Polskie Radio
Section05

moda

"Dom mody Telimena. Co nosiły Polki" - książka łódzkocentryczna

- Takie miałam założenie, żeby była to książka skoncentrowana nie tylko na Telimenie, ale również na Łodzi. Z perspektywy tego miasta, uważanego przez niektórych w PRL-u za stolicę mody, chciałam opowiedzieć historię przemysłu odzieżowego, przemysłu włókienniczego i handlu - mówiła w Dwójce Katarzyna Jasiołek, autorka książki "Dom mody Telimena. Co nosiły Polki".
Zobacz więcej na temat:  Marta Strzelecka Łódź KULTURA Dwójka KSIĄŻKA

Co to znaczy, że moda powraca? O tym w "Poranku Polskiego Radia Dzieciom"

W "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" zajrzeliśmy do naszych szaf, by zrobić wiosenny przegląd garderoby. Właśnie teraz można schować grube swetry i kurtki i wyjąć lżejsze rzeczy na coraz cieplejsze dni. Można też wtedy zdecydować, czego już nie nosimy. Co warto nosić w tym sezonie? Na to pytanie odpowiedziała gościni audycji Agnieszka Stefańska. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  ubrania Poranek Polskiego Radia Dzieciom dzieci Martyna Chuderska

Telimena - najstarszy Dom Mody w Polsce. Na czym polegał jego fenomen?

Styl, szyk i elegancja - trudno sobie wyobrazić, że tak można określić modę kobiecą w ponurej rzeczywistości PRL. A jednak. Do rewolucji w ubiorze przyczynił się założony w 1957 roku w Łodzi Dom Mody Telimena, który szybko zaczął wyznaczać trendy w polskiej modzie. Ubrania Telimeny były pożądane przez niemal wszystkie Polki: nie tylko zwykłe kobiety, ale także aktorki, piosenkarki, prezenterki. To właśnie łódzkie przedsiębiorstwo przygotowało kreację dla Wisławy Szymborskiej na uroczystość wręczenia Nagrody Nobla.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Marcin Wojciechowski ubrania Łódź

Anna Sańczuk: łódzkie getto było wielką fabryką luksusowych ubrań i dodatków

Niewolnicza praca, wykonywana w lęku przed śmiercią, napędzała machinę nazistowskiej mody. Skazane na głód i nędzę getto produkowało piękno i luksus. Można się o tym przekonać, odwiedzając wystawę "System mody. Ubrania w strategiach przemocy i taktykach przetrwania w getcie łódzkim" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. 
Zobacz więcej na temat:  Łódź Marcin Wojciechowski getto łódzkie

Marilyn Monroe, Madonna i Sting w obiektywie. Gdzie i kiedy zobaczyć fotografie Helmuta Newtona?

Marilyn Monroe, Luciano Pavarotti, Madonna, David Bowie to tylko część gwiazd, które w swoich pracach uwiecznił światowej sławy fotograf mody, Helmut Newton. 29 marca w Galerii "Poziom 4" w szczecińskiej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza otwarto ekspozycję poświęconą temu artyście. Wystawę , do 29 czerwca, można oglądać w weekendy między godz. 12, a 16. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Helmut Newton fotografia KULTURA

Pies a sprawa mody

Czy to etyczne stroić pieski w fatałaszki? A robimy to od wieków. Piesek jako modowe akcesorium? Madame de Pompadour, Audrey Hepburn, Marylin Monroe, Paris Hilton - każda była portretowana z pupilem. Czy są modne rasy - i co to właściwie znaczy? No i na czym polega fenomen upodabniania się właścicieli do swoich piesków i odwrotnie? Wokół tych zagadnień Karolina Sulej rozmawia z Harel - blogerką modową i psią mamą oraz z Pawłem Lachowiczem, psim behawiorystą.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ubranie Karolina Sulej Trójka Zobacz także

Irena Huml. "Była inspiracją dla twórców sztuk stosowanych i kreatorów mody"

- Profesor Irena Huml była pionierką badań nad sztukami stosowanymi w Polsce, takimi jak: design, biżuteria i tkanina artystyczna. Była też ikoną mody w latach PRL-u - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, kuratorka wystawy "Moda. Historia osobista. Profesor Irena Huml (1928-2015)" we wrocławskim Muzeum Narodowym, którą można zwiedzać do 18 maja. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ubrania Katarzyna Sanocka Wrocław Muzeum Narodowe we Wrocławiu PRL

Czy rodzice powinni ingerować w to, jak dziecko się ubiera?

Moda to sposób na wyrażenie siebie, szczególnie dla młodych ludzi. Dla wielu nastolatków strój i wygląd to nie tylko codzienny wybór, ale manifestacja ich tożsamości, niezależności, czasami też efekt buntu i chęć zwrócenia na siebie uwagi. Jak rodzice mogą wspierać dziecko w poszukiwaniu własnego stylu – i czy w ogóle powinni to robić?
Zobacz więcej na temat:  szkoła dzieci rodzice psychologia Sława Bieńczycka nastolatki Zobacz także

Ubrania bez stygmy, moda, która nie wyklucza

Moda, choć wszyscy jesteśmy, jak też podkreśla nazwa programu, ludźmi w ubraniach, nie jest dla nas wszystkich tak samo dostępna. I używam tego przymiotnika tak, jak rozumiemy go w przypadku architektury: chcemy, aby domy, aby miasta były dostępne. Tymczasem nasze tekstylne "domy" są wciąż zamknięte dla wielu osób, wielu ciał, w szczególności tych z niepełnosprawnościami.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA niepełnosprawność Karolina Sulej Trójka Zobacz także osoby z niepełnosprawnościami