Polskie Radio
Section05

ewolucja

Drzewa: arystokracja wśród roślin. Dlaczego tak działają na ludzi, na ludzką wyobraźnię?

Kiedyś były stałym elementem krajobrazu, dzisiaj z niego znikają. Są masowo wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle, ale też w sztuce. Na szczęście ludzie  coraz częściej doceniają ich rolę w złożonym systemie istnienia świata, dostrzegają ich piękno, chronią. Drzewa.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda ekologia natura drzewa rośliny człowiek cywilizacja KULTURA paweł sztarbowski las

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Język polski globalizuje się i jest bardziej inkluzywny. Czy zmiany zagrażają naszej tradycji?

Język polski cały czas się zmienia – można to dostrzec, ponieważ w ostatnich latach te zmiany następują szybciej. Czy to jest zagrożenie dla polszczyzny, czy powinniśmy, tak jak chcą niektórzy puryści, używać języka naszych babć i dziadków, by ratować tradycję i czystość mowy ojczystej? A może jednak otworzyć się na te zmiany i przyjąć je jako coś naturalnego i nieuchronnego?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo język polski język ojczysty językoznawstwo Piotr Łodej Trójka

W poszukiwaniu najstarszych wyrazów. "Niektóre mają pięć tysięcy lat"

Polszczyzna, jak każdy inny język, ma swoją historię. W dużej mierze składają się na nią dzieje wyrazów: ich narodziny, rozwój i odchodzenie. Zdarzają się jednak i wyrazy prastare, którymi posługujemy się na co dzień, nie wiedząc nawet, że brzmią w nich echa wielu tysiącleci.
Zobacz więcej na temat:  język polski poprawna polszczyzna słowotwórstwo Słowianie Aleksander Bruckner gramatyka HISTORIA