Polskie Radio
Section05
równouprawnienie

Miesiąc Dumy LGBTQ+ i tęczowa debata w Czwórce [ZOBACZ WIDEO]

Pod hasłem "Hej, My też tu jesteśmy!" odbyła się tęczowa debata w Czwórce. W Miesiącu Dumy LGBTQ+ oddaliśmy głos osobom aktywistycznym, eksperckim i tym, które widzą świat w wielu kolorach. Spotkanie prowadzili Ula Kaczyńska i Michał Piwowarek. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka społeczeństwo LGBTQ+ Justyna Dżbik-Kluge Michał Piwowarek Ula Kaczyńska Urszula Kaczyńska Monika Czaplicka Yga Kostrzewa Anna Tess Gołębiowska Dorota Sowiecka Agnieszka Rynowiecka Daniel Bąk Niko Graczyk Miko Czerwiński Szymon Misiek Dawid Pawlina Hubert Sobecki Rafał Kątny

Konkurs "Klasyka Żywa" rozstrzygnięty. "Chłopi" i "Wyzwolenie" z nagrodami głównymi

Znamy rozstrzygnięcia finału Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" w ramach 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Jury podjęło decyzję o przyznaniu dwóch równorzędnych nagród: dla twórców "Wyzwolenia" w reżyserii Jana Klaty i dla twórców "Chłopów" w reżyserii Remigiusza Brzyka. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Konfrontacje Teatralne chłopi Władysław Reymont wieś wykluczenie społeczne Remigiusz Brzyk

Polska na poziomie Białorusi i Rosji. Kiedy osoby i pary LGBTQ+ uzyskają pełnię praw?

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii, Bifobii, Transfobii i Interfobii który jest obchodzony 17 maja, w naszym kraju wciąż ma słodko-gorzki smak. Osoby LGBTQ+ nadal są pozbawione podstawowych praw, a Polska jest najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej. Z drugiej strony Katarzyna Kotula, ministra ds. równości, wspiera tęczowe działania i deklaruje zmiany w prawie. Pytanie, kiedy one rzeczywiście nadejdą i w jakim kształcie?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo homoseksualizm LGBTQ+ małżeństwo pary homoseksualne Unia Europejska Martyna Masztalerz Piotr Łodej Trójka

Równouprawnienie w piłce nożnej. Dlaczego kobiecy futbol nie jest tak ceniony jak męski?

Kobieca piłka nożna zdobywa coraz większą popularność, jednak wciąż daleko jej do poziomu popularności, jaki osiągnął męski futbol. Jakie są tego przyczyny, czy zarobki piłkarek różnią się od zarobków piłkarzy i czy w piłce nożnej możemy mówić o równouprawnieniu? O kobiecym futbolu opowiadała Karolina Wasielewska - autorka książki "Polka gola! O kobietach w futbolu". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski aktywność aktywność fizyczna

Ekspert rynku pracy: Polacy chcą ujawnienia siatek wynagrodzeń w ich firmach, ale pracodawcy widzą w tym możliwość konfliktów

- Polacy są coraz bardziej niechętnie nastawienia do braku równości płac dla pracowników. Dotyczy to dysproporcji w wynagrodzeniach pomiędzy kobietami i mężczyznami oraz gorszego traktowania pracowników z uwagi np. na ich wiek - powiedział  Mateusz Żydek z instytutu badawczego Ranstad Polska, oceniając dane opublikowane w "Monitorze Rynku Pracy" dotyczące jawności wynagrodzeń w firmach ("Ekspres Gospodarczy" PR1).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia pracodawcy płace

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm historia Polski historia Europy historia PRL eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Chcą inwestować w ESG, nawet niezgodne z własnymi przekonaniami. Liczą na zwrot w ciągu zaledwie kilku lat

76 proc. prezesów największych firm z Polski uważa, że na zwrot z inwestycji w inicjatywy środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym (ESG) trzeba będzie poczekać od 3 do 5 lat - wynika z opublikowanego we wtorek raportu "KPMG CEO Outlook". Jak dodano, 16 proc. ankietowanych twierdzi, że inwestycje w ESG zwrócą się od 5 do 7 lat, a 8 proc. oczekuje zwrotu od roku do 3 lat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma środowisko

ART. SPONSOROWANY Kobiety w bankowości

W Banku Pekao S.A. ponad 70 procent zatrudnionych to kobiety, dlatego organizacja kładzie duży nacisk na akcje wspierające ich rozwój - zarówno zawodowy, jak i osobisty. Wszystko po to, aby panie czerpały przyjemność z pracy oraz mogły rozwijać swój potencjał - na każdym, wybranym przez siebie polu. Bankowość ma twarz kobiety - można tak to ująć, ponieważ od lat wśród pracowników sektora bankowego dominują panie.
Zobacz więcej na temat:  bank finanse biznes

Joanna Będkowska o roli kobiet w biznesie: nie orientują sie wyłącznie na zysk

- Najwięksi inwestorzy wprowadzają wymogi, aby zarządy i rady nadzorcze były jak najbardziej zróżnicowane pod względem płci. Robią to, ponieważ widza poprawę w osiągnięciach, ale i zyskach - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Będkowska, wiceprezes Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg gospodarka polska kobieta społeczeństwo