Polskie Radio
Section05
szkoła

Ostatnie dni roku szkolnego. Jak uczniowie powinni je spędzać?

Ostatni tydzień roku szkolnego to czas, w którym uczniowie, mimo że chodzą na lekcje, tak naprawdę niczego nowego się nie uczą. Oceny są już wystawione, nauczyciele mają mnóstwo formalności do dopełnienia, stąd dzieci i młodzież nie mają co robić. Czy to musi tak wyglądać? Czy to nie marnotrawstwo czasu, tym bardziej, że w ciągu roku niejednokrotnie słyszy się o konieczności nadrabiania zaległości i materiału?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Szymczakowska Robert Grzędowski Trójka rok szkolny zakończenie roku szkolnego edukacja uczniowie

Uczniowie z Polski w czołówce rankingu kreatywności. Ich wyniki są wyższe od średniej OECD

Wyniki polskich 15-latków w badaniu myślenia kreatywnego są wyższe niż średnia OECD i zbliżone do wyników uczniów z Łotwy, Belgii i Portugalii. Wśród uczniów z UE lepsze wyniki uzyskali 15-latkowie z Estonii, Finlandii i Danii. Badanie myślenia kreatywnego towarzyszyło badaniu PISA 2022.
Zobacz więcej na temat:  edukacja OECD kreatywność dzieci szkoła podstawowa szkoła średnia badanie

Pasek na świadectwie: czy musi być tylko czerwony? Kolorowy pomysł nauczycieli

Przez lata czerwony pasek na świadectwie był wyznacznikiem doskonałych wyników w nauce: dziecko było dumne, a rodzice mogli się pochwalić wyjątkowo uzdolnioną pociechą. Teraz pojawił się pomysł, aby wprowadzić dodatkowo różne kolory pasków, dzięki temu wszyscy uczniowie mogli by czuć się wyróżnieni: np. za poczucie humoru, osiągnięcia sportowe, bycie koleżeńskim czy proekologicznym.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo uczniowie nauczyciel Aleksandra Krawczyk Robert Grzędowski Trójka

Opłaty klimatyczne. Czy powinny być zniesione?

Opłata klimatyczna jest obowiązkowa dla osób przebywających w miejscowościach o szczególnych walorach przyrodniczych lub uzdrowiskowych dłużej niż 24 godziny. Jeśli dana miejscowość ustaliła pobieranie tej opłaty i spełnia określone kryteria, osoby odwiedzające taką miejscowość są zobowiązane do jej zapłaty. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie społeczeństwo Roman Czejarek opłaty opłata klimatyczna Paweł Grzesiowski szczepienia dzieci

TYLKO U NAS "To uwłacza powadze matur". Polonista o systemie ocenienia

Poziom tegorocznych maturzystów pozostawia wiele do życzenia i jest o wiele niższy niż w poprzednich latach. - Abiturienci mają zaległości w zakresie wypowiedzi logicznej. Te są na temat, ale jednak słabe merytorycznie i z błędami językowymi - mówi dla portalu polskieradio24.pl polonista dr Jarosław Wowak i dodaje, że system oceniania na maturach ustnych z języka polskiego jest "banalny i uwłaczający istocie egzaminu oraz jego powadze".
Zobacz więcej na temat:  Matura 2024 matura z języka polskiego matura edukacja CKE Ministerstwo Edukacji Narodowej Polskie Radio 24 POLSKA

Obiektywna ocena z zachowania. Co na nią wpływa i czy jest konieczna?

Koniec roku szkolnego coraz bliżej. Uczniowie walczą o poprawienie ocen na świadectwie. Jednak nie wszystko zależy od ich wiedzy, którą mogą zaprezentować m.in. podczas odpowiedzi czy klasówek. Ocena z zachowania zależy od tego, jak danego ucznia postrzegają nauczyciele. Czy zawsze ta ocena jest obiektywna?   
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski szkoła podstawowa oceny w szkole rok szkolny edukacja

Zbliża się koniec roku szkolnego. "Uczniowe gonią za ocenami"

Czerwiec to czas na poprawę ocen i "wyciągnięcie" średniej. Dla niektórych to także ostatnia szansa, żeby nadrobić zaległości i żeby zdać do następnej klasy. - Warto stawić czoła wyzwaniu, ale należy pamiętać, że między oceną niedostateczną i celującą jest jeszcze dużo przestrzeni, w której możemy się zmieścić - mówi nauczyciel Robert Berger.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA uczniowie społeczeństwo edukacja Weronika Puszkar