Polskie Radio
Section05

stres

Nie dajmy się zwariować przed świętami. Jak zapewnić sobie spokój?

Święta za pasem, a nas dopada stres. Boimy się, że tym razem nie zdążymy z przygotowaniami. Jak sobie poradzić, jeśli myśl o natłoku przedświątecznych obowiązków nas przytłacza? Czy są proste sposoby na rozwiązanie takich sytuacji? Jakie są przedświąteczne koła ratunkowe? 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska święta rodzina psychologia dzieci prezenty Boże Narodzenie społeczeństwo Zobacz także

Czy media społecznościowe wpływają na zdrowie psychiczne?

Niepokój informacyjny, przeciążenie czy przeładowanie wiadomościami. Określeń jest wiele, choć opisują dość proste zjawisko. Jak ciągłe powiadomienia i przyswajanie negatywnych wiadomości wpływają na naszą codzienność? Odpowiada Kamil Śliwowski, który stara się ograniczyć swoją aktywność w mediach społecznościowych do zera.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także dezinformacja FOMO media społecznościowe Weronika Puszkar Kamil Śliwowski

Antoni Kępiński - psychiatra. "Budował ludzką więź z pacjentem"

106 lat temu, 16 listopada 1918 roku, urodził się wybitny lekarz psychiatra, Antoni Kępiński. Z otwartością podchodził do psychiatrii jako części humanistyki, a do pacjenta - z sercem, empatią i ogromną wyrozumiałością. Zmienił polską psychiatrię i odbiór społeczny tej dziedziny oraz chorych psychicznie.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Jan Paweł II II wojna światowa psychiatria psychiatra psychologia psychoterapia

Jak uśpić nastolatka? Posłuchaj rozmowy z pediatrą

Nie jest łatwo uśpić noworodka, czy niemowlaka, ale dla wszystkich którzy myślą, że mają już ten etap za sobą czeka poważniejsze zadanie. Jak uśpić nastolatka, który sam wie ile ma spać i kiedy będzie zasypiać. Mówiła o tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom: Magda Szczęsna lekarz pediatra, współautorka książki "Sen u dzieci".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność sen wypoczynek

Mindfulness, czyli trening uważności. Na czym polegają ćwiczenia umysłu?

- Kiedy coś się wydarzyło we naszym życiu, zadajemy sobie pytanie, czy tak chcemy dalej funkcjonować? A może jestem już strasznie zmęczona tym wszystkim? To jest dobry moment aby pomyśleć o Mindfulness, czyli treningu uważności - przekonywały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, gościnie Marcina Perfuńskiego: Weronika Chmielewska - prezeska Zarządu i Współzałożycielka Fundacji EduMind i Ewa Orłowska - członkini Zarządu Fundacji EduMind.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo medytacja zdrowie

Stres i depresja w pracy. "Źródłem może być nasze podejście"

Stres, stany lękowe, a nawet depresyjne to dla wielu Polaków codzienność w miejscu pracy. - Źródłem problemu nie musi być inny pracownik czy przełożony, który czegoś od nas wymaga. Może to być nasze przekonanie, podejście do pracy i życia, które mówi: "nie możesz odmówić" czy "powinieneś nad tym więcej posiedzieć" - podkreśla w Programie 1 Polskiego Radia psychoterapeutka Ada Jakimowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo praca depresja wypalenie zawodowe zdrowie psychiczne zdrowie

Dziewczynki w Polsce - samotne, zestresowane i pod presją. Jak im pomóc?

Fundacja Kosmos dla Dziewczynek opublikowała raport "Dziewczyński stres". Jego zapisy są niepokojące: najnowsze badania pokazują między innymi, że polskie dziewczynki są najbardziej samotne w całej Unii Europejskiej. - Raport nie napawa optymizmem, ale mamy dużo wskazówek co zrobić, by sytuacja nie była taka zła - podkreśla przedstawicielka fundacji Joanna Czeczott.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus dziewczyny psychologia psychologia dziecięca zdrowie zdrowie psychiczne dziecko

Klub Trójki: Czy to prawda, że co nas nie zabije... zawsze nas osłabi?

Co kryje się pod pojęciem "rozpieszczonego umysłu", które pojawia się w tytule książki amerykańskich badaczy Jonathana Haidta i Grega Lukianoffa? Zdaniem autorów jest to stan umysłu współczesnego człowieka, który systematycznie unika trudnych doświadczeń, takich jak stres czy intensywny wysiłek intelektualny. Nasuwa się zatem pytanie: jak zachować wrażliwość, nie popadając w nadwrażliwość?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Jagiełowicz psychologia mózg umysł psychiatria depresja strach