Polskie Radio
Section05

Stanisław Ignacy Witkiewicz

"Witkacy. Biografia". Autor: najważniejszą kobietą w jego życiu była matka

- Słodkie obrazki z dzieciństwa Witkacego, które przedstawiam, to bardziej pomnik dla jego mamy, Marii Witkiewiczowej. Chciałem wyciągnąć tę osobę trochę z cienia: że nie tylko ojciec i jego "Listy do syna", które były wcześniej źródłem wszelkich możliwych cytatów - mówił w Dwójce Przemysław Pawlak, autor książki "Witkacy. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek biografia Dwójka KSIĄŻKA KULTURA Zobacz także literatura Zakopane Stanisław Witkiewicz Maria Witkiewicz Przemysław Pawlak

Słuchowisko "Oni" - na antenie i na scenie. Teatr Polskiego Radia wystawia Witkacego

Słuchowisko jest klasyczną formą radiową. Tadeusz Kabicz zdecydował się tę magiczną formułę przenieść na deski teatru. 24 lutego radiowy spektakl "Oni" usłyszymy i zobaczymy w Teatrze STUDIO. Dramat Stanisława Ignacego Witkiewicza zostanie zaprezentowany jednocześnie na deskach warszawskiego teatru i na antenie Programu 2.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Kasia Dydo Tadeusz Kabicz radio TEATR Teatr Studio Teatr Polskiego Radia

Radiowy teatr w pełnej odsłonie. Na żywo w Teatrze STUDIO i na antenie Polskiego Radia słuchowisko "Oni" Witkacego

Radiowy spektakl "Oni" odbędzie się w 140. rocznicę urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz w 40. rocznicę nadania Teatrowi STUDIO jego imienia. W poniedziałek, 24 lutego o godzinie 19.00 twórcy przeniosą teatr radiowy w przestrzeń sceniczną: spektakl zostanie zaprezentowany jednocześnie na deskach warszawskiego Teatru STUDIO i na antenie Programu 2.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR Tadeusz Kabicz Adam Wojtyszko Tomasz Nosiński Magdalena Koleśnik dominika ostałowska Halina Rasiakówna Marcin Pempuś Sonia Roszczuk Monika Obara Rob Wasiewicz

"ONI". Słuchowisko według Witkacego na żywo z Teatru Studio

Polskie Radio i Teatr STUDIO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza zapraszają na wyjątkowe wydarzenie artystyczne – słuchowisko teatralne na żywo pt. "ONI" według dramatu Witkacego. Spektakl, organizowany w 140. rocznicę urodzin genialnego artysty, odbędzie się 24 lutego w Teatrze STUDIO, a jego transmisję na antenie radiowej Dwójki będzie można usłyszeć od godz. 19.00.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Studio Dwójka Magdalena Koleśnik dominika ostałowska Tadeusz Kabicz

Studio w "Studiu", czyli "Oni" Witkacego w Teatrze Polskiego Radia na żywo z teatralnej sceny

Teatr Polskiego Radia przygotowuje nowość: słuchowisko nadawane na antenie na żywo, prosto ze sceny "zwykłego" teatru (jakby taki istniał - wiadomo, że każdy teatr jest niezwykły). W tym konkretnym wypadku chodzi o gościnny warszawski Teatr Studio. I sztukę "Oni" Witkacego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Teatr Polskiego Radia Teatr Studio Adam Wojtyszko Michał Nogaś Trójka Zobacz także

Nowy "Radiobook": Stanisław I. Witkiewicz - "Listy do Władysławy i Leona Reynelów"

Ogromny dorobek "Witkacego" znamy m.in. z monumentalnej edycji pism wszystkich, które od początku lat 90. ukazywały się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Ważną częścią serii są dwutomowe "Listy Witkacego do rodziny, przyjaciół, znajomych i tzw. wrogów". W 2015 r. niektóre z nich przeczytał dla Polskiego Radia znakomity aktor Wojciech Wysocki.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca

"Sonata Belzebuba". Witkacy i droga do sztuki doskonałej

Sonata Belzebuba to historia młodego kompozytora i buntownika, który wchodzi w pakt z diabłem, żeby przy jego pomocy stworzyć genialne dzieła muzyczne. To taki trochę Doktor Faustus w wydaniu i na miarę mistrza Witkacego, tylko że napisany w 1925 roku, czyli prawie dwadzieścia lat przed Tomaszem Mannem.
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Piotr Moss Anna Chodakowska Maria Pakulnis Wiktoria Gorodeckaja Justyna Kowalska Mateusz Rusin Piotr Grabowski Marcin Przybylski

"Dla ojczyzny nie ma już żadnego ratunku". Rocznica tragicznej śmierci Witkacego

18 września 1939 roku we wsi Jeziory na Polesiu Stanisław Ignacy Witkiewicz – na wieść o wkroczeniu armii sowieckiej do Polski – odebrał sobie życie. O ataku wojsk radzieckich artysta dowiedział się z wiadomości radiowych. – Wtedy powiedział, że dla ojczyzny nie ma już żadnego ratunku – wspominał słowa Witkacego Włodzimierz Ziemlański, świadek tych dramatycznych wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa 17 września 1939 ZSRR wspomnienie samobójstwo literatura 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę

Teatr Klasyki Polskiej. Jarosław Gajewski: to będzie sezon Witkacego

- Rozpoczęliśmy w poniedziałek w Instytucie Teatralnym czytaniem aktorskim "Mątwy". Dziś mija 85. rocznica śmierci Witkacego, ale w środku sezonu, 24 lutego 2025 roku, będzie 140. rocznica jego urodzin. I tu chcielibyśmy skoncentrować nasze witkacowskie celebracje - mówił w Dwójce Jarosław Gajewski, dyrektor Teatru Klasyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Teatr Klasyki Polskiej TEATR KULTURA Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego debata Sebastian Fabijański spektakl monodram jarosław gajewski

"Matka" Witkacego w Teatrze Ateneum. Agata Kulesza: weszłam w to dosyć odważnie

- Wielkie diwy teatralne grały tę rolę. Teraz kolej na mnie i początkowo byłam przerażona, bo dla mnie  Śląska, Mikołajska i Lassek to są pomniki. A później powiedziałam: "co ty się przejmujesz, Agata, już masz tyle lat, takie doświadczenie w tym zawodzie, że możesz śmiało w to wejść", i weszłam. Wydaje mi się, że dosyć odważnie. Jak spadać, to z wysokiego konia - mówi w "Kulturalnej Jedynce" Agata Kulesza o swojej roli w jednej z najsłynniejszych sztuk Witkacego pt. "Matka", którą można zobaczyć w Teatrze Ateneum w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Agata Kulesza Teatr Ateneum SZTUKA TEATR Anna Augustynowicz

Jak odbudować "Dom Doktora" w Zakopanem?

Wieczorem 31 października 2023 roku w Zakopanem doszło do kolejnego pożaru zabytkowego obiektu architektury drewnianej, tym razem wyjątkowo cennego "Domu Doktora". To willa wybudowana w 1898 roku, w stylu witkiewiczowskim, najprawdopodobniej projektu samego Stanisława Witkiewicza. O tym jak wygląda dziś sytuacja, rozmawialiśmy z Anną Śmigielską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Dwójka zabytki Zakopane