Polskie Radio Dzieciom

Kim jest doula i czym różni się od położnej? Odpowiedzi w "Strefie rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2025 18:12
Zawód douli, choć w Polsce zyskuje na popularności, wciąż jest dla wielu kobiet nieznany. Istnieje jednak rosnąca świadomość, że doula to osoba, która może wesprzeć przyszłą mamę na różnych etapach jej drogi macierzyńskiej: od ciąży przez poród, aż po połóg. Izabela Frankowska-Olech, doświadczona doula, opowiedziała w Polskim Radiu o tym, kim jest doula i jak istotną rolę odgrywa w życiu kobiet i ich rodzin.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Doula to osoba, która wspiera kobietę na każdym etapie macierzyństwa, począwszy od ciąży, przez poród, aż do połogu. Jej zadaniem nie jest świadczenie usług medycznych, lecz udzielanie wsparcia emocjonalnego, fizycznego i edukacyjnego. Zajmuje się pomaganiem kobiecie, aby czuła się komfortowo i pewnie, szczególnie w trudnych chwilach związanych z narodzinami dziecka.

Izabela Frankowska-Olech, gościni "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, która rozpoczęła swoją drogę jako fizjoterapeutka, zwraca uwagę, że zawód douli stał się formalny dopiero w 2015 roku, a sama jej rola wciąż się rozwija. Choć początkowo wspierała kobiety w okresie okołoporodowym w gabinecie, z biegiem lat poszerzyła swoje kompetencje o akupresurę i szkolenia w zakresie opieki nad kobietami w ciąży i porodzie.

Doula w czasie ciąży przede wszystkim oferuje wsparcie emocjonalne i edukacyjne. Dzięki doświadczeniu i wiedzy pomaga rozwiać wątpliwości przyszłych mam, szczególnie tych, które czują się niepewnie lub są przerażone nadchodzącym porodem. Współpraca z doulą pozwala na spokojniejsze przygotowanie się do narodzin dziecka, zarówno w sferze fizycznej, jak i emocjonalnej.


Posłuchaj
58:50 2025_03_27 21_01_00_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 27 marca godz. 21:01

 


Podczas porodu rola douli jest równie istotna. Choć nie zajmuje się aspektami medycznymi, wspiera kobietę w kwestiach związanych z komfortem: przypomina o odpowiedniej ilości wody, pomaga w zmianie pozycji czy w oddychaniu. Izabela Frankowska-Olech podkreśliła, że bardzo ważne jest, aby doula była obecna i dbała o to, aby kobieta czuła się dobrze, niezależnie od sytuacji. 

Po porodzie dula pełni rolę wsparcia w okresie połogu, kiedy kobieta potrzebuje odpoczynku, a także pomocy w opiece nad dzieckiem. W tym czasie doula może przyjechać, aby pomóc matce w opiece nad noworodkiem, przynieść jej posiłek lub ciepłą zupę, a także upewnić się, że ma wystarczającą ilość płynów. Czasem, szczególnie w nocy, doula przejmuje część obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem, pozwalając mamie odpocząć.

Więcej w załączonym zapisie audycji. Zapraszamy!

* * *  

Audycja:  Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Goście: Izabela Frankowska-Olech - certyfikowana doula
Emisja danych: 27.03.2025
Godzina emisja: 21.00

***

Od ponad różnych lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnych codziennych sytuacjach, sprawdzając audycję „Strefa rodzica”, której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistyczne, dotyczące szeroko pojętego wychowania, wychowania czy zdrowia. 

    Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na podcasty.polskierdio.pl. 

    Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

    Zobacz także
    Czytaj także

    O drodze ku płodności. Na jaką pomoc możemy liczyć i kiedy może ona być skuteczna?

    Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 10:00
    - Stres nie pomaga w zachodzeniu w ciążę, co nie oznacza, że kobiety w takim stanie nie mają szans na dzieci. Nie mamy żadnych badań na temat blokowania się w tym zakresie, zostają jedynie spekulacje, które ostatecznie obciążają kobietę, bo nie zawsze mamy wpływ na to co się w nas dzieje - powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Tatiana Ostaszewska-Mosak - psycholog kliniczny zdrowia.
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Fotografia porodowa, czyli czy warto uwieczniać intymne chwile?

    Ostatnia aktualizacja: 27.07.2024 10:00
    - W naszych głowach wryte jest, że poród to nie jest piękne wydarzenie, że kobieta nie będzie tam wyglądała ładnie więc po co zdjęcia? - powiedziała Ania Wibig, fotografka porodów. - Tylko później po porodzie większość kobiet mówi, że moment kiedy przytuliła dziecko po raz pierwszy to najpiękniejszy moment w jej życiu. W zdjęciach z porodu chodzi o te wyjątkowe emocje, które nigdy się już nie powtórzą. - dodała gość Marty Kawalec w Polskim Radiu Dzieciom.
    rozwiń zwiń