Polskie Radio
Section05

genetyka

Skąd pochodzą Słowianie? Czy spór ostatecznie rozstrzygną badania genetyczne?

Koncepcji pochodzenia Słowian jest wiele. W Polsce dominują dwie. Pierwsza z nich (autochtoniczna) zakłada, że społeczność ta zamieszkiwała obszary między Odrą, Wisłą a Bugiem zdecydowanie przed okresem wędrówek ludów. Według zwolenników drugiej koncepcji (allochtonicznej), Słowianie przybyli na ten obszar we wczesnym średniowieczu znad Dniepru.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Słowianie

Nowa era w medycynie? Geny kluczem do dłuższego i zdrowszego życia

- Przy takich chorobach jak nowotwory i choroby kardiologiczne mamy cały wachlarz działań prewencyjnych, które mogą nas uchronić przed zachorowaniem albo pozwolić wykryć chorobę wcześniej - mówi w audycji "Świat 4.0" genetyk, dr Anna Wójcicka, z którą rozmawiamy o tym, w jaki sposób badania genów zmieniają podejście do leczenia chorób. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jędrzej Rosiewicz zdrowie medycyna

Nowy lek szansą dla chorych na ataksję Friedreicha

Ataksja Friedreicha (FA) to choroba neurodegeneracyjna o podłożu genetycznym, prowadząca do postępującej utraty sprawności fizycznej i przedwczesnej śmierci. Pacjenci dożywają, jak wynika z badań, do 37. roku życia. Do niedawna nie istniała żadna terapia dla chorych na FA. Sytuacja jednak zmieniła się w tym roku, gdy pojawił się pierwszy lek spowalniający rozwój choroby z rozległymi objawami neurologicznymi.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski zdrowie medycyna neurologia

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL eksperyment NAUKA biologia Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

NASZ WYWIAD Jedno dziecko na 300 rodzi się z chorobą genetyczną. Prof. Płoski: liczy się szybka diagnoza

Media poinformowały w sobotę, że na podstawie starożytnego DNA udało się rozpoznać prehistoryczny przypadek choroby genetycznej: zespołu Turnera. Pomimo coraz większych możliwości, jakie daje medycyna, dzieci w Polsce, których dolegliwości mogą mieć podłoże genetyczne, nadal nie mogą szybko uzyskać dobrej diagnostyki. - Przyznawana kwota, w ramach NFZ, jest rzędu tysiąca złotych, a nowoczesne, poważne badania kosztują od ok. 2 tys. do nawet 5 tys. zł - mówi w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Rafał Płoski, kierownik Zakładu Genetyki Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA dzieci badania szpital lekarz

Tajemnice dziedziczenia. Co mamy po matce, a co po ojcu?

Dziedziczenie to sposób przekazywania genów potomstwu. Mechanizmy dziedziczenia opisuje genetyka. Dlaczego mamy kolor oczu inny niż nasi rodzice? Czy łysienie jest przekazywane z ojca na syna? Czy to prawda, że po matce dziedziczymy inteligencję? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi w "Czterech porach roku" wraz z genetyk prof. Ewą Bartnik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek biologia NAUKA

Na co chorował i zmarł Chopin? Tajemnica zdrowia kompozytora zostanie rozwiązana

Naukowcy z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina postanowili zbadać, na jakie choroby cierpiał najwybitniejszy polski kompozytor. Pierwszy etap badań już za specjalistami: były one nieinwazyjne i polegały na oględzinach serca kompozytora. Obecnie pobrano już próbki ze szczątków rodziców i siostry kompozytora. Następnym krokiem będzie uzyskanie materiału genetycznego, który zostanie przebadany.  
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Fryderyk Chopin Narodowy Instytut Fryderyka Chopina badania choroby Tomasz Miara Trójka STYL ŻYCIA

TYLKO U NAS Płodność zależy od stanu zdrowia. Dlatego Polacy coraz częściej wybierają naprotechnologię

W audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Wanda Nowicka z Lewicy stwierdziła, że naprotechnologia nie jest metodą naukową. Podała też liczby, które jej zdaniem kwestionują skuteczność tej metody, a dają przewagę in vitro. Jak ma się to do statystyk z gabinetów ginekologicznych, gdzie naprotechnologia jest stosowana, i do wyników badań? Dlaczego ginekolodzy rezygnują z prowadzenia intratnych procedur in vitro na rzecz naprotechnologii? Czym jest ta metoda, która traktuje człowieka holistycznie, i jakie przynosi owoce?  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA dziecko Dziecko w drodze ciąża zdrowie niepłodność in vitro

Zachodniopomorskie: szczątki ok. stu osób w zbiorowych grobach. Odkrycie naukowców w rejonie byłego obozu jenieckiego

Szczątki około stu osób - jeńców wojennych, a także cywilów z Powstania Warszawskiego - odnaleźli naukowcy w pobliżu byłego obozu jenieckiego Stalag II D w Stargardzie (Zachodniopomorskie) w trzecim sezonie badań. Od początku projektu odnaleziono szczątki około 300 osób.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Powstanie Warszawskie Pomorze Zachodnie społeczeństwo