Polskie Radio Dzieciom

Mindfulness, czyli trening uważności. Na czym polegają ćwiczenia umysłu?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2024 23:20
- Kiedy coś się wydarzyło we naszym życiu, zadajemy sobie pytanie, czy tak chcemy dalej funkcjonować? A może jestem już strasznie zmęczona tym wszystkim? To jest dobry moment aby pomyśleć o Mindfulness, czyli treningu uważności - przekonywały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, gościnie Marcina Perfuńskiego: Weronika Chmielewska - prezeska Zarządu i Współzałożycielka Fundacji EduMind i Ewa Orłowska - członkini Zarządu Fundacji EduMind.
O Mindfullness opowiadają: Weronika Chmielewska - prezeska Zarządu i Współzałożycielka Fundacji EduMind i Ewa Orłowska - członkini Zarządu Fundacji EduMind
O Mindfullness opowiadają: Weronika Chmielewska - prezeska Zarządu i Współzałożycielka Fundacji EduMind i Ewa Orłowska - członkini Zarządu Fundacji EduMindFoto: shutterstock.com/mavo

Trening uważności polega na rozwijaniu umiejętności pełnego skupiania uwagi na tym, co się dzieje tu i teraz, bez osądzania. Zdaniem ekspertów, nawet kilka minut ćwiczeń w ciągu dnia dobrze wpływa na zdrowie, równowagę psychiczną, relacje z innymi. Trening Mindfulness przynosi odprężenie, ale odpoczynek jest efektem ubocznym ćwiczeń uważności, a nie celem samym w sobie.

A o tym, jak uważności może wpływać na odporność psychiczną dziecka, w jaki sposób nauka uważności od najwcześniejszych lat pozwala zwiększać swoją wewnętrzna siłę, mówiły gościnie Marcina Perfuńskiego: Weronika Chmielewska - prezeska Zarządu i Współzałożycielka Fundacji EduMind i Ewa Orłowska - członkini Zarządu Fundacji EduMind.

Weronika Chmielewska pierwszy kurs skończyła w Stanach Zjednoczonych. - Zaczęły się dziać ze mną bardzo ciekawe rzeczy: zaczęłam lepiej spać, zaczęłam być mniej reaktywna. Sama ze sobą zaczęłam się lepiej czuć, więc od razu zapragnęłam, żeby te treningi spłynęły na moje dzieci. Ukończyłam nawet szybciutko treningi nauczania, no i tak jak teraz to widzę, to nie mogło się udać z moim nastawieniem perfekcyjnej mamy. Bardzo czułam jednak konieczność, taką potrzebę dzielenia się tym i wspierania innych. Tak powstał pomysł, żeby właśnie zbudować fundację, bo nic takiego w Polsce nie było - wyjaśniła Weronika Chmielewska.

Słowa uważność używamy często, nawet nie wiedząc, co się za nim kryje. Jak podkreśliła Ewa Orłowska czasami możemy spotkać się z czyimś wzrokiem i czujemy jakiś przepływ zrozumienia. Nie żadna mistyka, ale po prostu takie ludzkie spotkanie. To na naszych kursach jest bardzo częste zjawisko - wyjaśniła gościni "Strefy Rodzica" i dodała: - Nie przychodzą do nas osoby w ostrym kryzysie, bo to nie jest najlepszy czas na taką praktykę, ale takie, które czują jakąś potrzebę. Trening uważności to jest trening, na który potrzeba energii.

Więcej o tym można posłuchać w zapisie całej audycji: 


Posłuchaj
85:06 0810 perfuński_strona (online-audio-converter.com).mp3 Mindfulness, czyli trening uważności. Na czym polegają ćwiczenia umysłu? Strefa rodzica_Polskie Radio Dzieciom_8.10.2024

 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Goście: Weronika Chmielewska - prezeska Zarządu i Współzałożycielka Fundacji EduMind i Ewa Orłowska - członkini Zarządu Fundacji EduMind
Data emisji: 8.10.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

"Wyjście ze strefy tabu". Fizjoterapia uroginekologiczna - czy może być pomocna mamom?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 11:30
- Musimy zacząć mówić o swoim zdrowiu i wyjść ze strefy tabu. Warto wiedzieć, że są specjaliści, którzy mogą nam pomóc nie tylko w leczeniu problemów uroginekologicznych, ale też powiedzieć, jak im zapobiegać - powiedziała Anna Lewandowska - fizjoterapeutka. A o tym czy powinniśmy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty np. po komplikacjach związanych z porodem, można posłuchać w "Strefie Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piękna i obowiązkowa, samotna i zestresowana, czyli statystyczna polska dziewczynka 2024 roku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 09:38
Wyniki raportu dziennikarskiego "Dziewczyński stres" nie napawają optymizmem. Jednak jak zauważyła Sylwia Szwed, prezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, oprócz statystyki są też wnioski i rekomendacje ekspertów, a to daje nadzieję, że może być lepiej. A o tym jak presja sukcesu może prowadzić do przeciążenia, zamiast wzmocnienia ekspertka opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolczyki, tipsy, farbowane włosy u dzieci. Ekspert: warto dobrze się zastanowić zanim się na to zgodzimy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 23:20
Przekłuwanie uszu, nakładanie na paznokcie hybrydy czy tatuowanie skóry henną nie zawsze musi bezpieczne dla ciała dziecka. I jak twierdzą dermatolodzy warto się dobrze zastanowić zanim wyrazimy zgodę na takie zabiegi. O ich nieodwracalnych konsekwencjach i nieprzewidywanych działaniach mówiły w "Strefie Rodzica": Dorota Nowicka dermatolog i Magdalena Łyczko, dziennikarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiece wsparcie - kiedy jest szczególnie istotne i jak go szukać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 23:20
Kiedy kobieta staje się mamą znacznie bardziej zaczyna cenić sobie przyjaźnie z osobami, które są na podobnym etapie swojego życia. Jak odnaleźć bezpieczne miejsce, ciekawe osoby i odpowiedzi na wiele pytań dotyczących macierzyństwa? O sile kobiecego wsparcia mówiły goście Kariny Terzoni w Polskim Radiu Dzieciom: Kamila Kalińska i Marta Szostak. 
rozwiń zwiń