Co komiks ma wspólnego z architekturą? Album "Mord na dzielni"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2025 20:00
"Mord na dzielni”, wydany w 2024 roku przez Kulturę Gniewu, to debiut Beaty Pytko, z wykształcenia architektki. Na 35. Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi dostała za tę pracę nominację do nagrody dla najlepszego polskiego komiksu.
Beata Pytko
Beata PytkoFoto: Marek Zimakiewicz

Beata Pytko ukończyła architekturę, pracowała w tym zawodzie. W swoich komiksach pisze m.in. o ludzkiej potrzebie kontaktu z naturą, o architekturze, która niszczy przyrodę i więzi społeczne. Porusza też tematy, dotyczące zdrowia psychicznego. W albumie "Mord na dzielni" opowiada o życiu w mieście, gentryfikacji, wypaleniu zawodowym, etycznej stronie pracy architekta.


Posłuchaj
48:16 _PR2 (mp3) 2025_03_31-19-11-06.mp3 Co komiks ma wspólnego z architekturą? Album "Mord na dzielni" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Od pracy architekta do komiksu

Pracując nad tą historią, inspirowała się własnymi doświadczeniami, zdobytymi podczas pracy w biurze architektonicznym.

- Ja się wychowałam w cieniu Targówka Mieszkaniowego (dzielnica Warszawy – przyp. red.) i zawsze czułam, że blokowiska to z jednej strony bardzo dobre, a z drugiej strony niewykorzystane przestrzenie dla ludzi. Zaczęłam łączyć blokowiska z tymi futurystycznymi miastami przyszłości - podkreśliła Beata Pytko.

Czytaj też:


Komu służy architektura

Główną bohaterką komiksu "Mord na dzielni" jest Max – młoda architektka, która przeżywa zawodowy kryzys. Nie może odnaleźć się w świecie wielkich inwestycji, ambitnych deweloperów i morderczej walki o atrakcyjne miejskie działki pod nowe apartamentowce. Szczególnie że wszystko to prowadzi do rozpadu lokalnych społeczności.

- Aspekt emocjonalny w tym komiksie, to moje serce na talerzu, żywcem wyrwane. Natomiast cała akcja jest wymyślona po to, żeby pokazać w przekoloryzowany sposób, jak przekształcanie miast ma swoją cenę. Zazwyczaj jest to cena osób niezamożnych - mówiła autorka.


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Marta Strzelecka

Data emisji: 31.03.2025

Godz. emisji: 19.10

am

Czytaj także

"Relax", czyli polska rzeczpospolita komiksowa

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 18:00
W "Pop-południu" o antologii "Relaxu", najważniejszego pisma komiksowego w PRL, opowiadał badacz popkultury Kamil Śmiałkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aga Zano w imieniu środowiska zawodowych tłumaczy i tłumaczek

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2025 20:00
Jak zorganizowana jest codzienna praca zawodowej tłumaczki literackiej? O tym w "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy z Agą Zano - jedną z najbardziej cenionych, najczęściej nagradzanych tłumaczek z języka angielskiego na polski i polskiego na angielski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Fotografia – narodziny nowoczesności". Narodowy Program Rozwoju Humanistyki w praktyce

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2025 21:45
- Narodowy Program Rozwoju Humanistyki pozwala na finansowanie prac badawczych, które są zorientowane na publikacje. Jest to bodaj najważniejszy program, który wspiera różne inicjatywy zarówno przekładów ważnych europejskich dzieł naukowych na język polski, jak i wydawanie monograficznych prac badawczych autorów polskich - mówiła w Dwójce dr Małgorzata Grąbczewska, historyczka sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr egzystencjalny Leszka Mądzika

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2025 19:00
"Mój teatr jest po to, aby zostawić ślad, refleksję, zadumę o życiu człowieka" – mawiał Leszek Mądzik. Reżyser, scenograf, malarz, fotograf, twórca teatru Scena Plastyczna KUL, jeden z najwszechstronniejszych polskich twórców, znany w świecie z sugestywnego stylu był bohaterem audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń