Polskie Radio
Section05

Stanisław Ignacy Witkiewicz

"Sonata Belzebuba". Witkacy i droga do sztuki doskonałej

Sonata Belzebuba to historia młodego kompozytora i buntownika, który wchodzi w pakt z diabłem, żeby przy jego pomocy stworzyć genialne dzieła muzyczne. To taki trochę Doktor Faustus w wydaniu i na miarę mistrza Witkacego, tylko że napisany w 1925 roku, czyli prawie dwadzieścia lat przed Tomaszem Mannem.
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Piotr Moss Anna Chodakowska Maria Pakulnis Wiktoria Gorodeckaja Justyna Kowalska Mateusz Rusin Piotr Grabowski Marcin Przybylski

"Dla ojczyzny nie ma już żadnego ratunku". Rocznica tragicznej śmierci Witkacego

18 września 1939 roku we wsi Jeziory na Polesiu Stanisław Ignacy Witkiewicz – na wieść o wkroczeniu armii sowieckiej do Polski – odebrał sobie życie. O ataku wojsk radzieckich artysta dowiedział się z wiadomości radiowych. – Wtedy powiedział, że dla ojczyzny nie ma już żadnego ratunku – wspominał słowa Witkacego Włodzimierz Ziemlański, świadek tych dramatycznych wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa 17 września 1939 ZSRR wspomnienie samobójstwo literatura 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę

Teatr Klasyki Polskiej. Jarosław Gajewski: to będzie sezon Witkacego

- Rozpoczęliśmy w poniedziałek w Instytucie Teatralnym czytaniem aktorskim "Mątwy". Dziś mija 85. rocznica śmierci Witkacego, ale w środku sezonu, 24 lutego 2025 roku, będzie 140. rocznica jego urodzin. I tu chcielibyśmy skoncentrować nasze witkacowskie celebracje - mówił w Dwójce Jarosław Gajewski, dyrektor Teatru Klasyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Teatr Klasyki Polskiej TEATR KULTURA Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego debata Sebastian Fabijański spektakl monodram jarosław gajewski

"Matka" Witkacego w Teatrze Ateneum. Agata Kulesza: weszłam w to dosyć odważnie

- Wielkie diwy teatralne grały tę rolę. Teraz kolej na mnie i początkowo byłam przerażona, bo dla mnie  Śląska, Mikołajska i Lassek to są pomniki. A później powiedziałam: "co ty się przejmujesz, Agata, już masz tyle lat, takie doświadczenie w tym zawodzie, że możesz śmiało w to wejść", i weszłam. Wydaje mi się, że dosyć odważnie. Jak spadać, to z wysokiego konia - mówi w "Kulturalnej Jedynce" Agata Kulesza o swojej roli w jednej z najsłynniejszych sztuk Witkacego pt. "Matka", którą można zobaczyć w Teatrze Ateneum w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Agata Kulesza Teatr Ateneum SZTUKA TEATR Anna Augustynowicz

Jak odbudować "Dom Doktora" w Zakopanem?

Wieczorem 31 października 2023 roku w Zakopanem doszło do kolejnego pożaru zabytkowego obiektu architektury drewnianej, tym razem wyjątkowo cennego "Domu Doktora". To willa wybudowana w 1898 roku, w stylu witkiewiczowskim, najprawdopodobniej projektu samego Stanisława Witkiewicza. O tym jak wygląda dziś sytuacja, rozmawialiśmy z Anną Śmigielską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Dwójka zabytki Zakopane

Przemysław Pawlak: "Szewcy" to największe osiągnięcie Witkacego dramatopisarza

- Najwybitniejsi twórcy polskiego powojennego teatru sięgali po dramaty Stanisława Ignacego Witkiewicza jako jednego z pierwszych autorów w swojej pracy reżyserskiej. Jerzy Grotowski chciał wystawiać "Szewców" na Wawelu, gdy był jeszcze studentem Akademii Teatralnej. Tadeusz Kantor przez pierwsze 20 lat teatru Cricot 2 eksploatował prawie wyłącznie teksty Witkacego - mówił w Dwójce dr Przemysław Pawlak, witkacolog.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Zbigniew Raszewski

Nowy "Radiobook": "Listy do żony" Stanisława Ignacego Witkiewicza [POSŁUCHAJ]

Z prozą Stanisława Ignacego Witkiewicza, tworzącego głównie w okresie międzywojennym artysty totalnego, zaliczanego do najważniejszych przedstawicieli literackiej awangardy, spotykaliśmy się w pierwszych tygodniach istnienia cyklu Polskiego Radia "Radiobook". Tym razem proponujemy kilkanaście wybranych spośród ponad 1250 "Listów do żony" Witkacego.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca

Nowy "Radiobook": "Listy do żony" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Gdzie można posłuchać?

Z prozą Stanisława Ignacego Witkiewicza, tworzącego głównie w okresie międzywojennym artysty totalnego, zaliczanego do najważniejszych przedstawicieli literackiej awangardy, spotykaliśmy się w pierwszych tygodniach istnienia cyklu Polskiego Radia "Radiobook". Tym razem proponujemy kilkanaście wybranych spośród ponad 1250 "Listów do żony" Witkacego.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU

Kto jest kim w komedii "Niebezpieczni dżentelmeni"?

"Niebezpieczni dżentelmeni" to fikcyjna kryminalna fabuła, lecz prawie każda postać przedstawia autentyczną osobę. Prawdziwy jest też kontekst epoki - w 1914 roku w Zakopanem i okolicach naprawdę można było spotkać największych artystów XIX i XX wieku oraz polityków, którzy mieli decydujący wpływ na historię Europy Środkowo-Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Joseph Conrad Tadeusz Boy-Żeleński Bronisław Malinowski Józef Piłsudski Włodzimierz Lenin Zofia Stryjeńska Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Karol Szymanowski Artur Rubinstein Kazimierz Przerwa-Tetmajer Zakopane Dagny Przybyszewska Stanisław Przybyszewski Stanisław Witkiewicz Tatry 1914 historia Polski HISTORIA kino film polski I wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne Galicja