Polskie Radio Dzieciom

Jak uśpić nastolatka? Posłuchaj rozmowy z pediatrą

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 17:01
Nie jest łatwo uśpić noworodka, czy niemowlaka, ale dla wszystkich którzy myślą, że mają już ten etap za sobą czeka poważniejsze zadanie. Jak uśpić nastolatka, który sam wie ile ma spać i kiedy będzie zasypiać. Mówiła o tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom: Magda Szczęsna lekarz pediatra, współautorka książki "Sen u dzieci".
Jak uśpić niemowlaka i nastolatka? Radzi pediatra i współautorka książki Sen u dzieci.
Jak uśpić niemowlaka i nastolatka? Radzi pediatra i współautorka książki "Sen u dzieci".Foto: Shutterstock/PeopleImages.com - Yuri A

Sen dziecka spędza wam sen z powiek? Wypróbowaliście już wielu sposobów, a żaden nie pozwolił wam przespać nocy? Wasze wspaniałe dziecko z nadejściem nocy zmienia się w pana Hyde’a? Idea rodzicielstwa bliskości jest wam bliska, ale nad ranem któreś z was budzi się zmarznięte w nogach łóżka i macie poczucie, że coś znów poszło nie tak? A może próbujecie "wypłakać" dziecko od tygodnia, a jedynym rezultatem są awantury rodzinne? - na te pytania odpowiadała w "Strefie Rodzica" Magda Szczęsna, lekarz pediatra i współautorka książki "Sen u dzieci".

- Sen jest elementem większej całości, czyli naszego zegara biologicznego. To jak zachowujemy się w ciągu dnia będzie wpływać na to czy będzie nam dane szybko zasnąć i wyspać się. Do snu przygotowujemy się już wstając rano, a kiedy w ciągu dnia przebywamy w miejscu, bez dostępu do światła dziennego, przy monitorach komputerowych i do tego w dużym stresie, to niezwykle ciężko będzie nam wyciszyć się wieczorem - powiedziała ekspertka.

Z książki "Sen u dzieci", można dowiedzieć się że każdy z nas ma fazę nocnych wyburzeń. Stąd niemowlęta potrafią budzić się kilka razy w nocy. Różnica jest jednak taka, że my potrafimy sobie z tym radzić. Stąd wiele jest teorii na temat tego jak powinno się usypiać dziecko. - Są tacy, którzy uważają  że dziecko trzeba wymęczyć, wybiegać przed snem. Stoi to jednak w sprzeczności z logiką, bo rozemocjonowane dziecko nie zaśnie zbyt szybko. Podobnie rzecz się ma z wypłakiwaniem dziecka przed snem, aż zmęczy się i samo się wyciszy - wyjaśniła lekarka.

A więcej o tym można posłuchać w zapisie całej audycji:

Posłuchaj
41:13 [DAB]Dzieciom (PCM) 20 październik 2024 22_00_32.mp3 Jak uśpić niemowlaka i nastolatka?
 
 
  

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: Magda Szczęsna, pediatra, współautorka książki "Sen u dzieci".
Data emisji: 20.10.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Dzień Zapobiegania Samobójstwom: "Nie uciekajmy od tego problemu"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 15:54
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, to czas kiedy media podają przede wszystkim zatrważające dane statystyczne. Jak zauważyła Lucyna Kicińska, pedagog i suicydolog, nie zawsze są one prawdziwe, ale przede wszystkim dużo udało się wypracować w ostatnich latach, aby odwrócić tendencję wzrostową. - Jest wiele możliwości pomocy i wiele miejsc, które ją świadczą warto z tego korzystać - powiedziała ekspertka w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolczyki, tipsy, farbowane włosy u dzieci. Ekspert: warto dobrze się zastanowić zanim się na to zgodzimy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 23:20
Przekłuwanie uszu, nakładanie na paznokcie hybrydy czy tatuowanie skóry henną nie zawsze musi bezpieczne dla ciała dziecka. I jak twierdzą dermatolodzy warto się dobrze zastanowić zanim wyrazimy zgodę na takie zabiegi. O ich nieodwracalnych konsekwencjach i nieprzewidywanych działaniach mówiły w "Strefie Rodzica": Dorota Nowicka dermatolog i Magdalena Łyczko, dziennikarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mindfulness, czyli trening uważności. Na czym polegają ćwiczenia umysłu?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2024 23:20
- Kiedy coś się wydarzyło we naszym życiu, zadajemy sobie pytanie, czy tak chcemy dalej funkcjonować? A może jestem już strasznie zmęczona tym wszystkim? To jest dobry moment aby pomyśleć o Mindfulness, czyli treningu uważności - przekonywały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, gościnie Marcina Perfuńskiego: Weronika Chmielewska - prezeska Zarządu i Współzałożycielka Fundacji EduMind i Ewa Orłowska - członkini Zarządu Fundacji EduMind.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można nauczyć się bycia mamą i tatą? Swoje kompetencje ćwiczymy w "Strefie Rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2024 17:26
Na każdym etapie rodzicielstwa zmienia się jego definicja. Każdy widzi też inaczej swoją rolę. Czy można zatem nauczyć się rodzicielstwa i komu może to być potrzebne? O treningu kompetencji rodzicielskich mówiła gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom: Aleksandra Drężek, psycholog, seksuolog i trener z Gabinetu Psychologicznego Razem.
rozwiń zwiń