Polskie Radio
Section05

Monika Pilch

Zbigniew Raszewski - jeden z największych intelektualistów XX wieku

Redaktor naczelny "Pamiętnika Teatralnego", profesor PWST w Warszawie, wybitny intelektualista. Był jednym z największych uczonych w najnowszej historii kultury polskiej. Napisał książki, które można nazwać kamieniami milowymi w dziejach wiedzy o teatrze; nauki, którą ugruntował i rozwijał. W tym roku minęła 100. rocznica urodzin Zbigniewa Raszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Mościcki KULTURA Dwójka Zbigniew Raszewski janusz majcherek Barbara Osterloff TEATR

Michał Zadara: zasypiam tylko na dobrych przedstawieniach

- Przez to, że jest to sztuka, która bardzo silnie operuje na wyobraźni, to widz siedzący w wygodnym krześle, gdy zaczyna sobie wyobrażać różne rzeczy powinien bardziej przebywać w tej rzeczywistości wyobrażonej niż w rzeczywistości dosłownej, która jest na scenie. Jest to stan bardzo bliski snu - mówił w Dwójce Michał Zadara, reżyser spektaklu "Sen nocy letniej".
Zobacz więcej na temat:  Michał Zadara William Szekspir Teatr Komedia w Warszawie spektakl TEATR KULTURA Dwójka Zobacz także

"Wczoraj byłaś zła na zielono". Spektakl o próbie zrozumienia

Najpierw pojawiała się osobista i poruszająca powieść Elizy Kąckiej "Wczoraj byłaś zła na zielono", opisująca własne doświadczenie związane z wychowywaniem córki ze spektrum autyzmu. Potem Anna Augustynowicz postanowiła sięgnąć po tę książkę przygotowując swój spektakl w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Skromne w środkach i kameralne, ale piękne i mądre przedstawienie.
Zobacz więcej na temat:  Eliza Kącka Anna Augustynowicz spektakl Dwójka

Debata Dwójki: Ile jest Szekspira w Szekspirze - czy potrzebny jest dramaturg w teatrze? [WIDEO]

Dramaturg adaptuje, uwspółcześnia, współtworzy spektakl - ale jego rola we współczesnym teatrze pozostaje nieoczywista. Niektórzy reżyserzy nie wyobrażają sobie pracy bez dramaturgów. Odejście od klasycznego tekstu jest cechą współczesnego teatru, określanego mianem teatru postdramatycznego. Zapraszamy do obejrzenia Debaty Dwójki! 
Zobacz więcej na temat:  dramat Debata Dwójki Dwójka teatrologia Zobacz także KULTURA Tomasz Mościcki Patryk Kencki William Szekspir TEATR

Kazimierz Kutz - artysta i Ślązak

"Stoję z poczuciem obowiązku i tym, że los wyznaczył mnie do tego, by opowiedzieć o Śląsku" - mówił w jednym z wywiadów Kazimierz Kutz. Był jednym z najsłynniejszych polskich reżyserów, który swoimi filmami zmienił oblicze polskiego kina. - Praca z nim to były nieprawdopodobne towarzyskie spotkania, po których każdy wychodził bogatszy i uśmiechnięty - opowiadał aktor Zbigniew Zamachowski.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Kutz Anna Dymna Zbigniew Zamachowski Robert Talarczyk Tadeusz Lubelski kino Marcin Pesta KULTURA Dwójka

"Eleganckie, niewymuszone aktorstwo". Andrzej Łapicki - wspomnienia w 100-lecie urodzin

- Kiedy grał Andrzej Łapicki, z całą świadomością wolał zagrać mniej niż za dużo. To była też ta ogromna elegancja bycia na scenie, która sprawiła, że przyszyto mu metkę amanta. Był amantem, ale też niekoniecznie. Jego możliwości nie zostały do końca wykorzystane - mówił w Dwójce Tomasz Mościcki w 100. rocznicę urodzin Andrzeja Łapickiego (11.11).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Łapicki aktor Dwójka Marcin Pesta Barbara Osterloff Tomasz Mościcki Jacek Szczerba Agnieszka Suchora Tomasz Sapryk jubileusz KULTURA

Irena Jun: wiersz był moim towarzyszem od dziecka

- Moja matka, której wszystko zawdzięczam, była poetką z zamiłowania - pisała wiersze i mówiła wiersze. Ja też próbowałam je wymyślać, gdy miałam, zdaje się, 4 lata. "Złocisty listopadzie, co mieszkasz na złocistych liściach. Kocham Ciebie listopadzie", napisałam. Dziś zarówno mnie to rozczula, jak i rozśmiesza - mówiła w Dwójce aktorka Irena Jun.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka TEATR Irena Jun KULTURA poezja wiersze Teatr Studio