"Bo NIE". Natalia Waloch o swojej książce

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 14:56
Niedługo ukaże się najnowsza książka Natalii Waloch "Bo NIE. Zacznij odmawiać i żyć po swojemu". W audycji "Girls talk" autorka opowiedziała między innymi o różnicach w wychowaniu chłopców i dziewczynek, nierówności płac i wielozadaniowości. 
Natalia Waloch opowiedziała o swojej książce Bo NIE. Zacznij odmawiać i żyj po swojemu.
Natalia Waloch opowiedziała o swojej książce "Bo NIE. Zacznij odmawiać i żyj po swojemu".Foto: Weronika Puszkar/ Czwórka

"Bo NIE. Zacznij odmawiać i żyj po swojemu" dziennikarki i pisarki Natalii Waloch trafi do sklepów już 23 października. Podczas rozmowy z Weroniką Puszkar na antenie Czwórki autorka poruszyła parę istotnych tematów z jej książki. 


Posłuchaj
29:36 CZWORKA Girls talk 2024_10_18-19-04-47.mp3 Natalia Waloch w rozmowie z Weroniką Puszkar poruszyła parę zagadnień ze swojej najnowszej książki "Bo NIE. Zacznij odmawiać i żyj po swojemu" (Girls talk/Czwórka)

- Już od pierwszych lat życia przyucza się dziewczynki, że są promowane za to jak funkcjonują z innymi, a nie kim są, do czego dążą same i w czym są dobre. Dla społeczeństwa istotne jest czy dziewczyny są koleżeńskie, uprzejme i czy spełniają oczekiwania i prośby innych - mówi Natalia Waloch. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Natalia Waloch (@nat_waloch)


Wielozadaniowość

Przyjęło się uważać, że kobiety są bardziej przystosowane do robienia wielu rzeczy na raz niż mężczyźni. Natalia Waloch tłumaczy, że jest to krzywdzący mit. - Naukowcy wykluczyli, że człowiek może być wielozadaniowy. Badania pokazują, że nawet gołębie są lepsze w robieniu wielu rzeczy na raz od ludzi, bo mają mniejsze mózgi i krótszą drogę impulsów w mózgu do pokonania. Przerzucając się z jednego zajęcia na drugie robimy to z ogromnym wydatkiem energetycznym oraz ubytkiem poznawczym. Wmawiając kobietom, że są wielozadaniowe, wkręca się nas w robienie wielu rzeczy kosztem naszego czasu i energii dla siebie - tłumaczy autorka. 



Nierówności od czasów szkolnych

Podejście do chłopców i dziewczynek jest różne już na wczesnym etapie szkolnym. - Chłopak, który się nie uczy jest zdolny, ale leniwy, a dziewczyna, która się nie uczy jest tylko leniwa według społeczeństwa. Jak się przyjrzeć najlepszym uczniom w klasach 1-3, to najlepsze oceny mają dziewczynki, a uczniowie zdobywający nagrody w konkursach to chłopcy. Potem Ci chłopcy ze słabymi średnimi będą mieli wyższą pensję niż ich koleżanki z samymi piątkami - zauważa pisarka. 

Zobacz też:

Półtora miesiąca za darmo

W książce "Bo NIE" czytamy, że kobiety w Unii Europejskiej pracują za darmo od 15 listopada. - To jest symboliczne zobrazowanie nierówności płacowej między kobietami, a mężczyznami - mówi dziennikarka. - Jak policzymy ile rocznie zarabiają mężczyźni, a ile kobiety w Unii Europejskiej, to wychodzi, że kobiety dostają półtora pensji mniej w skali rocznej. 



Spotkanie autorskie 

W czwartek 24.10 w Big Book Cafe MDM odbędzie się spotkanie autorskie z Natalią Waloch z okazji premiery "Bo NIE. Zacznij odmawiać i żyj po swojemu" prowadzone przez Karolinę Sulej. Wydarzenie zacznie się o godzinie 19.00 i będzie transmitowane na Facebooku. 


***

Tytuł audycji: Girls' talk

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gościnie: Natalia Waloch

Data emisji: 18.10.2024

Godzina emisji: 19.05

gV