Polskie Radio
Section05

Michał Wójcik

Romanowski się ukrywa? Poseł PiS: to nie jest przestępstwo

- Jeżeli Marcin Romanowski rzeczywiście się ukrywa i nie chce się poddać temu postanowieniu o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, to nie jest żadne przestępstwo, bo przecież może to robić - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Michał Wójcik. Tę zaskakującą opinię podtrzymał pomimo sprzeciwu prowadzącego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia Karol Surówka POLSKA polityka PiS Marcin Romanowski areszt

"Zostały tylko fasady". Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy

Straty dóbr kultury, których doznała Polska w latach 1939-1945, były wynikiem zarówno działań militarnych, jak i grabieży dokonywanych przez oddziały wojskowe. - Zewnętrzna powłoka Warszawy została odbudowana. Czyli fasady. Natomiast to, co znajdowało się wewnątrz, w kamienicach, pałacach, mieszkaniach prywatnych, tego już nie ma - mówi w radiowej Jedynce Ewa Witkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki malarstwo II wojna światowa historia Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kradzieże Warszawa

Czy światu zagraża międzynarodówka dyktatur? Anne Applebaum: wszystko zależy od ludzi, od ich zaangażowania

- Napisałam książkę "Koncern Autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem" nie po to, by ludzi przestraszyć, by mówili, że wszystko się skończyło, nie ma miejsca na demokrację liberalną na świecie. Ja napisałam ją, by ludzie zaczęli bronić tej demokracji - powiedziała w audycji "Historia bliska" Anne Applebaum, amerykańska dziennikarka, politolożka i autorka książek poświęconych historii XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Anne Applebaum demokracja reżim dyktatura

Sprawa Romanowskiego. Wójcik grzmi: międzynarodowy skandal

Zatrzymanie Marcina Romanowskiego mogło być przestępstwem z art. 231 Kodeksu karnego - zauważa w Programie 1 Polskiego Radia Michał Wójcik, polityk Suwerennej Polski, były wiceminister sprawiedliwości. - Według mojej wiedzy, z Rady Europy padła informacja, że Marcin Romanowski nie powinien zostać zatrzymany, bo chroni go immunitet międzynarodowy - oświadczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Marcin Romanowski polityka Sylwia Białek

Antykomunistyczne podziemie. Jaki wybór miały osoby, które walczyły o wolną Polskę?

Historia antykomunistycznego podziemia to jeden z najbardziej zmitologizowanych wątków powojennych dziejów Polski. - Naszą rolą nie jest budowanie pomników, ani oskarżanie lub występowanie w roli obrońców przeszłości czy postaci z przeszłości. Naszą rolą jest opowiedzieć możliwie rzetelnie historię - przyznaje w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Wnuk. Przed jakim wyborem stawały osoby, które działały w podziemiu?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żołnierze Wyklęci antykomunistyczne podziemie Rafał Wnuk Muzeum II Wojny Światowej

"Rywka": historia komunistycznej bojowniczki w nowej książce Michała Wójcika

Najnowsza książka Michała Wójcika to opowieść oparta na faktach - o bohaterstwie, zdradzie i walce o wolność, rzucająca nowe światło na interpretację wydarzeń minionej epoki. Tytułowa bohaterka jest postacią historyczną, wokół której narosło wiele legend. O swojej książce Michał Wójcik opowiedział w kolejnym wydaniu "Pliku tekstowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski literatura książki II wojna światowa

35. rocznica wyborów 4 czerwca 1989. "To niezrozumiałe, że to nie jest święto narodowe"

Z okazji 35. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku w audycji "Historia bliska" mówiliśmy o tym wydarzeniu i jego konsekwencjach. - Niezależnie od tego, co kto sobie myśli, obiektywnie jest to największe zdarzenie w dziejach naszego narodu od dwustu lat - powiedział w radiowej Jedynce historyk prof. Marek Węcowski.
Zobacz więcej na temat:  PRL demokracja komunizm Solidarność