Polskie Radio
Section05

Anna Stempniak

"Biografia ukryta". Czego jeszcze nie wiemy o Konradzie Swinarskim?

Konrad Swinarski to reżyser legendarny, a jednocześnie nieposiadający zbyt rozbudowanej bibliografii na swój temat. - W przeciwieństwie do takich wielkich postaci jak Grotowski czy Kantor, nie dbał o stworzenie własnego archiwum. Być może dlatego ta pamięć o nim nie była utrwalana w tym stopniu co pamięć o innych twórcach kultury - zwraca uwagę prof. Beata Guczalska. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także KULTURA Konrad Swinarski TEATR

W 2024 roku udało się odzyskać 74 utracone polskie zabytki. Wśród nich wspaniały obraz

- W mijającym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło blisko 40 spraw restytucyjnych. 16 z nich zakończyło się sukcesem, do kraju powróciły łącznie 74 obiekty - powiedziała w audycji "Skarby kultury polskiej" Agata Modzolewska, naczelniczka Wydziału Restytucji Dóbr w MKiDN. Wśród odzyskanych dóbr kultury są dzieła wysokiej rangi artystycznej, zabytki meblarskie, jak również zabytkowe księgi.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA KULTURA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Józef Brandt

Pierwsze perfumy alkoholowe powstały na dworze Elżbiety Łokietkówny

Jesteśmy otoczeni zapachami. Niemal wszystko to, co nas otacza, zapewnia nam wrażenia węchowe. Mamy pięknie pachnące aromaty naturalne. Dzięki rozwojowi chemii organicznej, dysponujemy też wspaniałymi aromatami syntetycznymi - zamiennikami naturalnych ekstraktów, wytworzonymi w laboratorium. Istnieją również aromaty, które zostały całkowicie stworzone przez ludzi.
Zobacz więcej na temat:  zapach perfumy

Terapeutyczne właściwości sztuki. "Chodzi o ukształtowanie człowieka myślącego twórczo"

Angażowanie się w proces twórczy ma ogromny wpływ na rozwój człowieka, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Współczesne badania pokazują, że sztuka wspiera rozwój kreatywności, poprawia zdolności poznawcze, a także korzystnie wpływa na samopoczucie i emocje. - Obserwuję wpływ tworzenia nie tylko na zdolności intelektualne, ale również ogólnie na poprawę życia - przyznaje dr hab. Kinga Łapot-Dzierwa. 
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA malarstwo terapia artysta

Jan Heweliusz, czyli "pływająca trumna". Dlaczego doszło do zatonięcia tego statku?

- Historia katastrofy Jana Heweliusza kryje wiele tajemnic - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Zadworny, autor książki reportażowej poświęconej tej tragedii. Co było przyczyną zatonięcia tego promu? Ile osób uratowało się przed śmiercią? Dlaczego marynarze nazywali go "pływającą trumną"?
Zobacz więcej na temat:  Jan Heweliusz katastrofa morska Adam Zadworny Marcin Kadej Zobacz także

"Teściowa i Synowa. Dwie księżne Czartoryskie" - nowa wystawa w Muzeum Czartoryskich w Krakowie

O świetności rodu decydują jego wybitni przedstawiciele. Takimi postaciami w rodzie Czartoryskich byli książę Adam Jerzy i jego syn Władysław. Ale ród ten, jak każdy inny, zbudowało wiele osób i powiązań między nimi. Losy dwóch niezwykłych kobiet - Anny Zofii z książąt Sapiehów i Marii Amparo Desamparados Muñoz - można prześledzić na wystawie "Teściowa i Synowa. Dwie księżne Czartoryskie".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kraków wystawa Zobacz także