Polskie Radio
Section05

komiks

"Heksa" - komiks Katarzyny Witerscheim, który powstał z przekory

- Chciałam udowodnić, że taki komiks może zdobyć jakąś nagrodę. Nie oszukujmy się, ludzie wysyłają swoje rzeczy na konkursy, żeby wygrywać. Chodziło mi też o to, żeby pokazać, że sam konkurs ma sens, ponieważ pozwala nagrodzonym autorom wydać swój komiks - mówiła w Dwójce Katarzyna Witerscheim, autorka "Heksy".
Zobacz więcej na temat:  Marta Strzelecka Górny Śląsk Dwójka Katowice KULTURA Zobacz także Katarzyna Witerscheim

Lata 80./90. - czas "Bravo", "Polskiego zoo" i gumy "Turbo"

Każde pokolenie ma swój slang, swoje gadżety, swoje seriale i programy telewizyjne. Daniel Koziarski i Wojciech Obremski w książce "Żyło się. Lata 80./90. sentymentalnie i refleksyjnie" wracają do czasu swoich nastoletnich lat. - One były wypełnione nie tylko szarością, postpeerelem, ale też wieloma fajnymi gadżetami przedmiotami, które do dziś uchodzą za kultowe - mówi Wojciech Obremski. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Michał Witak Numer Raz Zobacz także KULTURA KSIĄŻKA literatura lata 90

"Tropicielonauci" – gra komiksowa, która zabiera czytelników w kosmiczne przygody

14 listopada miała miejsce premiera wyjątkowego komiksu paragrafowego "Tropicielonauci" autorstwa Nikoli Kucharskiej i Michała Kubasa. To projekt, który powstawał przez prawie dekadę, by w końcu trafić do czytelników. Komiks wyróżnia się nietypową formą – paragrafową narracją i wykorzystaniem aplikacji mobilnej, która wzbogaca fabułę oraz angażuje czytelników w budowanie własnej, unikalnej ścieżki przygód. Gośćmi "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom byli autorzy premierowej gry, którzy opowiedzieli o podróży w jaką zabiera czytelnika to dzieło. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom czas wolny

Edukacja przez zabawę. Czy wróble mogą być bohaterami komiksu?

Jak połączyć dobrą zabawę z edukacją przyrodniczą? Odpowiedzią jest… komiks. "Detektyw Wróbel i tajemniczy przybysze" - taki tytuł nosi trzecia część komiksowej serii autorstwa Adama Wajraka i Tomasza Samojlika. Jej akcja, okraszona kryminalną tajemnicą, dzieje się w mieście, a głównymi bohaterami są ptaki, m.in. wróble, sikorki i gołębie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka komiksy Adam Wajrak Tomasz Samojlik literatura Aldona Łaniewska-Wołłk wróbel ptaki przyroda natura

Wystawa "Manga. Droga wojownika" i fenomen japońskiej popkultury

Japońskie komiksy czyta się od prawej do lewej, a na dodatek zazwyczaj są czarno-białe. Manga jest coraz popularniejsza również w Polsce. W audycji "Stacja Kultura" Kasia Dydo rozmawiała z Radosławem Bolałkiem o fenomenie japońskiej popkultury. Gość opowiedział również o wystawie "Manga. Droga wojownika", której patronem medialnym jest Czwórka. Ekspozycję można obejrzeć w Muzeum Karykatury w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Japonia KULTURA komiksy manga Muzeum Karykatury w Warszawie literatura Kasia Dydo wystawa Radosław Bolałek