- Dorota Peretiatkowicz, socjolożka, od najmłodszych lat uczyła się pracowitości i konsekwencji.
- Czwórkowa gościni dziś zajmuje się badaniami społecznymi, m.in. kobietami na rynku pracy.
- Co różni kobiety i mężczyzn na rynku pracy?
- Jakie są atuty kobiet na rynku pracy? Jak wygląda rywalizacja w zespołach i jakie plusy mają zespoły mieszane?
- Kobiety leaderki i kierowniczki - jaka jest ich rola?
Dorota Peretiatkowicz, socjolożka i współtwórczyni socjolozki.pl, swoją pierwszą pracę podjęła w Ochotniczym Hufcu Pracy, pracowała przy wyrębie lasu, nieco później prasowała lekarskie fartuchy. Podczas pierwszych lat studiów podjęła pracę sprzątaczki, a na trzecim roku pracowała już na pełen etat w firmie szkoleniowej. Dopiero po ukończeniu studiów przyszedł czas na "pracę w zawodzie". Te wszystkie zajęcia nauczyły ją pracowitości i konsekwencji.
- Dla mnie ta praca fizyczna była raczej zabawą. Wiedziałam, że to jakiś etap w moim życiu. Widziałam, że to środek, żeby dojść do celu, a nie cel sam w sobie - mówi w rozmowie z Weroniką Puszkar. - Jako socjolożka pracowałam w agencji, potem w różnych korporacjach, w wieku 40 lat wraz z przyjaciółmi założyliśmy firmę badawczą i pracujemy w niej do dziś.
Czwórkowa gościni podkreśla, że jest tą szczęściarą, która zawsze z pracy miała fun. A badania rynku okazały się zawodem, o którym marzyła. W tej pracy cały czas się uczy i rozwija. - Gdy miałam taki moment, że uznałam, że jestem zbyt sprawna w tym, co robię, że działam mechanicznie, to zaczęłam zajmować się badaniami społecznymi. Z moją przyjaciółką zaczęłyśmy mówić o kobietach takich, jakimi one są, mówić o rzeczywistości w normalnych, prawdziwych słowach - dodaje.
Kobiety w pracy vs. mężczyźni w pracy
Dorota Peretiatkowicz jako socjolożka stara się nie generalizować poszczególnych przypadków. Podkreśla, że ludzie są po prostu różni. - Możemy mówić o tym, że kobiety są wielozadaniowe. Z nimi pracujemy nieco inaczej. Kobiety mogą mieć przydzielone kilka zadań naraz i są w stanie stworzyć sobie priorytety, dopasowywać się do zmian. Są elastyczne - ocenia. - Gdy współpracuję z mężczyznami, to wolę pracować nad jednym zadaniem naraz, żeby później przejść do następnego. Przy tym sposobie pracy mężczyźni są dużo bardziej efektywni.
Czytaj także:
Ekspertka wyjaśnia, że kobiety są dużo bardziej multitaskingowe, często za cel stawiają sobie, by "ogarniać" wiele rzeczy naraz.
Rywalizacja wg płci
- Kobiety bardzo ze sobą rywalizują - to jedna z kobiecych mocy - ocenia gościni Czwórki. - Robią to cały czas i na różnych płaszczyznach. To jest w porządku, jest motywujące do tego, żeby się zmieniać.
32:33 czwórka girl talk 30.08.2024 socjolożki 19.14.mp3 Dorota Peretiatkowicz opowiada o atutach kobiet na rynku pracy (Girls' talk/Czwórka)
Inaczej wygląda rywalizacja mężczyzn. - Oni rywalizują do pewnego momentu - gdy jeden z nich uznaje, że drugi jest wyżej. Wtedy kończy się rywalizacja i okazuje się, że fantastycznie współpracują ze sobą - wyjaśnia. - Nie ma rywalizacji między kobietami a mężczyznami - to ogromny plus mieszanych zespołów - łatwiej skoncentrować się na celu.
Dorota Peretiatkowicz wskazuje na ogromny atut kobiet, którym jest tworzenie kręgów, inne budowanie wspólnoty. To na nich budują hierarchie. - To dzięki temu kobiety potrafią organizować fantastyczne akcje. Wynika to z tego, że gdy docieramy do faceta, to dzięki temu docieramy do kolejnego faceta. Zaś gdy docieramy do kobiety, to od razu docieramy do kolejnych kręgów - tłumaczy.
Czytaj także:
Mimo widocznych kobiecych atutów badania ManpowerGroup wykazują, że mniej niż 1/3 stanowisk kierowniczych i liderskich na świecie zajmowana jest przez kobiety.
- W Polsce jest nieco inaczej. U nas kobiety zaczęły być na tych kierowniczych stanowiskach, ale jest to głównie management średniego poziomu - zauważa specjalistka. - Doskonale widać to na konferencjach. Na wielu z nich dominują mężczyźni, którzy nawet nie orientują się, że kobiet tam nie ma - są tak przyzwyczajeni do męskiego świata.
Zmiana przez współpracę
Aby zmienić ten stan rzeczy, Dorota Peretiatkowicz poleca współpracę. - Bardzo ważnym jest, żebyśmy jako kobiety uświadomiły sobie, dokąd chcemy pójść, zobaczyły swoją siłę i zaczęły same siebie wspierać - mówi. - Ta zmiana może dojść do skutku, jeśli wszyscy będą w nią zaangażowani. Jeśli kobiety będą chciały dokonywać zmian kosztem mężczyzn, to nic z tego nie wyjdzie. Musimy to robić ramię w ramię.
W 2022 r. w Unii Europejskiej było zatrudnionych 80% mężczyzn i 69,3% kobiet w wieku 20-64 lata. PAP/Maciej Zieliński
Pracoholizm - atut czy zagrożenie
Wiele kobiet pracuje ponad miarę. Jednak w ostatnich latach dużo większą uwagę zwraca się na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
- Dziś przeobraża się definicja tego, co to znaczy być dobrym pracownikiem. Dziś bycie pracoholikiem już nie pomaga naszej pozycji w firmie. Wiele korporacji zwraca uwagę na to, że to nie jest ich celem - mówi ekspertka w "Girls' talk".
***
Tytuł audycji: Girls' talk
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Dorota Peretiatkowicz (współtwórczyni socjolożki.pl)
Data emisji: 30.08.2024
Godzina emisji: 19.14, 20.15
pj/wmkor