Polskie Radio
Section05
poród

Cyfrowy bliźniak - innowacyjny system asystujący kobietom w ciąży

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują, w ramach międzynarodowego konsorcjum, nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do stworzenia cyfrowego bliźniaka - systemu, który umożliwi monitorowanie i przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą, zanim jeszcze pojawią się objawy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski magnes środowisko medycyna stawy cukrzyca kobieta ciąża cyfryzacja społeczeństwo poród

Abp Skworc: macierzyństwo nie ogranicza się do funkcji biologicznej i wychowawczej

Macierzyństwo nie ogranicza się do funkcji biologicznej i wychowawczej, ale sięga głębiej, polega na "rodzeniu" w sensie duchowym - budowaniu domu jako więzi, relacji miłości - mówił do uczestniczek niedzielnej pielgrzymki kobiet i dziewcząt w Piekarach Śląskich abp Wiktor Skworc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katowice Piekary Śląskie pielgrzymka kobieta społeczeństwo poród wiara katolicyzm chrześcijaństwo Śląsk regiony

Cesarskie cięcie czy poród naturalny?

Wraz z rozwojem medycyny zwiększyła się liczba wykonywanych zabiegów cesarskiego cięcia. Obecnie nie jest już ono wyłącznie zaleceniem medycznym, a kobiety coraz częściej decydują się na tę metodę. Niemal 44 procent porodów w polskich ośrodkach państwowych odbywa się metodą cesarskiego cięcia. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by wykonywano ich od 15 do 20 procent.
Zobacz więcej na temat:  poród macierzyństwo zdrowie zdrowie dziecka Podcast Strefa rodzica

"Rodzić można łatwiej". Jak przygotować się do przyjścia dziecka na świat?

Porodu nie da się nauczyć. Edukacja w tym kontekście służy przede wszystkim temu, by mieć świadomość przebiegu poszczególnych etapów i emocji im towarzyszących. Mimo przygotowania poród może przebiegać zupełnie inaczej – trzeba poddać się temu, co się dzieje i nie próbować walczyć z wydarzeniami. Szeroko pojęte kształcenie w tym zakresie może jednak zmniejszyć poziom lęku przed nieznanym.
Zobacz więcej na temat:  ciąża poród zdrowie dziecka radio dla rodziców radio dla dzieci

Czas połogu. Jak sobie pomóc? Nowy podcast Idy Nowakowskiej dla PR Dzieciom

Co dzieje się w organizmie kobiety po porodzie, i jak nie zaniedbać samej siebie i swojego zdrowia, kiedy mały człowiek absorbuje całą naszą uwagę. O tym w najnowszych podcaście Polskiego Radia Dzieciom. Gościem Idy Nowakowskiej jest Joanna Piórek - Wojciechowska – fizjoterapeutka. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  poród macierzyństwo zdrowie Podcast Strefa rodzica Strefa Rodzica radio dla rodziców radio bez reklam Ida Nowakowska

"Strefa rodzica". Jak wspierać mamy podczas ciąży, porodu i karmienia piersią?

Po narodzinach dziecka młode mamy mogą czuć się niepewnie w nowej roli. Jedną z przyczyn takiego poczucia jest fakt zmierzenia się z nieznanymi wcześniej wyzwaniami czy np. problemami laktacyjnymi. W zwiększeniu pewności siebie może pomóc uczestniczenie w szkole rodzenia oraz rozmowy ze specjalistami, którzy nie tylko wesprą, ale też zweryfikują informacje np. na temat karmienia piersią, a tym samym zmniejszą u mam uczucie zagubienia. O tym, jak wspierać mamy opowiedziała w "Strefie Rodzica" Karolina Wyrembek Urban, położna oraz coach laktacyjny.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica karmienie piersią ciąża poród radio dla rodziców DAB+

Nietypowy poród w Hiszpanii. Ciężarna nie chciała założyć maseczki, więc poszła do szpitala z adwokatem

Ciężarna kobieta, przecząca istnieniu pandemii koronawirusa i przeciwna szczepionkom, udała się do szpitala w La Fe w Hiszpanii na poród w towarzystwie swojego partnera - oraz adwokata, który miał pomóc jej bronić prawa do niezakładania maseczki w ośrodku zdrowia - poinformowało radio Onda Zero za źródłami w regionalnym ministerstwie zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania szpital COVID-19 pandemia maseczka maseczki poród

"Strefa rodzica". Poród i ciąża mnoga

Ciąża mnoga oznacza, że wewnątrz macicy rozwija się więcej niż jeden zarodek. W skutek tego na świat przychodzą np. trojaczki, lub bliźniaki, których liczba wzrosła o 65% w ciągu 40 lat. Z uwagi na fakt, że przy ciąży wielopłodowej zakładane jest wyższe ryzyko prowadzi ją lekarz, a nie położna. Co więcej, ciąża ta wymaga innego podejścia, przygotowania oraz nadzorowania jej przebiegu, o czym w Strefie Rodzica opowiedział prof. Przemysław Oszukowski.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica ciąża poród zdrowie zdrowie dziecka radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+