Polskie Radio
Section05

niepłodność

Jak zadbać o płodność? Dr Kaczyński radzi ograniczyć cukier

Osoby troszczące się o swoją płodność, powinny wystrzegać się nie tylko nikotyny, ale też nadmiaru cukru - powiedział w Polskim Radiu 24 ginekolog dr Jarosław Kaczyński. Jak mówił, otyłość prowadzi do nieprawidłowej pracy jajników i jąder, a to uszkadza gamety i zmniejsza szanse na posiadanie dzieci. Płodności pomagają za to odpowiednio długi sen i aktywność fizyczna. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zobacz także zdrowie społeczeństwo Kobiety

O drodze ku płodności. Na jaką pomoc możemy liczyć i kiedy może ona być skuteczna?

- Stres nie pomaga w zachodzeniu w ciążę, co nie oznacza, że kobiety w takim stanie nie mają szans na dzieci. Nie mamy żadnych badań na temat blokowania się w tym zakresie, zostają jedynie spekulacje, które ostatecznie obciążają kobietę, bo nie zawsze mamy wpływ na to co się w nas dzieje - powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Tatiana Ostaszewska-Mosak - psycholog kliniczny zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie rodzice zdrowie i dieta zdrowie ciąża in vitro

TYLKO U NAS Płodność zależy od stanu zdrowia. Dlatego Polacy coraz częściej wybierają naprotechnologię

W audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Wanda Nowicka z Lewicy stwierdziła, że naprotechnologia nie jest metodą naukową. Podała też liczby, które jej zdaniem kwestionują skuteczność tej metody, a dają przewagę in vitro. Jak ma się to do statystyk z gabinetów ginekologicznych, gdzie naprotechnologia jest stosowana, i do wyników badań? Dlaczego ginekolodzy rezygnują z prowadzenia intratnych procedur in vitro na rzecz naprotechnologii? Czym jest ta metoda, która traktuje człowieka holistycznie, i jakie przynosi owoce?  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA dziecko Dziecko w drodze ciąża genetyka zdrowie in vitro

Szczepionki przeciw COVID-19 a płodność. Wyniki nowych badań nie zostawiają wątpliwości

Szczepienia przeciw COVID-19 nie zaburzają płodności ani u kobiet, ani u mężczyzn - dowodzą badania przeprowadzone przez naukowców z Boston University School of Public Health. które opublikowano w "American Journal of Epidemiology". Okazało się jednak, że zakażeni koronawirusem mężczyźni mogą przez krótki czas mieć obniżoną płodność.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka szczepionka koronawirus COVID-19 badania NAUKA