Polskie Radio
Section05

feminizm

Trump i... feministki. Ruch 4B podbija Stany Zjednoczone

Dzięki reelekcji Donalda Trumpa, którego także południowokoreańskie feministki uznają za mizogina, zapoczątkowany w Korei ruch 4B podbija Stany Zjednoczone. 4B to 4Nie - nie randkuj, nie zawieraj małżeństw, nie wychowuj dzieci i nie angażuj się seksualnie. Skąd wziął się ruch 4B i dlaczego teraz staje się popularny w USA? O tym w kolejnym odcinku Tomka w Azji
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Sajewicz Donald Trump

"A kto będzie cerował pończochy?". Kobiety kandydują na urząd prezydenta USA już od 176 lat

Początki były burzliwe: kobiety nie miały prawa głosować, ale nikt nie zabraniał im kandydować. Jeśli jednak ośmieliły się stanąć do wyścigu prezydenckiego, musiały liczyć się z nietolerancją, drwiną i zniesławieniem. Nawet dziś, gdy Kamala Harris ma szansę zostać pierwszą prezydentką USA, niektórzy nadal reagują furią na myśl o płciowej równości w polityce.
Zobacz więcej na temat:  USA wybory prezydenckie w USA prezydenci USA prezydent wybory prezydenckie Kamala Harris Hillary Clinton Donald Trump Joe Biden emancypantki równouprawnienie prawa człowieka Stany Zjednoczone Ameryka Północna Ameryka Barack Obama Bill Clinton

"Afera Langevina". Maria Skłodowska-Curie na celowniku francuskich świętoszków

Ona - genialna noblistka, pionierka chemii i fizyki jądrowej, pierwsza kobieta-profesor na Sorbonie, wdowa. On - uczeń jej zmarłego męża, wybitny fizyk, żonaty, znany z niewierności. Ich przyjaźń przerodziła się w nagłą namiętność. Ale on był francuskim mężczyzną, a ona kobietą-imigrantką. Prasa dosłownie rzuciła się na nią. W kilka dni rozdmuchano bulwarową plotkę do rozmiarów sprawy francuskiej racji stanu.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie HISTORIA

Małymi słowami o dużych rzeczach. „Porządki” Maniuchy Bikont

Dni, gdy nam się zwyczajnie nie chce. Trudne wspomnienia. Złożone, czasem sprzeczne ze sobą emocje. Walka o wolność we własnej głowie. Między innymi te wątki bierze na warsztat wokalistka, instrumentalistka, autorka piosenek i kompozytorka oraz badaczka muzyki wiejskiej Maniucha Bikont na płycie „Porządki”.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music folk Hanna Szczęśniak tradycja muzyka ludowa zabawa Maniucha Bikont kobieta wieś

Dziewczyny mogą odnosić sukcesy. Jak możemy je w tym wspierać?

- Często dziewczynki mają dosyć sprzeczny komunikat na temat tego, co znaczy być kobietą. Z jednej strony słyszą, że mają odnosić sukces, robić karierę, iść na studia. Z drugiej natomiast, że mają dbać o wszystkich; czasem nawet, że uratować planetę. To nie jest zły przekaz, tylko bardzo obciążający - opowiada Sylwia Szwed, wiceprezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek. Organizacja stara się walczyć z tym podejściem. Zachęcać młode dziewczyny do bycia pewnymi siebie, asertywności i wkraczania w obszary, które mogą być uznawane za męskie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Katarzyna Dydo wychowanie kobieta dziewczyny dojrzewanie

W kontrowersyjnie kobiecym różowym kolorze, czyli sztuka Marii Pinińskiej-Bereś

Maria Pinińska-Bereś uznawana jest za jedną z wyjątkowych postaci polskiej sztuki XX w. Jej twórczość eksplorowała sferę kobiecości i kobiecego erotyzmu, ich społeczno-polityczne uwikłania, a także relacje ze światem natury. Wielka, monograficzna wystawa tej znakomitej artystki została przygotowana w Pawilonie Czterech Kopuł we wrocławskim Muzeum Narodowym. Pokazany został szeroki wybór prac powstałych od lat 50. do końca minionego stulecia, w tym najważniejsze rzeźby i performance.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA rzeźba performance Maria Pnińska-Bereś SZTUKA przyroda natura erotyka kobieta Agnieszka Obszańska Trójka Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Francja, skandale i wrażliwość. Colette, czyli książki "czyste nieczyste"

– Jest to po prostu przepiękna literatura opowiadająca o najbardziej intymnych, zmysłowych przeżyciach – mówiła w Polskim Radiu tłumaczka Katarzyna Bartkiewicz o jednej z książek Sidonie-Gabrielle Colette. Dziś mija 70. rocznica śmierci tej francuskiej pisarki, słynnej zarówno dzięki swojej twórczości, jak i skandalizującej biografii.
Zobacz więcej na temat:  Francja literatura wspomnienie powieść kobieta

POLSKIE RADIO 24 Męskość wobec feminizmu. Prof. Żyro analizuje pracę Harveya Mansfielda

- Można potraktować tę książkę jako odpowiedź na problemy, które przynosi III fala feminizmu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Żyro analizując "Męskość" Harveya C. Mansfielda. - Według niego kobiety wchodzą w bardzo wypaczoną interpretację męskości, odwołują się do cech, które uważają za męskie, a których w opisie męskości zaproponowanym przez Mansfielda w oparciu o wielkie teksty, nie ma - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo

Feminatywy - od protestów po akceptację. Dr Formanowicz o walce ze stereotypami

- Używanie bądź nieużywanie feminatywów nie leży tylko w gestii kobiet. Jeżeli będziemy popularyzowali te formy, jeżeli instytucje będą sugerowały czy postulowały ich używanie, to wówczas przestanie to być tylko wybór kobiety, a będzie to pewnego rodzaju norma społeczna - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena Formanowicz, psycholożka (SWPS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 feminatywy język polski

Irena Krzywicka. Przedwojenna "gorszycielka" – o prawach kobiet, Boyu i nieszczęśliwym życiu

– Nade wszystko boję się zakłamania i najwyżej cenię szczerość – mówiła w 1962 roku w Polskim Radiu Irena Krzywicka. W radiowych archiwach zachowało się dużo nagrań związanych z tą słynną przed wojną, dla wielu kontrowersyjną, publicystką i pisarką, autorką wydanych pod koniec jej długiego życia wspomnień "Wyznania gorszycielki".
Zobacz więcej na temat:  Irena Krzywicka Tadeusz Boy-Żeleński Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa wspomnienie literatura