może przyczyniają się do stygmatyzacji i dezinformacji? Sprawdziliśmy to w audycji "Młode Głowy w Czwórce". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie psychiczne media ZetKacper - Kacper Zembrzucki Jakub Jamrozek Izabela Zabielska

Zagrożenie ze strony deepfake. Próbowano oszukać rodzinę znanego kompozytora

Henryk Kuźniak to wybitny kompozytor, autor między innymi muzyki do filmów "Vabank" i "Seksmisja". Kilka dni temu on i jego rodzina padli ofiarą oszustów. Do żony kompozytora zadzwonił przestępca udający lekarza, a po chwili ze słuchawki popłynął też spreparowany głos muzyka. Oszustwo w porę udaremniono. Dla żony i syna to jednak traumatyczne doświadczenie, ale też i przestroga dla innych - deepfake jest coraz doskonalszy i coraz częściej będą po niego sięgać przestępcy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka deepfake sztuczna inteligencja Kuba Witkowski

Zakochany w Krakowie, żyjący w teraźniejszości. Krzysztof Głuchowski w rozmowie z Pawłem Pawlicą

800 dni – tak długo próbowano odwołać go ze stanowiska dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W cyklu "Ludzie" rozmawiamy w Krzysztofem Głuchowskim, od 2016 roku dyrektorem jednego z najważniejszych teatrów w Polsce. Dla naszego gościa teatr jest całym życiem, choć gdy pojawia się temat jedzenia, kuchni i gotowania, potrafi zejść on na dalszy plan.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Pawlica Krzysztof Głuchowski TEATR Teatr im. Juliusza Słowackiego KULTURA