Czym jest "niewidzialna praca" kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 15:14
Jak podają statystyki kobiety w UE poświęcają 22 godziny tygodniowo na opiekę nad członkami rodziny i prace domowe, podczas gdy mężczyźni w te zadania angażują się tylko przez dziewięć godzin. Ta "niewidzialna" praca kobiet w domu nie tylko wykonywana jest nieodpłatnie, bez prawa do emerytury czy L4, ale też wypycha je z rynku pracy i - jak pokazują najnowsze badania - wpływa na ich zdrowie psychiczne. Jak dążyć do większej równowagi płci w wykonywaniu domowych obowiązków? O tym m.in. porozmawiamy w poniedziałkowej audycji "Bez tabu". 
Niewidzialna praca kobiet
Niewidzialna praca kobietFoto: Shutterstock

W 1948 roku Dorota Kłuszyńska, przedwojenna działaczka Polskiej Partii Socjalistycznej oraz feministka, pisała: "Po ośmiogodzinnej pracy trzeba zakasać rękawy i rozpocząć drugą zmianę". Pomimo postępu społecznego i wzrostu równouprawnienia, niewiele się w tym temacie niestety w życiu kobiet zmieniło. Opieka nad członkami rodziny oraz inne codzienne obowiązki, jak sprzątanie domu, gotowanie i zakupy spadają wciąż najczęściej na kobiety

Jak podają statystyki na całym świecie kobiety poświęcają na nieodpłatną pracę w domu ponad dwa razy więcej czasu niż mężczyźni. I choć te proporcje różnią się w zależności od krajów, nie ma na świecie państwa, w którym te wartości byłyby równe. Niewątpliwie te dysproporcje mają wpływ na pogłębiającą się lukę w zatrudnieniu pomiędzy kobietami a mężczyznami

Kluczowa - jak wynika z przywołanych danych - rola kobiet w prowadzeniu domu i opiece nad rodziną choć stanowi fundament społeczeństwa jest niedoceniana i niewidoczna w sferze publicznej. Dlatego nazywamy ją "niewidzialną pracę". Bo jest to praca, której nikt nie zauważa, dopóki nie jest zrobiona. Do tego chociaż ma swoją rynkową wartość i można ją wycenić, to nikt za nią nie płaci.

 

Zobacz także:


Czym jest i jak wycenić niewidzialną pracę kobiet? Jakie są jej koszty psychiczne? Jak dążyć do większej równowagi płci w wykonywaniu domowych obowiązków? Między innymi na te tematy porozmawiamy w poniedziałkowej audycji "Bez tabu". Gośćmi Jakuba Jamrozka będzie Janina Bąk (statystyczka, nauczycielka akademicka i autorka popularnego bloga "JaninaDaily.com") oraz Michał Pajdak (wiceprezes Zarządu ePsycholodzy.pl, ekspert Uniwersytetu WSP Merito).  

***

Na audycję z cyklu "Bez tabu" w poniedziałek (04.11) o godzinie 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

Czytaj także

Przebranżowienie. Kolejny skutek pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:30
Wystarczył rok, by ludzie, którzy od lat pracowali w jednym zawodzie, musieli zmienić branże i pomyśleć o nowej ścieżce kariery. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety w pracy. Działając ramię w ramię, możemy zmienić rynek pracy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2024 14:23
Kobiety i mężczyźni różnią się w pracy. Socjolożka Dorota Peretiatkowicz podkreśla, że wszyscy jesteśmy po prostu ludźmi i działając ramię w ramię, możemy zmieniać rynek. Zwraca uwagę na kobiece atuty, podkreśla inne podejście do rywalizacji i niezwykły plus mieszanych zespołów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest mobbing? Jak chronić jego ofiary?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 07:30
Z badań wynika, że aż 93 procent pracowników doświadczyło co najmniej raz zachowań, które mogą być uznane za mobbing. Jak definiowany jest mobbing, jak go rozpoznać i jak chronić jego ofiary?
rozwiń zwiń