Polskie Radio
Section05
szkoła

Kolejni nauczyciele odchodzą. Polską szkołę czeka zapaść?

Nowe kontrole zdawalności egzaminów wprowadzane przez MEN budzą niepokój wśród nauczycieli, którzy już teraz zmagają się z trudną sytuacją zawodową. Niskie zarobki, roszczeniowi rodzice i uczniowie, zmiany programowe i teraz dodatkowy stres związany z kontrolami. Dochodzą też kolejne problemy. Niektórzy nauczyciele "nie wytrzymują presji" i żegnają się z zawodem - mówi dla portalu polskieradio24.pl polonista Jarosław Wowak i dodaje, że to nie będzie łatwy okres urlopowo-wakacyjny. Problemów jest jeszcze więcej - łącznie z "niepisaną walką" wśród dydaktyków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja nauczyciel Ministerstwo Edukacji Narodowej egzamin ósmoklasisty matura uczniowie społeczeństwo

Szkolne wspomnienia, czyli jak pracować z dziećmi, aby tworzyć więzi i wspólnotę?

Budowanie stałych relacji nie jest proste. - Dobrze jest mieć przy sobie nauczyciela, przy którym można się czuć bezpiecznie i który będzie stał przy dziecku, kiedy będzie się ono potykać. To właśnie dlatego pamiętamy takich pedagogów, którzy nauczyli nas czegoś ważnego - powiedział Radosław Potrac, Nauczyciel Roku 2023, który wraz z psychologiem Martą Bąkowską, był gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie wakacje wspomnienia z wakacji nauczyciel

WOŚP wejdzie do szkół. Wspólny projekt Owsiaka i MEN

Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych będą mieli obowiązkowe lekcje z pierwszej pomocy. Nauczycieli w tym zakresie będą szkolić wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. O współpracy MEN i WOŚP poinformowali na wspólnej konferencji prasowej ministra edukacji Barbara Nowacka i szef WOŚP Jurek Owsiak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie Ministerstwo Edukacji Narodowej Barbara Nowacka Jurek Owsiak pierwsza pomoc WOŚP

Kultura błędu w polskiej szkole. "Zabija ciekawość"

- Powinniśmy popełniać błędy i wyciągać z nich wnioski, na tym polega proces nauki. Natomiast w pewnym momencie dzieci uwierzyły, że jeśli popełniają błąd w szkole, odpowiadają niewłaściwie na zadane pytanie, to oznacza to, że są niemądre. Prawie połowa dzieciaków ma taką opinię, to bardzo smutny wniosek - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Michalska z fundacji Teach for Poland.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka dzieci dziecko

Młodzi popierają adopcję dzieci przez pary jednopłciowe. "70 proc. jest za"

- W raporcie "Młodzi dorośli" w badanej grupie w wieku 16-19 lat 70 proc. osób opowiedziało się za adopcją dzieci przez pary tej samej płci - mówiła na antenie radiowej Jedynki Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak. Przysposobienie dzieci przez pary jednopłciowe jest "kością niezgody" w koalicji rządzącej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo edukacja dzieci Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak

Rok szkolny w ocenie Lubnauer. Co udało się naprawić?

- Dobrą zmianę w edukacji zobaczymy realnie od nowego roku szkolnego, bardziej od kolejnego, a najbardziej od 2026 roku - powiedziała w radiowej Jedynce wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer. Wskazała, że jej resort nie tylko zorganizował podwyżki dla nauczycieli, ale też zmienił zasady zadawania prac domowych, zadbał o opiekę psychologiczną dzieci, a także wprowadził nowe przedmioty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katarzyna Lubnauer edukacja społeczeństwo

Młodzież wobec języka polskiego. Dr Aleksandra Korczak: to bardzo zróżnicowana grupa

- Młodzież to są ludzie. Mniejsi, albo po prostu młodsi, ale ludzie. Tak samo jak mamy zróżnicowany stosunek do dorosłych osób, tak samo nastoletnie osoby mogą być przyjemne w rozmowie albo przysporzyć trudności w dogadywaniu się - opowiada dr Aleksandra Korczak, nauczycielka języka polskiego, etyki i filozofii; ekspertka do spraw lektur szkolnych oraz edukacji antydyskryminacyjnej, wyróżniona w konkursie Nauczyciel Roku oraz nominowana do Nagrody im. Ireny Sendlerowej i Nagrody prof. Czerneckiego za publicystykę na rzecz edukacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk młodzież język polski język ojczysty edukacja

Rusyfikacja ukraińskich dzieci. Masowe wywózki w głąb Rosji

Na okupowanych terenach Ukrainy odbywa się przymusowa rusyfikacja dzieci i młodzieży szkolnej, mają miejsce wywózki uczniów w głąb Rosji oraz włączanie ich do organizacji młodzieżowych kontrolowanych przez Kreml. Szczegóły rosyjskiej machiny indoktrynacyjnej na Ukrainie, opisuje w opublikowanym dziś raporcie organizacja Human Rights Watch.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie Rosja edukacja Human Rights Watch