Polskie Radio
Section05

poród

Cesarskie cięcie. "Najbardziej szkodliwe jest sztuczne wywoływanie porodu"

- Cesarskie cięcie może prowadzić do komplikacji zdrowotnych. Ale często wynika z lęku pacjentek przed bólem oraz z niektórych wskazań lekarskich np. w przypadku matki chorej na cukrzycę. Najbardziej szkodliwe jest sztuczne, terminowe wywoływanie porodu, o co często proszą same pacjentki - mówił w Polskim Radiu 24 ginekolog-położnik prof. dr Jacek Tulimowski.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ciąża Małgorzata Telmińska cesarskie cięcie

Kim jest doula i czym różni się od położnej? Odpowiedzi w "Strefie rodzica"

Zawód douli, choć w Polsce zyskuje na popularności, wciąż jest dla wielu kobiet nieznany. Istnieje jednak rosnąca świadomość, że doula to osoba, która może wesprzeć przyszłą mamę na różnych etapach jej drogi macierzyńskiej: od ciąży przez poród, aż po połóg. Izabela Frankowska-Olech, doświadczona doula, opowiedziała w Polskim Radiu o tym, kim jest doula i jak istotną rolę odgrywa w życiu kobiet i ich rodzin.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ ciąża

O depresji po porodzie mówi prof. Tadeusz Bogdan Pietras

Od 10 do 22 proc. kobiet po porodzie cierpi na depresję poporodową. - Matka nie odczuwa radości z faktu, że posiada dziecko. (...) Czuje się, jakby była wypalona emocjonalnie, nie odczuwa głębszej więzi, sama się obwinia o to, że nie kocha tego dziecka - mówi na antenie Jedynki prof. Tadeusz Bogdan Pietras, lekarz psychiatra, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie psychologii.
Zobacz więcej na temat:  medycyna zdrowie psychiatria depresja kobieta Artur Wolski Zobacz także

"Ludzie w Ubraniach" - nowa audycja Karoliny Sulej. Na początek o stroju porodowym

Wszyscy jesteśmy ludźmi w ubraniach: to kultura, która przylega do naszej skóry codziennie. Co z tego wynika? Jak nam się w tych ubraniach żyje, jak wpływają na to, jak celebrujemy święta, kochamy się, grupujemy, oceniamy? O tym będziemy mówić w kolejnych audycjach Karoliny Sulej "Ludzie w Ubraniach". W pierwszej audycji poruszyliśmy temat strojów porodowych i ich znaczenia dla rodzących. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA strój ubranie Karolina Sulej Trójka

Wcześniak - jak wygląda poród i opieka w szpitalu? Kiedy dziecko można zabrać do domu?

O wcześniactwie mówimy wtedy, gdy dziecko rodzi się przed upływem 37. tygodnia ciąży. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 roku urodziło się w Polsce ponad 270 tys. dzieci, z czego blisko 20 tys. właśnie przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży. Liczba wcześniaków rośnie. To trend ogólnoświatowy, zauważalny również w naszym kraju - kilka lat temu odsetek wcześniaków wynosił 6 proc., teraz dochodzi do 8 proc.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski ciąża medycyna noworodek dziecko

Poród na przystanku w Warszawie. "Tata owinął ją kurtką"

Do niebezpiecznej akcji porodowej doszło we wtorek rano na warszawskiej Ochocie. Na przystanku autobusowym Leżajska 02 przy ulicy Żwirki i Wigury zatrzymała się taksówka, którą wraz z mężem jechała ciężarna obywatelka Wietnamu. Małżeństwo zmierzało na wizytę kontrolną, jednak kobieta zaczęła rodzić już w samochodzie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ciąża dzieci dziecko macierzyństwo Kobiety noworodek niemowlę Warszawa taksówka taksówki pogotowie ratunkowe szpital ratownik medyczny ratownictwo medyczne Wietnam