Czym jest mobbing? Jak chronić jego ofiary?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 07:30
Z badań wynika, że aż 93 procent pracowników doświadczyło co najmniej raz zachowań, które mogą być uznane za mobbing. Jak definiowany jest mobbing, jak go rozpoznać i jak chronić jego ofiary?
Mobberem może być szef, ale też współpracownik
Mobberem może być szef, ale też współpracownikFoto: Shutterstock/Andrey_Popov

Z badań przeprowadzonych przez Antal i Dobrą Fundację pod patronatem Pracodawców RP wynika, że 90 procent mobbingowanych osób wskazuje na pogorszenie zdrowia psychicznego, a 75 procent fizycznego. Prawie połowa badanych wskazała, że doświadczenie mobbingu zmusiło ich do zmiany pracy, a równocześnie tyle samo osób nie zgłosiło tego problemu swojemu pracodawcy. Mimo istnienia procedur aż 70 procent osób nie czuje wsparcia w organizacji.


Posłuchaj
89:31 czwórka bez tabu 08.10.2024 mobbing 20.05.mp3 Czym jest mobbing i jak się przed nim chronić? (Bez tabu/Czwórka)

 

Mobbing - prawna definicja

Definicję mobbingu w kodeksie pracy odnajdziemy w artykule 94 z indeksem 3, który brzmi: "Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

- Ta definicja jest bardzo długa - mówi Joanna Cur, radczyni prawna. - Niestety nie jest też ona udana. A dowodem na to może być fakt, że na 600-700 spraw rocznie zgłaszanych do sądów 300 jest rozpatrywanych, a jedynie 8 procent pracowników wygrywa w sądzie. Nie oznacza to, że w pozostałych przypadkach nic się nie działo. Sąd jest związany przepisami prawa - musi wszystko pasować pod definicję, która jest w kodeksie. 

Ewa Ulicz, socjolożka, aktywistka antydyskryminacyjna w Fundacji GrowSPACE, zwraca uwagę, że sąd jest ostatnią instancją, do której zwracamy się z problemem mobbingu. - Pierwszym naszym kontaktem jest przełożony, kolejny to dział HR, czasem komisje w naszej firmie, związki zawodowe, zarząd, Państwowa Inspekcja Pracy, a nawet mediacje - wymienia. - Do sądu idziemy na samym końcu. 

Gościnie Czwórki podkreślają, że o mobbingu możemy mówić w relacji pracownik-przełożony, ale mobbingować mogą również osoby sobie równe, a nawet podwładny może być sprawcą mobbingu wobec szefa. Mobbing może mieć również formę biernego zachowania. Jest działaniem długofalowym, nie jednorazowym.

Godność w pracy

Dr Marzena Rusanowska, psycholożka, psychoterapeutka, kierowniczka badań naukowych w zakresie zaburzeń emocjonalnych, podkreśla, że w definicji mobbingu jest duża przestrzeń na subiektywność. - O mobbingu możemy mówić, gdy pojawia się krzyk, obrażanie, izolowanie, ukrywanie informacji, ignorowanie, obmawianie, pomawianie, zaniżana jest ocena, pojawia się złośliwe traktowanie czy przydzielanie zadań poniżej kompetencji - wymienia specjalistka. - Każde to zachowanie może być inaczej odbierane przez różnych pracowników.  


Katarzyna Jarymek z Dobrej Fundacji wraz ze swymi współpracownikami doszła do wniosku, że ludziom w środowisku należy przywrócić godność, która jest jednym z praw pracowniczych. 


Swoim doświadczeniem związanym z mobbingiem podzieliła się w Czwórce Patrycja, ofiara przemocy w dużej korporacji. Gościnie Jakuba Jamrozka rozmawiały o godności w pracy, o konsekwencjach mobbingu i tym, jak możemy chronić osoby poddawane tej formie przemocy. 

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Katarzyna Jarymek (fundatorka i prezeska fundacji Dobra Fundacja, pomysłodawczyni i koordynatorka kampanii "Godność ma swoje imię"), Patrycja (ofiara mobbingu), Ewa Ulicz (socjolożka, aktywistka antydyskryminacyjna w Fundacji GrowSPACE), dr Marzena Rusanowska (psycholożka, psychoterapeutka, kierowniczka badań naukowych w zakresie zaburzeń emocjonalnych), Joanna Cur (radczyni prawna)

Data emisji: 08.10.2024

Godzina emisji: 20.05

pj/gov.pl/wmkor

Czytaj także

Kultura pracy. Co zrobić, żeby ją poprawić?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 17:00
- Pracodawcy muszą sobie zdawać sprawę, że wartością każdej firmy jest kapitał ludzki. Dlatego niezmiernie ważne jest by pracownicy dobrze czuli się w miejscu, w którym spędzają dużą część swojego czasu - przekonuje Wioletta Żukowska-Czaplicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mobbing w pracy. Czym jest i kogo może spotkać?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2024 16:42
Przemoc psychiczna w pracy jest powszechniejsza, niż mogłoby się wydawać. Pomimo rosnącej świadomości tego zjawiska jego zwalczanie wciąż pozostaje ogromnym wyzwaniem. O mobbingu i o tym, do jakich tragedii może on doprowadzić, opowiedziała Katarzyna Bednarczykówna w audycji "Ferment kulturalny".
rozwiń zwiń