Polskie Radio
Section05
ginekolog

Polskie Radio 24 Przemoc położnicza wciąż istnieje. "Zjawisko ma się dobrze"

Fundacja Rodzić po Ludzku sprzeciwia się stanowisku opublikowanemu przez trzy europejskie organizacje, które apelują, aby wyeliminować termin "przemoc położnicza" jako opis zjawiska przemocy wobec kobiet podczas porodu. - To my - kobiety, które doświadczamy bardzo trudnych sytuacji na sali porodowej, mamy prawo określać te doświadczenia i to, czym one dla nas są. A one są dla nas przemocą - także ze względu na płeć - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Pietrusiewicz, prezeska fundacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA poród położna ciąża przemoc

Rak endometrium. Dr Bizoń: to choroba cywilizacyjna

- Co roku diagnozę raka endometrium, czyli trzonu macicy, słyszy 6,5 tys. kobiet. I z roku na rok jest ich coraz więcej. Powoli zaczyna to być choroba cywilizacyjna, także dlatego, że związana jest z czynnikami ryzyka, czynnikami cywilizacyjnymi, jak otyłość, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena Bizoń, lekarz onkolog.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie nowotwory onkologia Małgorzata Telmińska

Endometrioza - choroba-zagadka, na którą zapada coraz więcej kobiet

Pierwsze opisy endometriozy wywodzą się z 1860 roku, a mimo to wciąż nie wiemy, jakie są przyczyny tej choroby. W jamie macicy znajduje się błona śluzowa nazywana endometrią. Tak jak w każdej błonie śluzowej są tam komórki, a dokładniej komórki endometrialne, które z jakiegoś powodu mogą się przedostać do wszystkich części ciała kobiety oprócz włosów i paznokci. – W związku z tym ta komórka może migrować wszędzie, w różne obszary ciała, a sadowiąc się w różnych miejscach do tego nieprzeznaczonych powoduje przykre dolegliwości – wyjaśnił dr Jacek Tulimowski. Wśród nich są m.in. dolegliwości bólowe, obfite miesiączki czy zaburzenia płodności. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica kobieta zdrowie radio dla rodziców Joanna Ficińska

Profesor Marcin Jóźwik o medycynie, karierze, hobby i marzeniach

O profesorze Marcinie Jóźwiku, polskim naukowcu i lekarzu jego współpracownicy mówią, że to nie tylko świetny klinicysta i chirurg, ale przede wszystkim wspaniały, dobry człowiek, który wszędzie, gdzie się pojawia, tworzy wspaniałą atmosferę. Prof. Marcin Jóźwik po stażach na uniwersytetach francuskich i amerykańskich, i po ponad 10 latach pracy w Niemczech, wrócił do Polski, pracuje i prowadzi badania w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski medycyna Francja onkologia Białystok przyroda ryby natura studia ciąża Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Problemy ginekologiczne dziewczynek, nastolatek i kobiet dorosłych

Jeszcze w okresie przed pokwitaniem mogą pojawić się problemy ginekologiczne. Wśród kłopotów, z jakimi zmagają się dziewczynki w młodym wieku pojawiają się zrośnięcie bądź sklejenie warg sromowych czy przerost warg sromowych mniejszych. Pierwsza miesiączka powinna pojawić się między ósmym a trzynastym rokiem życia. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zdrowie dziecka

Małgorzata Serini-Bulska, ginekolog II wojny światowej. "Pomagała ukrywającym się i prześladowanym kobietom"

- W czasie II wojny światowej uczestniczyła w tajnym nauczaniu położnictwa i ginekologii. Pomagała ukrywającym się i prześladowanym kobietom, m.in. Żydówkom, a także więźniom Pawiaka. O Małgorzacie Serini-Bulskiej, światowej sławy ginekolog opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 jej syn - Wojciech Bulski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Powstanie Warszawskie Żydzi pomoc Polskie Radio 24