Polskie Radio
Section05

dzieła sztuki

POLSKIE RADIO 24 Aktywiści kontra bezbronna sztuka. Wandalizm czy ratowanie świata?

- Sztuka jako obszar, który promuje piękno, który tworzy i buduje naszą historię cywilizacyjną, jest obszarem bezbronnym. Najłatwiej zaatakować coś, co nie ma możliwości obrony, co nie może stanąć w obronie samego siebie, i można to zrobić w sposób publiczny, dosyć silny w sensie manifestacji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Czajkowski. W ten sposób skomentował niszczenie dzieł sztuki przez aktywistów klimatycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktywiści ekologia

Izabela Czartoryska - księżna o bardzo długiej liście zasług

W marcu minęła 280. rocznica urodzin księżnej Izabeli Czartoryskiej, jednej z najbardziej fascynujących kobiet w dziejach naszego kraju. Była nie tylko patriotką, mecenaską sztuki, założycielką pierwszego polskiego muzeum, ale także propagatorką ozdobnego ogrodnictwa i filantropką. – Jej historia ciągle jest niedopowiedziana, a była tak niezwykłą osobą, że zasługuje na osobny portret – czuły, wnikliwy, może nawet feministyczny – mówiła w Dwójce historyczka sztuki Katarzyna Bik.
Zobacz więcej na temat:  Izabela Czartoryska Małgorzata Nieciecka- Mac Puławy Dwójka KULTURA

Szkic Michała Anioła w polskich rękach? Sensacyjne odkrycie w świecie sztuki

W ostatnich dniach świat sztuki obiegła sensacyjna wiadomość - w Polsce może znajdować się autentyczny szkic Michała Anioła, przedstawiający słynny "Sąd Ostateczny" z Kaplicy Sykstyńskiej. O tym niezwykłym odkryciu opowiedział Radosław Czaplejewicz, kolekcjoner sztuki i prezes firmy Genoscope. 
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Michał Anioł Czwórka Zobacz także Piotr Firan Radosław Czaplejewicz

Symbolika roślin w sztuce. Czy zawsze kwiaty mają znaczenie?

Wiele dzieł powstałych na przestrzeni wieków przedstawia różnego rodzaju rośliny i kwiaty. Nie zawsze są one jednak przypadkowym tłem. Odkrywaniem ich znaczeń zajmuj się dr hab. Halina Galera - botanik z Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. W Dwójce opowiedziała nam o kulisach takich badań.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Łapkiewicz Kraków rośliny Halina Galera Dwójka Zobacz także

Fałszerze, złodzieje i tajemnice, czyli dzieła sztuki w literaturze kryminalnej

Dzieła sztuki to popularny motyw powieści kryminalnych. Tajemnice związane z prastarymi manuskryptami rozpalały wyobraźnię Umberto Eco i Dana Browna, ale także polskich autorów, jak choćby Zbigniewa Nienackiego. Najbardziej tajemnicze historie przywoływali w Polskim Radiu 24 pisarze - Małgorzata Rogala i Matek Kozubal.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zobacz także literatura Grzegorz Kalinowski kryminał SZTUKA kultura masowa

"Zostały tylko fasady". Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy

Straty dóbr kultury, których doznała Polska w latach 1939-1945, były wynikiem zarówno działań militarnych, jak i grabieży dokonywanych przez oddziały wojskowe. - Zewnętrzna powłoka Warszawy została odbudowana. Czyli fasady. Natomiast to, co znajdowało się wewnątrz, w kamienicach, pałacach, mieszkaniach prywatnych, tego już nie ma - mówi w radiowej Jedynce Ewa Witkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo II wojna światowa historia Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kradzieże Michał Wójcik Warszawa

Rubens z Kalisza: spalony czy skradziony? Ta zagadka do dziś nie została rozwiązana

W nocy z 13 na 14 grudnia 1973 roku w katedrze w Kaliszu wybuchł pożar. Strażacy błyskawicznie dotarli na miejsce, a chwilę po nich przyjechała milicja. Gdy ugaszono pożar, oczom ratowników ukazał się dziwny widok. Ogień w niezrozumiały i nienaturalny sposób dotknął tylko ołtarz, w którym na co dzień wisiało bezcenne dzieło Petera Paula Rubensa "Zdjęcie z krzyża". Tylko że obrazu Rubensa nie było!
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jarosław Jaworski malarstwo Peter Paul Rubens Kalisz