Polskie Radio
Section05

równouprawnienie

Pierwsza transpłciowa kongresmenka w USA. "Historyczne"

Wybory w Stanach Zjednoczonych są obecnie jednym z głównych tematów na świecie. Wiadomo już, że kolejnym prezydentem USA zostanie Donald Trump, kandydat republikanów. Ale odnotowano też jeszcze jedno znaczące zwycięstwo, które określane jest jako przełom. W Kongresie USA po raz pierwszy w historii zasiądzie transseksualna kobieta, Sarah McBride.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna USA wybory w USA wybory wybory prezydenckie w USA wybory prezydenckie wybory 2024 Kongres USA polityka Donald Trump Partia Republikańska Republikanie Kamala Harris demokraci Partia Demokratyczna LGBT LGBTQ+ transseksualizm Kobiety

Czym jest "niewidzialna praca" kobiet?

Jak podają statystyki, kobiety w UE poświęcają 22 godziny tygodniowo na opiekę nad członkami rodziny i prace domowe, podczas gdy mężczyźni w te zadania angażują się tylko przez dziewięć godzin. Ta "niewidzialna" praca kobiet w domu nie tylko wykonywana jest nieodpłatnie, bez prawa do emerytury czy L4, ale też wypycha je z rynku pracy i - jak pokazują najnowsze badania - wpływa na ich zdrowie psychiczne. Jak dążyć do większej równowagi płci w wykonywaniu domowych obowiązków? 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek praca domowa Kobiety praca praca w domu

"A kto będzie cerował pończochy?". Kobiety kandydują na urząd prezydenta USA już od 176 lat

Początki były burzliwe: kobiety nie miały prawa głosować, ale nikt nie zabraniał im kandydować. Jeśli jednak ośmieliły się stanąć do wyścigu prezydenckiego, musiały liczyć się z nietolerancją, drwiną i zniesławieniem. Nawet dziś, gdy Kamala Harris ma szansę zostać pierwszą prezydentką USA, niektórzy nadal reagują furią na myśl o płciowej równości w polityce.
Zobacz więcej na temat:  USA wybory prezydenckie w USA prezydenci USA prezydent wybory prezydenckie Kamala Harris Hillary Clinton Donald Trump Joe Biden feminizm emancypantki prawa człowieka Stany Zjednoczone Ameryka Północna Ameryka Barack Obama Bill Clinton

POLSKIE RADIO 24 Za mało kobiet w zarządach. Rząd szykuje nowe prawo

- Życie pokazuje, że potrzebny jest impuls prawny, by konkretne rozwiązania weszły do codzienności - mówiła w Polskim Radiu 24 podsekretarz stanu ds. Unii Europejskiej Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, argumentując za wprowadzeniem w Polsce dyrektywy Women on boards. - Forpocztą powinny być spółki z udziałem skarbu państwa - zaznaczyła. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Kobiety

Miesiąc Dumy LGBTQ+ i tęczowa debata w Czwórce [ZOBACZ WIDEO]

Pod hasłem "Hej, My też tu jesteśmy!" odbyła się tęczowa debata w Czwórce. W Miesiącu Dumy LGBTQ+ oddaliśmy głos osobom aktywistycznym, eksperckim i tym, które widzą świat w wielu kolorach. Spotkanie prowadzili Ula Kaczyńska i Michał Piwowarek. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka społeczeństwo LGBTQ+ Justyna Dżbik-Kluge Michał Piwowarek Ula Kaczyńska Urszula Kaczyńska Monika Czaplicka Yga Kostrzewa Anna Tess Gołębiowska Dorota Sowiecka Agnieszka Rynowiecka Daniel Bąk Niko Graczyk Miko Czerwiński Szymon Misiek Dawid Pawlina Hubert Sobecki Rafał Kątny

Konkurs "Klasyka Żywa" rozstrzygnięty. "Chłopi" i "Wyzwolenie" z nagrodami głównymi

Znamy rozstrzygnięcia finału Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" w ramach 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Jury podjęło decyzję o przyznaniu dwóch równorzędnych nagród: dla twórców "Wyzwolenia" w reżyserii Jana Klaty i dla twórców "Chłopów" w reżyserii Remigiusza Brzyka. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Konfrontacje Teatralne chłopi Władysław Reymont wieś wykluczenie społeczne Remigiusz Brzyk

Polska na poziomie Białorusi i Rosji. Kiedy osoby i pary LGBTQ+ uzyskają pełnię praw?

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii, Bifobii, Transfobii i Interfobii który jest obchodzony 17 maja, w naszym kraju wciąż ma słodko-gorzki smak. Osoby LGBTQ+ nadal są pozbawione podstawowych praw, a Polska jest najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej. Z drugiej strony Katarzyna Kotula, ministra ds. równości, wspiera tęczowe działania i deklaruje zmiany w prawie. Pytanie, kiedy one rzeczywiście nadejdą i w jakim kształcie?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo homoseksualizm LGBTQ+ małżeństwo pary homoseksualne Unia Europejska Martyna Masztalerz Piotr Łodej Trójka

Równouprawnienie w piłce nożnej. Dlaczego kobiecy futbol nie jest tak ceniony jak męski?

Kobieca piłka nożna zdobywa coraz większą popularność, jednak wciąż daleko jej do poziomu popularności, jaki osiągnął męski futbol. Jakie są tego przyczyny, czy zarobki piłkarek różnią się od zarobków piłkarzy i czy w piłce nożnej możemy mówić o równouprawnieniu? O kobiecym futbolu opowiadała Karolina Wasielewska - autorka książki "Polka gola! O kobietach w futbolu". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski aktywność aktywność fizyczna