Barbara Kruger - jej sztuka mówi o tym, jacy jesteśmy dla siebie nawzajem

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 14:50
- Jest to artystka, która ma niesamowitą wyobraźnię przestrzenną. Dokładnie wie, czego chce, co i jak będzie wyglądać. Zawsze chce, żeby rzeczy były duże, żeby miały oszałamiający wydźwięk. Bardzo często, żeby jej sztuka po prostu przytłaczała i stąd sięga po zwroty, które są krzyczące, żeby w ten sposób nawiązać kontakt ze swoim odbiorcą - mówiła w Dwójce Natalia Grabowska, kuratorka wystawy prac Barbary Kruger prezentowanej w ubiegłym roku Serpentine Gallery w Londynie.
Kampania Thinking of You. I Mean Me. I Mean You. artystki Barbary Kruger w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku 3 sierpnia 2022 roku
Kampania "Thinking of You. I Mean Me. I Mean You." artystki Barbary Kruger w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku 3 sierpnia 2022 rokuFoto: ANGELA WEISS/AFP/East News

Barbara Kruger to ikona sztuki feministycznej. Sławę zdobyła dzięki kolażom, w których łączy czarno-białe fotografie z deklaracjami wypisanymi białą czcionką Futura na czerwonym tle. W styczniu artystka obchodzić będzie swoje 80. urodziny.

Posłuchaj
41:28 2024_12_26 13_05_35_PR2_Sztuka_mniej_obca.mp3 Barbara Kruger - ikona sztuki feministycznej (Sztuka mniej obca/Dwójka) 

Barbara Kruger i sztuka społecznie zaangażowana

Teksty w trafny sposób punktują relacje władzy, seksizm i konsumpcjonizm we współczesnej polityce i kulturze. Jej praca "Twoje ciało to pole walki" pojawiła się w 1991 roku na ulicach Warszawy, jako publiczna część jej solowej wystawy, pokazywanej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Plakaty wróciły do przestrzeni publicznej w czasie Strajku Kobiet w 2021 roku, a historia jej zaangażowania w prawa kobiet w Polsce jest obecnie przywoływana na wystawie "Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej" w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, jako kluczowy moment zetknięcia polskich artystek z tradycją światowej sztuki feministycznej.

Artystka doceniona na świecie

Choć już w 2005 roku artystka została uhonorowana Złotym Lwem na Biennale w Wenecji za całokształt twórczości, wciąż jest aktywna, włączając do swojej twórczości nowe cyfrowe media i tematykę konsumpcji treści w dobie Internetu. W ubiegłym roku retrospektywną wystawę jej nowych prac pokazała Serpentine Gallery w Londynie.

Gościem audycji była Natalia Grabowska - kuratorka londyńskiej wystawy, która współpracuje blisko z artystką również przy jej kolejnej odsłonie, która otworzy się w czerwcu tego roku w muzeum Guggenheim Bilbao.

***

Tytuł audycji: Sztuka mniej obca

Prowadziła: Zofia Płoska-Czartoryska

Gość: Natalia Grabowska (kuratorka w galerii Serpentine w Londynie historyczka sztuki)

Data emisji: 2.01.2025

Godz. emisji: 13.05

am/pg/dz

Czytaj także

Sztuka współczesna. Czym jest i w jaki sposób ją rozumieć?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2024 13:50
Sztuka współczesna, według niektórych, to sztuka, którą trudno zrozumieć. Wielu dla kontrastu zestawia ją ze sztuką dawną. Czy słusznie? Czym sztuka współczesna jest w istocie i czy różni się czymś od sztuki nowoczesnej? Jak rozumieć procesy zachodzące wokół nas i jak interpretować to, co oglądamy w muzeach? 
rozwiń zwiń