Polskie Radio
Section05

feminizm

Wybuch niepodległości. Październik – listopad 1918

W październiku 1918 roku rodziły się pierwsze polskie ośrodki władzy: Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego i Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie. Stefan Żeromski został nawet, na krótko, prezydentem tzw. Rzeczpospolitej Zakopiańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski Lwów Lublin Ignacy Daszyński Polska Partia Socjalistyczna Magdeburg Zamek Królewski rząd reformy Jędrzej Moraczewski Warszawa 11 listopada historia Europy

Lakatos Mónika, zwyciężczyni WOMEX Artist Award 2020

Kiedy Mónika Lakatos zwyciężyła w węgierskim programie telewizyjnym „Ki Mit Tud?” w 1996 roku, zamiast popowych piosenek śpiewała tradycyjną muzykę swojej własnej społeczności, ludu Olah Romani. Siła i pasja jej głosu sprawiły, że uznano ją wybitną artystką. Zwycięstwo w programie okazało się przełomowe – od tego czasu Lakatos rozpoczęła imponującą karierę, broniąc ludzi i kultury Olah na każdym kroku.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Węgry Romowie

"Prawo kobiety do wyboru" tematem spotkania w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie

"Prawo kobiety do wyboru" – to tytuł kolejnego spotkania w cyklu "Napięcia kulturowe", które odbędzie się już 12 maja w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. – Założeniem cyklu jest rozmowa na tematy, które pozornie są czarno-białe, znalezienie szerszego pola, w którym możemy otworzyć tę dyskusję, i zapraszanie gości, którzy będą mieli różne podejście do proponowanych tematów – wyjaśniała w audycji "Trójka przed południem" kuratorka cyklu Agnieszka Kolek. Jednym z patronów wydarzenia jest radiowa Trójka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Centrum Sztuki Współczesnej kobieta prawo Warszawa Zamek Ujazdowski patronat

Czeszki pozbyły się z nazwiska końcówki "-ova"

Dawniej żona każdego Polaka o nazwisku Nowak była nazywana Nowakową, a córka – Nowakówną. Dziś takie końcówki w żeńskich nazwiskach stosują głównie starsze pokolenia. Co innego w Czechach – tam zwyczaj dodawania do żeńskich nazwisk końcówki "-ova" był usankcjonowany prawem. Zmieniło się to dopiero ponad tydzień temu. Projekt liberalizacji dotyczący metryk czeskich został przejęty przez parlament, podpisany przez prezydenta, a 1 stycznia 2022 roku zmiana weszła w życie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka Czechy języki obce kobieta mężczyzna

"Waleczne z gór" Agata Puścikowska o cichych bohaterkach II wojny światowej

Odważne, zadziorne mieszkanki Podhala, Gorców i Beskidów, kobiety walczące w II wojnie światowej, dziś praktycznie zapomniane. Wspomnienia o nich odżywają w najnowszej książce Agaty Puścikowskiej. Na podstawie wspomnień lokalnej społeczności, wykorzystując archiwalne dokumenty, Puścikowska stworzyła portrety piętnastu kobiet. Książka „Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet” miała premierę w ostatnią środę.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa góralki

Film "Zwarcie". Piotr Gociek: to kolejne feministyczne kino akcji

- To kolejna propozycja w ostatnim roku wpisująca się w taką modę, że główna bohaterka to skrzywdzona kobieta, która jednocześnie potrafi robić krzywdę innym. Wszystkie w miarę pozytywne postacie dookoła to kobiety, a faceci w jej życiu pojawiają się, albo żeby ją oszukać, wykorzystać, albo żeby na niej eksperymentować. Po raz kolejny mamy feministyczne kino akcji - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Adamski premiera kino FILM

"Powinnyśmy zająć się realnymi problemami". Anna Milczanowska o zmianie definicji gwałtu

- Ja bym chciała, żeby Lewica zainteresowała się też takimi rzeczami jak sprawa pornografii wykorzystującej wizerunek kobiet, czy też sprawa prostytucji. (...) My, jako kobiety, powinnyśmy przede wszystkim zająć się realnymi problemami, m.in. dyskryminacją ze względu na macierzyństwo w miejscu pracy - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Milczanowska (PiS), odnosząc się do projektu Lewicy, który ma zmienić definicję gwałtu i doprecyzować zasady wyrażenia zgody na seks.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA polityka PiS dzień kobiet strajk kobiet aborcja kobieta lewica

FELIETON Lewacka inteligencjo, ręce precz od wolności kobiet! Felieton Magdaleny Złotnickiej

Ubierz się w modne, drogie ciuchy i idź na protest przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Zrób sobie selfie w maseczce z piorunem. Wrzuć je do sieci z hasztagiem o kobiecej solidarności. Teraz możesz położyć się spać ze spokojem i przekonaniem, że jesteś ambitną, nowoczesną kobietą. Nawet jeśli nie do końca łapiesz, o co w tym wszystkim chodzi, nieważne. Jesteś częścią stada nowoczesnych kobiet. Jesteś taka, jaka ma być teraz kobieta. Boże, ależ masz przekichane.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja strajk kobiet Magdalena Złotnicka