Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Alina Janowska - aktorka z talentem komediowym i bagażem dramatycznych doświadczeń

- Temat okupacyjny był w domu cały czas żywy. Na szczęście mama miała do tego podejście lekkie. Być może nauczyła się tego właśnie podczas okupacji, że nie sposób żyć z ciągłym niebezpieczeństwem na serio, bo człowiek zwariuje - mówił w Dwójce Michał Zabłocki, poeta, autor tekstów piosenek, reżyser, producent spektakli i widowisk muzycznych, a prywatnie syn Aliny Janowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Alina Janowska Powstanie Warszawskie aktorzy Monika Zając Jakub Kukla KULTURA Michał Zabłocki Muzeum Powstania Warszawskiego Roman Dziewoński Dwójka

Powstanie styczniowe mitem założycielskim II RP. Taką decyzję podjął marszałek Piłsudski

Jednym z mitów założycielskich współczesnej Polski jest powstanie warszawskie, dla II Rzeczypospolitej takim mitem było powstanie styczniowe. - Józefowi Piłsudskiemu bardzo zależało, aby pokazać, że Polska, która pojawiła się na mapach Europy, jest tą samą Polską, która zniknęła z tych map w roku 1795 - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Radzymiński.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Józef Piłsudski Powstanie Styczniowe Jacek Radzymiński Michał Przeperski

John Porter i Anita Lipnicka wyruszają w trasę. Będą śpiewać "Nieprzyzwoite piosenki"?

- To będzie nie tylko coś do posłuchania, ale będzie też cieszyć oko. Nasze koncerty będą pięknie wyglądać - zapowiada w Programie 1 Polskiego Radia Anita Lipnicka, która już wkrótce wyruszy z Johnem Porterem w jubileuszową trasę koncertową. Czy fani tego duetu znowu usłyszą, jak wspólnie śpiewają "Nieprzyzwoite piosenki"?
Zobacz więcej na temat:  Anna Will Anita Lipnicka John Porter

David Lynch - artysta, który otwierał na inny rodzaj kina

- Dawno nie widziałem przy śmierci artysty czy artystki takiego wysypu komentarzy, elegijnych postów ze strony kinomanów i kinomanek z mojego pokolenia oraz pokoleń obok. To pokazuje, jak bardzo David Lynch i jego kino było dla nas ważne. Jego twórczość otworzyła mnie na inny rodzaj kina - przyznaje w audycji "Wszystko Wszędzie Teraz" krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka David Lynch kino Hollywood

Proste ćwiczenia kluczem do długowieczności. Jak zaplanować trening?

- Kluczem do długowieczności, można powiedzieć, jest aktywność fizyczna. To takie leczenie, które ma najmniej działań niepożądanych. Jest nawet takie powiedzenie: nie bój się ćwiczyć; bój się, co się stanie jeśli nie będziesz ćwiczyć - podkreśla ortopedka dr Urszula Zdanowicz. Co równie ważne, o zdrowie możemy zadbać nawet poprzez drobną zmianę naszych nawyków.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Urszula Zdanowicz zdrowie aktywność fizyczna aktywność ćwiczenia

Inmo Yang prosto z NOSPR: dla Sibeliusa skrzypce były jak pamiętnik

- Potrafił grać na skrzypcach, chciał zostać skrzypkiem i nawet gdy zajął się komponowaniem, to skrzypce były mu zawsze bliskie. Tak jak "Pieśni" były rodzajem pamiętnika dla Schuberta, tak muzyka skrzypcowa była tym samym dla Sibeliusa - mówił w Dwójce pochodzący z Korei Płd. Inmo Yang, który wystąpił w piątek z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR skrzypce Michał Dębski koncert Dwójka KULTURA MUZYKA Inmo Yang Jean Sibelius

"Historia Pewnej Płyty" powraca. Zaprasza Tomasz Żąda

Ta historia zaczęła się od mody i kuchni. Przez pewien czas na antenie Trójki w niedzielę o godzinie 6 rano pojawiał się program "Zapach poranka". W tej audycji Ania Gacek opowiadała barwnie o modzie (to obok muzyki jej wielka pasja), a znakomity kucharz Jarosław Uściński przybliżał nam tajniki smacznej i zdrowej kuchni. Ja zaś całość miałem przyjemność prowadzić. To był początek mojej bliskiej współpracy z Anią Gacek. - wspomina Tomasz Żąda.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda Historia pewnej płyty muzyka rozrywkowa

Niezwykłe odkrycie polskich archeologów w Kuwejcie. Co przedstawia odnaleziona figurka?

Polscy archeolodzy pracujący w Kuwejcie odnaleźli niezwykle ciekawą, precyzyjnie wykonaną główkę glinianej figurki. Jej charakterystyczne cechy, takie jak nienaturalnie wydłużona czaszka, skośne oczy i płaski nos, mają figurki typowe dla kultury Ubaid - czyli kultury prehistorycznej Mezopotamii. W Kuwejcie taki artefakt jest ewenementem.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Piotr Bieliński Kuwejt Mezopotamia

Tosia Litwiniak. Aktorska droga do Pana Kleksa

Antonina Litwiniak do "Akademii Pana Kleksa" w reżyserii Macieja Kawulskiego trafiła w wieku 12 lat. W Czwórce zdradza, że zawsze marzyła o pracy aktorki, ale nie o sławie. -  Niezmiernie miło jest jednak spotykać się z młodymi fanami. Dużo dobrej energii dostaję od dzieciaków. Fajnie jest mieć wpływ na młodsze pokolenie - mówi odtwórczyni roli Ady Niezgódki. 
Zobacz więcej na temat:  Kasia Dydo Czwórka Antonina Litwiniak Akademia Pana Kleksa aktorzy

"Seks, hajs i głód". Luk Perceval adaptuje Emila Zolę po siedmiokroć

- Jesteśmy zmęczeni i zestresowani. Proces prób był niezwykle intensywny. Pracowaliśmy nad kondensacją siedmiu powieści. Przesuwaliśmy akcenty, szlifowaliśmy teksty. Mamy nadzieję, że uda się nam osiągnąć zamierzony efekt - mówił w Dwójce reżyser Luk Perceval przed sobotnią premierą spektaklu "Seks, hajs i głód" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Stary Teatr w Krakowie Luk Perceval Emil Zola Narodowy Stary Teatr w Krakowie Mateusz Baran spektakl premiera Anna Dymna TEATR KULTURA